1. 1.
  bir orhan pamuk romani.
  3 -1 ... looser
 2. 2.
  orhan pamuk'un kendi hayal gücünün sınırlarını zorladığı muhteşem romanı.
  4 -5 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  orhan pamuk'un "en renkli ve en iyimser romanım" olarak nitelediği kitabı. 2001 yılında yayımlandığı pek çok yabancı ülkede 'yılın en iyi yabancı kitabı' olarak seçilmiştir.
  2 -1 ... vernon sullivan
 4. 4.
  1622 yılında istanbul'da nakkaşlar arasında meydana gelen bir cinayetin çevresinde gelişen romanın önemli karakterleri kara, enişte ve eniştenin kızı aynı zamanda da karanın kavuşmaya çalıştığı sevdiği şeküre.
  kullandığı üslubuyla bizi tarihin içinde alıkoyar pamuk, nakkaşların dünyasında, onların minyatürlerinin içinde buluveririz kendimizi.konuşturduğu cansız nesnelerle hayvanatın kattığı lezzet farklı bir tat katmakla beraber, kullandığı aynı olayı bir çok ağızdan anlatma tarzıyla da gerçeğin doğru ya da yanlış bir çok bileşenden oluşan bir karmaşa olabileceini gösterir bizlere.
  bir çok kişi çok sıkıcı bulur kitabı ama anlayarak, sindirilerek okunması gereken bir kitap olduğu için olsa gerektir bunun sebebi.
  6 -3 ... recepx
 5. 5.
  orhan pamuk'un;pamuk rengi kadar masum olduğu düşünülen o güzel zamanlarda okunmaya değer eserlerindendi.
  5 -2 ... fayaka
 6. 6.
  orhan pamuk'un ilk okuduğum kitabı.ve o günden bu yana son kitabı istanbul ve sessiz ev dışındaki tüm kitaplarını okumuş olmama rağmen bana göre en zevkli kitabıdır.aslında okurken en çok hangisinden zevk aldın diye soracak olursanız " yeni hayat" derim.hangi kitabı en komplikeydi derseniz "kara kitap" derim.en akıcısını soracak olursanız "kar"dır.ama bu özelliklerin hepsini içerisinde yeterince barındıran tek kitabı "benim adım kırmızı"dır.hem osmanlı döneminin dokusu çok güzel aktarılmış,hem olayların ayrıntısına girilmiş,hem de akıcı olması sağlanmıştır.bu açıdan çok güzel bir bütünlük taşır.orhan pamuğu da dünyaya gerçek anlamda tanıtmış kitap benim adım kırmızı'dır.

  ama bence sadece benim adım kırmızıyı okuyarak onun değerini anlamak mümkün değildir.ancak orhan pamuğu orhan pamukla karşılaştırırsanız bu kitapta ne kadar devleştiğini anlayabileceğiniz için cevdet bey ve oğulları,kara kitap,kar,yeni hayat ve adını şuan hatırlamıyorum da hristiyan bir denizcinin esir alınması ve tesadüfen istanbula getirilmesiyle başlayan bir kitabı daha vardı işte bi de o okunması gereken kitapları.ama kabul etmek gerekir ki adam hakkaten büyük yazar.türk düşmanlığını falan boşverin okuyun adamı.50 yıl sonra onu da nazım gibi kaybettik,yazık oldu demezsiniz en azından.
  10 -2 ... elrond miriel
 7. 7.
  Okuyucunun kitap boyunca bir katili aradığı,canlı cansız varlıkların kendi dil ve üsluplarıyla konuştuğu,eski Osmanlı nakkaş sanatına atıflarda bulunan,üslup olarak çok sıradışı,hikaye olarak çok akıcı,aşk,cinayet,sanat,istanbul ve gizem üzerine kurulu harika bir roman.
  3 ... rabbit
 8. 8.
  orhan pamuktarafından yazılan ve kanımca yazarın en kolay okunabilen, romanının adı. kitapta nakkas ve minyatur sanatı, osmanlı kulturu ve tarihi hakkında detaylı bilgiler bulabilmekle birlikte, akıcı polisiye kurgusuyla benim adım kara karakterinin felsefi yorumlarına sasırmanız olasıdır. harikadır ,telassızdır, sizi yormaz.
  3 -2 ... kabaktadi
 9. 9.
  yalcin kücük'e göre; tam da kitabin gectigi dönemde osmanli'da yahudilere kirmizi sapka takma zorunlulugu getirilmis olmasindan dolayi, orhan pamuk tarafindan gizli yahudi propagandasi yapilan kitaptir.

  kabala sifrelerinden falan bihaber olanlar icinse keyifle okunabilen osmanli dönemi nakkaslarini temel alan polisiye bir romandir.
  5 -3 ... klaymen
 10. 10.
  bilmiyorum ama ben bu adamla ilgili konularda katıyım. bu adamın aydın olduğunu düşünmüyorum, türk toplumuna faydası olmadığı kanaatindeyim.. Siyasetçimi yada bir yazarmı anlamış değilim..
  okumuyorum bu insanı ve okumayacağım.
  istemeyerekte olsa * demek geçiyor içimden hatta istiyorum evet
  2 -6 ... tristar