bugün

ahmet kaya'nın başkaldırıyorum albümünde yer alan şarkıdır. bestesi de şiiri de, ahmet kaya'nın yorumu da muhteşemdir, iyi dinlenmelidir.
hoşçakalın lı kısımları kişiyi duygulandıran kısımlardır. veda hissiyatı çok iyi işlenmiştir.
şarkının başındaki ilk cümle şiir niteliğindedir ve zaten öyle okunur.öyle güzel bir şarkıdır ki dinlenildiğinde içinizdeki dağlar yıkılıyormuş gibi gelir..
ahmet kaya'nın aynı zamanda mükemmel bir şiir okuyucusu olduğunu kanıtlayan aşmış şarkı.

edit:

"Sevgili yerine
Koynuma idamlar alır, idamlar alır yatarım" kısmı bitiriyor olayı.
"eğer bir gün intihar edeceksem bu $iiri beyaz bir kağıda yazıp seni terkettiğim için kızma bana hayat!" diye diye her dinleyi$imde en az dört sigara içtiğim bir $arkıdır bu. nedense bir $arkı olarak asla kabul edemedim. denedim ama olmadı. ne zaman dinlesem açtım telefonunu unutamadıklarımı arayıp küfrettim. allah'a sorarım: denek yok muydu ba$ka?
+beni tarihle yargila.
-zorluk cikarmayin lutfen,derdinizi mahkemede anlatirsiniz.***
(bkz: tarih beni aklayacaktır)
(bkz: fidel castro)
güzel sözlerin , dingin bir ezgi ve duru bir ses ile birleştiği ahmet kaya şarkısı...
--spoiler--
Sınırlı olmayan mekâna,
Sınırlı olmayan zamana gidiyorum ben;
--spoiler--

öbür dünyayı en güzel şekilde açıklamış şarkı. bunun üzerine ne denir ki...
ahmet kaya'Nın çok özel bir şiir okuma kabiliyetine sahip olduğunu gösteren eşsiz eserdir.

hayattır, hayatın anlamsızlığıdır, kaybedilmiş bugün ve olmayan yarındır, dostluk ve sevdadır, elveda demenin en şairane ifadesidir, insanı kendine yaraşır biçimde düşünmeye sevk etmektir, hasrettir ve soğuk ölümdür...

--spoiler--
Beni yüreğimle, beni özümle,
Bilimle anla beni, felsefeyle anla beni,
Tarihle anla beni,
Ve öyle yargıla.
--spoiler--

ersin ergün
sanki bir şey anlatmaya çalışıyordu şair burada, ama neyse diye düşünübileceğiniz şarkı türü.
deniz gezmiş e hitaben yazılmış, herseyi ile mükemmel bir ahmet kaya sarkısı...
--spoiler--
Ve kalemimi, ve saatimi,
Ve kavgamı bıraktığım sevgili dostlar
Hoşçakalın, hoşçakalın...
--spoiler--

kaleminden*, saatinden* ve kavgasından en son bahseder usta; çayı, çorbası ikinci plandadır.
an itibari ile dinlediğim de çok derinlere götüren hatta gözlerimin dolmasına sebebiyet veren güzel bir şiir eşsiz bir yorum.
gereksiz bir şekilde ülkesinden kovulan, yalnız bir adamın sanki olacakları önceden hissetmişcesine içten yorumladığı veda ağıtı. haksız bir sürgün, bir erken veda, sloganların mesken tuttuğu arka mahalle duvarları, darağacına gönderilen bahtiyarlar, acılara tutunan nazlicanlar, saçlarına yıldız düşmüş mahkum anaları, parkaların içinde özgür, bağımsız, mutlu bir ülke hayaliyle yaşayan yorgun demokratlar gelir aklıma hep bu mahur beste çalarken. gözlerim ıslanır, boşluğa dalar giderim mütemadiyen. erken oldu bu ayrılık be gözüm. olmasaydı sonumuz böyle. neyse ki ardında şarkıların kaldı bize ayrılığın hediyesi.
"...Soluğunu geçir bana,
Uyku tutmuyor gözüm,
Anılar sıraya girdi."
şarkılarından çok şey öğrendiğim adamın en manalı şarkılarından ya da şiir.
--spoiler--
Ahh... Ben hasrete tutsağım,
Hasretler tutsak bana
Bıyığımdan gül sarkmaz,
Bıyık bırakmak yasak bana..
--spoiler--

ne zaman dinlense gözleri doldurur..
denizler'i anlatan.. denizlere adanan hüzün dolu bir şarkıdır..

--spoiler--
Hoşçakalın anılarımı bıraktığım insanlar,
Mutluluğu için dövüştüğüm insanlar,
--spoiler--

belki de en acı kısmıdır bu şiirin..
hoşçakalın mutluluğu için dövüştüğü, ama o'nu ihbar eden, şarkışla'da tüfeklerle kovalayan insanlar.. ölmesi için ellerinden geleni yapan insanlar..
şu günde bile arkasından terörist diyen insanlar.
hoşçakalın.
bazı şeyler vardır, acaba bunu yapan insan mı, o insansa benim insan olma ihtimalim yüzde kaç diye sordurtan..bu şarkıda onlardan biridir..alttan hafif hafif çalar, ve hayatınız bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden akıp gider..
asla sıradan bir şarkı değildir, olamaz.. bu hasrete tutsak olanların destansı öyküsüdür..
AHMET KAYA SEVME NEDENi. HERKESE VEDA EDiYOR.
(bkz: BiR ANKA KUŞU GiBi)
bir ölmek vardır önce.ardından hasret,sevda,isyan,teslimiyet..alnı açıktır gidenin.gözü arkada kalacaktır sadece.

Sevgili yerine
Koynuma idamlar alır, idamlar alır yatarım,
Ve sonra sabırla beklerim,
Bulutları çekersiniz üstümden,
Suçsuzluğumun yargılayıcılarını yargılarsınız,
Ve o güzel geleceği getirirsiniz bana...
Ölüm tanımaz işte o zaman sevgim,
Tırnaklarımı geçirip toprağın sırtına, doğrulurum,
Gözlerimde güneş koşar,
Ve çiçekler ekersiniz, çiçekler ekersiniz toprağıma...
ersin ergün keleş şiiridir ayrıca, kimse bahsetmemiş.
ahmet kaya ne ''ah'' çeker bu şarkıda.
derin, kederli.. hüzünlü ama onurlu bir gidiştir bu.
(bkz: abi beni sik)
güncel Önemli Başlıklar