1. 1.
  şaşıfelek çıkmazı dizisi ve hoşçakal yarın sinema filminde rol almış oyuncu.
  ... lynyrd
 2. 2.
  Bengi Heval ÖZ 1973'te doğdu. Lise ikinci sınıfı okurken Ankara Sanat Tiyatrosu'nda kursiyerlik yaptı. Aldığı eğitimin sonunda tiyatronun Genel Sanat Yönetmeni Rutkay Aziz'in asistanlığını yapmaya başladı. ilk olarak Mephisto (Klaus Mann) oyununun asistanlığını yaptı. Lise son sınıfta kazandığı bir burs ile Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Lise son sınıfı orada okurken ilk kez sahneye çıktı. Başrolünü oynadığı "Oliver" müzikali ilgi ile karşılandı. Minneapolis Guthrie Tiyatrosu'nda üç ay oyunculuk eğitimi aldıktan sonra Türkiye'ye geri döndü.

  Ankara Sanat Tiyatrosu'nda Nazım Hikmet'in yazdığı Rutkay Aziz'in yönettiği "Yolcu" oyununun reji asistanlığını yaptıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı'na girdi. Dört yıllık eğitimi süresince sayısız sahne çalışmalarının yanı sıra okul dışı profesyonel gruplarda da oynamaya başladı. Yine aynı yıllar içinde bir yıl boyunca TRT'de program sunuculuğu yaptı, dizilerde oynadı ve bir sinema filminde (Nesli Çölgeçen - Ankarayı Seviyorum) rol aldı.

  Mezun olduğu 1996 yılından sonra istanbul'a taşındı. 1997 yılında çeşitli TV dizilerinde rol aldı. 1998 yılında Reis ÇELiK'in yönetiminde "Hoşçakal Yarın" filminde oynadı. TOBAV Tiyatro Topluluğu bünyesinde Yılmaz ONAY'ın yazıp yönettiği "HÜCRE iNSANI" adlı oyunda 'Doktor' rolünü oynadı. 2000 yılında Özer Kızıltan'ın yönettiği "Zümrüt" filminde Türkan rolünü oynadı. 2001 ve 2002 yıllarında istanbul Devlet Tiyatrosu'nda Yılmaz Onay'ın yönettiği "Küçük Adam Ne Oldu Sana?" oyununda oyunculuk ve yönetmen yardımcılığı yaptı. TRT'de Çağan Irmak'ın yönettiği Şaşıfelek Çıkmazı adlı dizide 'Nükte' rolünü oynadı. 2002 yılında Genco Erkal'ın yönettiği iKSV yapımı "Nazım'a Armağan" projesinde yönetmen yardımcılığı yaptı. 2003 ve 2004 yıllarında izmit Şehir Tiyatroları'nın sahnelediği, Özen Yula'nın yazdığı, Emre Koyuncuoğlu'nun yönettiği "Kırmızı Yorgunları" adlı oyunda Fatoş rolünü canlandırdı. 2004 yılında Uluslararası istanbul Tiyatro Festivali'nde sahnelenen, Özen Yula'nın yazıp yönettiği Yakındoğu'da Emanet oyununda yönetmen yardımcılığı yaptı. Aynı oyunun oyuncusu olarak Kahire Uluslararası Deneysel Tiyatro Festivalinde sahneye çıktı. 2005 yılında Bilgi Üniversitesi'nde Theresa Waltzer'in yazdığı King Kong'un Kızları oyununu yönetti. 2005 yılında ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında Murat Karasu'nun Yönettiği Melih Cevde Anday'ın oyunu içerdekiler'e yardımcı yönetmenlik yaptı. 2006 yılında 15. Uluslararası istanbul Tiyatro ve Festivali ve 4. Tiyatro Olimpiyatları kapsamında Cem KENAR'ın yönettiği "M.E.D.E.A" adlı oyunda Medea rolünü canlandırdı. Oyunculuğun yanı sıra 1999-2004 yılları arasında düzenli olarak Cumhuriyet Dergi ekinde yazıları, röportajları yayınlandı. Halen zaman zaman yazılar yazmakta, üniversitelerde tiyatro oyunculuk eğitmenliği yapmakta.
  kaynak:tiyatro-z.com

  cem kenar ile birlikte tiyatro z yi kurmuşlar ve başarı ile devam etmektedirler.
  ... gerzex
 3. 3.
  mükemmel bir oyuncu.
  -1 ... kafiye olsun diye yasiyorum