bugün

başlıkta aslında istediğimi anlatamadım. başta belirteyim, sağcı değilim. solcuyum. atatürk hayranıyım. ben, liseye kadar osmanlı imparatorluğunu, tarihin en acımasız, en kötü devleti olarak tanıdım. sosyal bilgiler dersinde bahsedilen inkilaplarda, savaşlarda hep şunları öğrendim,
- osmanlı devletinde padişah ne isterse onu yapar. astığını asar, kestiğini keser. hiç kimse ona karışamaz. ona bir şey söyleyenin kellesini uçurur.
- savaşlarda sürekli yenilir.
- istediğini yapabilir. halkını önemsemez. onlarla hiç irtibata geçmemiştir.
bu, atatürk sevgisini aşılamak için, atatürk bizi bu durumdan kurtardı demek için yapılmış bir eğitim sistemiydi bana göre. eğer çocuk, o zamanlarda araştırmıyorsa, büyüklerinden bilgi edinmiyorsa, bu eğitim sistemi başarılı olmuştur. gerektiği gibi, bizi "son dönem" osmanlı hatalarının yüzünden düşman eline düşmüş milleti, kurtaran atatürk'ü sevdirmeyi başarmışlardır. fakat dedelerimize büyük bir haksızlık yapmışlar, haklarını yemişlerdir. (bkz: yiğidi öldür hakkını yeme)
araştırmayan çocuklar, şanlı tarihinden utanmışlardır. maalesef ki dedeleriyle gurur duyamamışlardır.
Geçmisini Bilmeyen Bir Ülke Yok Olmaya Mahkumdur.
geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.
geçmişini iyi bil ki geleceğe sağlam basasın.
geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez...
tarih diye duymak istediklerimi duyamadım serzenişidir.

(bkz: osmanlılık sendromu)
YGS den çıktıktan sonra varılan kanıdır. 'Öğrenememişim ki tarihten 5 yanlış yaptım ve ben bu dersi ilköğretim 4'ten beri görüyorum ne iş' diye sorgularsın.