1. 1.
  zamanında uludağ sözlükte de yazan stevemacqueenin ekşi sözlükte kaleme aldığı, bu ülke insanın tamamına ders diye okutulması gereken yazıdır. ulan o değil de, ne insanlar yazdı buralarda da kıymet bilemedik. neyse ki ben yetiştim aynı dönemde yazmaya, sohbet etmeye. şu hale bak amk, stevemcqueen'in yazdığı sözlükte şimdi kimler yazıyor.

  "kemal kılıçdaroğlu'nu o kadar çok seviyorum ki, hani olur ya, bir sürü amcanız vardır, ama içlerinden birini kayırırsınız, diğerlerinden biraz daha farklı seversiniz, o da sizi öyle sever, siz onun en sevdiği yeğenisinizdir, bunu bilirsiniz, size hissettirir, bakışlarıyla haliyle hareketiyle hissettirir. adamı aynı öyle seviyorum ve biliyorum o da bu ülkeyi çok seviyor, bakışlarından, konuşmalarından hissediyorum.

  akp'nin kompleksli taşralılarının "beyaz türk" diye nitelediği bir ailede büyüdüm, kürt arkadaşım var mı yok mu bilmiyorum, ailemden insanları memleketlerine göre ayırmamayı öğrendim, öğrendim de denemez aslında, böyle bir şey görmedim, zaten bana göre istanbul türkçesi haricinde türkçe konuşan herkes başka memleketten. ama bu farklılığı hayatımın merkezine koyup kimseyi ayrıştıracak bir alt yapım yok. üniter devlete, cumhuriyetin ideallerine yürekten inanıyorum. tüm vatandaşlarla eşit haklarla bir arada yaşamak konusunda hiçbir sıkıntım yok. buraya kadar ideal bir chp'liyim denilebilir aslında ki öyleyim, yaşantım da öyle, bağdat caddesi - kadıköy - karaköy üçgeninde geçer. vergisi her ay bordrosundan kesilen, trafik kurallarına uymaya özen gösteren, yerlere tükürmeyen, kavgadan gürültüden kaçının, çocuğunu vicdanlı bir insan olarak yetiştirmeye çalışan, ve onun başına bir şey gelecek diye bazı geceler kaygılarından uyuyamayan bir insanım. aynı sizler gibi...

  ancak tüm bu saydığım hususlara rağmen bu seçimde oyumu -çok gel git yaşamama rağmen- hdp'ye vermeye karar verdim. bu konuda kararlıyım, biliyorum sandık başında altı ok'u görünce yine duygusallaşacağım, elim gidecek ama hayır, bu sefer bunu kendime yapmayacağım, bu sefer 43 yıldır bu memlekette bana öğretileni değil, ezberlediğim doğruları değil, içimden geleni yapacağım.

  peki niye? sizce ben vatan haini miyim? bu vatanın bölünüp paramparça olmasını mı istiyorum, öyle olunca ellerimi oğuşturarak kahkaha mı atacağım, filmlerde karikatürize edilmiş kötü adamlar gibi. hayır tabii ki. şunu bilmenizi istiyorum, ben kötü bir insan değilim, gözüm de kör değil, dogmalarım emrediyor diye, alenen hırsızlık yaptığı ispatlanan, insanların içine kin, nefret tohumları eken bir partinin seçmeni miyim? cahil miyim, sabit fikirli miyim, hayır hayır hiçbir değilim. bebek katili miyim? sizce hürriyet'in ön sayfasında alnında kurşun deliği olan bebeği unuttum mu, seviniyor muyum o görüntü aklıma geldikçe, ne güzel oldu mu diyorum?

  bakınız, hepimiz manyaklaştık, şimdi nasıl akp medyası akp'ye oy vermeyenleri saçma sapan manşetlerle gündeme taşıyor, itibarsızlaştırıyor, 1990-2000 arasında da medyada hepimizin beynine çok korkunç bir "kürt" imajı yerleştirildi, bakmayın pkk ayrı, kürt ayrı yeaa diyen kişilere, ayrı falan değil, tanıdığım her kürt hüda-par'lı değilse, ya da iktidarla menfaat bağı yoksa pkk'ya sempati duyuyor. bizler ise o yıllarda kafamıza sokulan şehit cenazeleri görüntüleriyle, evladının üzüntüsünden üstünü başını parçalayan zavallı gariban anne babaların feryatları ile büyüdüğümüzden, pkk ile bağı olduğuna inandığımız hdp'yi sempatik bulamıyoruz, aksine böyle bir partinin varlığına bile tahammül edemiyoruz.

  öncelikle şunu söyleyeyim, bebek katillerini savunmak ancak manyak insanların işidir, bunu kürtlere sorsanız, size "biz öyle şey yapmayız, onu devlet yaptı, bizim üzerimize attı" derler. tamam, kürtler yalan söylüyor. peki, devlet her zaman doğru mu söylüyor, son olaylarda gördün akp'nin konrolündeki devleti, ağızlarından tek doğru bir laf çıktı mı? senin devletin söylemine inanmanı gerektirecek nasıl bir done var elinde? tam aksine, değil inanmak, ne söylediyse, sen tersini düşünmek zorundasın. ya sonuçta hepiniz çernobil'den sonra radyasyonlu çay içirilmiş insanların çocuklarısınız, yapmayın bunu...

  peki pkk bir terör örgütü müdür? bilmiyorum, tanıma göre değişir, kürtlere göre değildir, türklere göre öyledir, peki bu uzlaşmayı kim sağlayacak, senin barajı aşmasını istemeyip meclisten dışladığın hdp'li siyasetçiler sağlayacak değil mi? e adamı meclise sokmuyorsun, siyaset yolunu tıkıyorsun, aslında resmen eline silah al dağa çık diyorsun, nasıl olacak bu iş?

  çünkü siz var ya siz, aslında siz -ve maalesef- itaat istiyorsunuz, kürtler de itaat etmiyor, direniyor, yıllarca direndiler, buna ifrit oluyor, kuduruyorsunuz. hepiniz gizli gizli devletinize itaat ediyorsunuz çünkü, akp karşıtı tweet atmakla, ileti paylaşmakla isyan etmiş olmuyorsun, gezi'de isyan ederek dahi olmuyorsun hatta, bunlar hep başlangıç ama sürekli bir mücadele değil ve sonuca götürmez seni, götürmüyor da zaten.

  sizi bilmem ben çok sıkıldım yıllarca aynı vatan bölünmez, şehit kanı kutsaldır, birlik beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde diye başlayan nutukları dinlemekten, ben çok usandım, devletin kürtlere, fakirlere, garibanlara ettiği bu eziyetlere bire bir şahit olmaktan, ben artık bir şeylerin değişmesini istiyorum. değişir değişmez bilmiyorum, ama en azından tek oy hakkımı hdp'ye kullanacağım, belki bu sefer değişir.

  size öğretilen gerçeklerin yalan olduğunu düşünün bir an, kendi vatandaşını bombalayan, roboski'de ışid'e taraf olan bir zihniyetin dolaylı temsilcisi olmayın, onuruyla direnen, sıfırdan, barajı zorlayan bir parti haline gelen hdp'nin neler başarabileceğini düşün, çünkü aslında içten içe biliyorsunuz siz de, diğer hiçbir partiye benzemiyorlar.

  "hdp bölücü örgütü destekliyor" diyenlerin içinde biraz vicdan varsa kendi devletlerinin 12 eylül sonrası diyarbakır cezaevi'nde neler yaptığını bir araştırsın, uludere'de 37 insanı ortada hiçbir şey yokken bombaladığını, berkin'in kafasına gaz fişeği attığını, cizre'deki nevroz kutlamalarında halkın üzerine ateş açtığını, 90lı yıllardaki onlarca faili meçhulu düşünsün, bunları hazmedebiliyorsa, ve hala bölücü örgüt dediklerinin ne şartlarda ortaya çıktığını anlayamıyorsa gitsin yine istediği partiye oy versin.

  ne güzel hayat ya, sen gezici olacaksın, muhalefet yapacaksın, devlet sana dokununca hühühü ağlayacaksın, ama aynısını kürtler güney doğu'da yapınca devletin tarafına geçeceksin.

  bu dünyanın kralı sen misin diye sormazlar mı adama?

  değilsin.

  ben vatan haini değilim, hiçbir zaman da olmadım, vatan hainleri kendi vatandaşının üzerine bomba yağdıranlardır, her gün gazetelerden içi nefret dolu manşetler attıranlardır, iktidarı kaybetmemek uğruna yalan konuşanlardır.

  hdp birlikte yaşamayı vaat ediyor, yalan olup olmadığını bilmiyoruz, göreceğiz, ama diğer partilerin, ve hatta doksan yıllık cumhuriyet'in bile bunu başaramadığını görüyoruz, doksan yılda geldiğimiz nokta, akp iktidarı, kürtlerle neredeyse iç savaşa varan bir gerginlik, mutsuz 80 milyon vatandaş.

  yalan mı, hanginiz mutlu, hanginiz gelecek kaygısı yaşamıyor bu ülkede, yalan mı? oy vereceğin hangi parti değiştirebildi bu gerçekleri bugüne kadar, sen de çok iyi biliyorsun hiçbiri...

  ben vatan haini değilim, oyumu da hdp'ye vereceğim, bu da size dert olsun. "

  https://eksisozluk.com/entry/51932509
  10 -8 ... garfield
 2. 2.
  şu yazıyı okuyup anlayacak ve küfür etmeden, pkk, terörist, yasin börü kelimelerini kullanmadan eleştirebilecek ulu sözlük yazarlarının sayısı 10 (on) kişiyi geçmeyecek, ''neden hdp'ye oy verdiğini anlatan'' yazar beyanıdır.
  2 -6 ... w for whatever
 3. 3.
  vatan haininin kendini inkar durumudur. (bkz: ben vatan haini değilim diyen vatan haini)
  8 -2 ... fesat adam
 4. 4.
  katil de ben katil değilim der.
  hırsız da ben hırsız değilim der.
  ee sen de vatan hainisin elbette değilim diyeceksin.
  9 -2 ... memduhbasgan
 5. 5.
  sen ne yazarsan yaz, istediğin kadar kendine göre bahanelerin, sebeplerin olsun, bazı gerçekler asla değişmez.

  vaatlere bakılırsa asgari ücret 5000 tl olacak diyen de var ki zaten kürtlerle türkler batıda birlikte yaşıyor sorun zaten doğuda ayrımcılık orda.

  bir de bu yazarın hayatı kadıköy bağdat caddesi karaköy 3geninde geçmiş bi doğuya gitsin görsün bakalım kim yalan söylüyor pkk halkı nasıl sıkıştırıp tehdit ediyor...
  3 -1 ... hotcat
 6. 6.
  hassiktir denilecek beyandır yazdığının hepsini önünü sonunu okusam ne olur ibnenin evladı şehitlere üzüldük der hdp ye oy verip vatan haini değilim der. " ben çok sıkıldım yıllarca aynı vatan bölünmez, şehit kanı kutsaldır, birlik beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde diye başlayan nutukları dinlemekten"diyen orospu çocuğu vatanın bölünmesi normal geliyor senin her tarafın chp li olsa ne olur kaldı ki chp li değilsindir. oy vereyim vatan bölünsün moduna girmiş kahpe dölü.
  6 -2 ... tunga tigin
 7. 7.
  kim ne derse desin savunma yapmaniza gerek yoktur. bu secimde vatanini seven demokrasi isteyen gider hdp ye oy verir. sonraki secimde de %1 baraji geleceginden istedigi partiye oy verebilir. diyorum ki demokrasi icin yasanacak bi turkiye icin cocuklarimiz torunlarimiz icin oyumuzu hdp ye verelim akp yi saltanati yikalim. bu bi anda olmayacak tabii ki de. 4 yil rahatlamis olacagiz sadece. asil savas diger secimde baslayacak. kendi gorusumuzdeki partileri meclise sokacagiz. iste o zaman basaracagiz ve diyecegiz ki kurtardik ulkeyi. meclise odp ldp sp bbp btp hkp kp tkp vs vs bi cok parti girecek ve olacak bi seyler. olacak bu sefer. basaracagiz. oylar hdp ye bizler meclise. buradaki bizler kelimesi cok sey anlatiyor.
  2 -2 ... nikolaygulayev
 8. 8.
  Pkk teröristmidir bilmiyorum demiş dünyanın neresinde birileri bebekleri ana kuzularını öldürüyorsa teröristtir ayrıca kime göre terörist demişsin söyleyim ben sana dünya terör örgütleri listesine bak orada göreceksin
  Ayrıca bir atasözü derki bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim der yani kısacası pkk ile düsüp kalkan pkk ile kalkar gel ey vicdanı tarafından rahat bırakılamayan kardeşim vazgeç düşüncenden
  Not:akpli deilim.
  2 ... kendikendineneyazar
 9. 9.
  Bu yazıyı yazanda 2. entryi girende bölücü terör örgütü ve onun siyasi kanadı olan hdp'yi destekleyen insanlardır.2-3 örnek falan vermiş geçmişten devlete laf atmış. Tamam suçlu devlette olabalir,iktidarda,o,bu,şu da. Ama hdp sevgi pıtırcığı değil kobane olaylarında sokağa kim döktü insanları diye sorarım.50 kişi öldü be kürt,türk vs.
  Diyeceğim şu ki samimi içten bir yazı değil.Teröristleri şirin gösterme çabasından başka bir şey de değil.
  3 ... saman adam
 10. 10.
  burdakiler çok genç insanlar. muhtemelen yazılanı anlamıyacaklar.

  yoo kızmıyorum onlara. çünkü biliyorum ki hem okumuyorlar, hem resmi yalanlara inanmışlar. birilerinin gemisinin yürümesi için tam da bunun olması gerekiyor.

  90 larda ve öncesinde bu ülkede solcu insanlara zulüm uygulandı. aslında solculuğu bilmeyen insanlara bile uygulandı. insanlar sırf memleketi yüzünden ya da kürt olduğu için binlerce insan hapishanelerde işkenceye maruz kaldı, çoğu gözaltında öldürülüp adları " faili meçhul" listesine yazıldı.

  bugün hala anneleri, kardeşleri 20. yılında galatasay lisesi önündeki sivil itaatsizlik eylemlerine devam edip çocuklarını, kardeşlerini arıyorlar. (bkz: cumartesi anneleri)

  80 li yılların faili meçhul rakamlarını bilseniz dudaklarınız uçuklar. meclis faili meçhul komisyonuna göre 17 bin faili meçhul var. 17 bin cinayet.

  hal böyleyken pkk neden var, asıl katil kim, binlerce kürt- türk çocuğu neden öldü, kim hain, kim vatansever...

  gibi sorulara cevap vermek aslında hiç de zor değil. yeter ki biraz okuyun ve düşünün.
  4 ... yakbisigara