bugün

orhan gencebay'ın 1980 yılında çıkardığı albümünün ve aynı adı taşıyan muhteşem şarkısının adı.

ben topragin signesinde insan denilen bir canim
hem düsünür hem severim budur tastan farkli yanim
her maddenin zerresini bedenimde tasiyorsam
ben ne bir tas ne bir agaç, insanligimla insanim...

ben topraktan bir canim senin gibi
çignesen ne farkeder yolun gibi
dil söylemis, kalp kirilmis... ha bir eksik ha bir fazla
ne farkeder derdin gibi
ben seni her halin ile seviyorum toprak gibi

benim askta tek dilegim, benim cefada örnegim
aglatmayi hüner bilen benim vefasiz sevdigim
gel.. gel..

affetme beni sensiz gülersem
affetme senden birsey gizlersem
askin ecel olsa bile
affetme senden sonra can verirsem

istemem sensiz olan kaderi
ver bana sana gelen dertleri
olsa bundan daha beteri
affetme sana sikayet edersem

benim askta tek dilegim, benim cefada örnegim
aglatmayi hüner bilen benim vefasiz sevdigim

bahtimdaki yalnizlik seni bana getirdi
bahtimdaki acilar seni bana getirdi
askin ile bütün dertler anlamini yitirdi

raziyim senden gelen herseye
raziyim askin ile ölmeye
senle geçen bir günümü
degismem senden sonra can vermeye
Orhan abimizin güzelbir filminin adıdır.filmin konusu şöyle:Toprak ağasına kul olmayı kabul etmiş köylü bir delikanlı ,ağanın emri üzerine bir iş adamını vurarak hapse girer.Fakat tam vurduğu anda iş adamının küçük kızının çıkagelip ağlayarak kendisini yumruklaması vicdanında çok derin izler bırakır ve hapiste geçen yıllar byunca bunun pişmanlığını yaşar.Tüm bu yaşananları cahilliğine verir.Hapiste geçirdiği yıllarda kendisini eğitmeye başlar,okuma yazma öğrenir,kitaplar okur.Bu arada eski bir mafya babasıla tanışır ve onun hayatını kurtarır.Yıllar sonra hapisten çıkınca mafya babasının sağ kolu olur.Artık zengin ve güçlüdür.Bu arada vurduğu iş adamının akıbetini sorar soruşturur.Hayatta tek gayesi onu bulup ondan af dilemektir.iş adamı sakat kalmış,tüm varını yoğunu yitirmiş,kızıyla birlikte yoksul bir hayat sürmektedir.Kız bir pavyonda babasından gzili dansözlük yaparak para kazanmaya çalışaktadır.Gencebay,kızı pavyondan alıp bir şirkette sekreterlik verir,sebep olarak babasına olan eski bir borcunu gösterir.Kıza iyilikleri bununla bitmez,daha sonra vurduğu adamla tanışır,adam onu hatırlamaz.Gencebay,iş adamını tekrar hayata bağlamak ister.Onu kaybettiği fabrikasının başına tekrar geçirir.Fakat bu arada fabrikanın sütünde çıkarı olan başka biri vardır: Kendisini azmettiren eski toprak ağası.Onunla yolları kesişir.Kısa bir hesaplaşma diyaloğundan sonra,toprak ağası ,köyden "ağamızdır,kuluz" mantığında olan başka bir cahil insanı Gecebay'ı vurdurmak üzere tutar.Bu arada Gencebay kıza babasını vuranın kendisi olduğunu açıklamıştır.Kız bu şokun etkisiyle sevgi ve içinde büyüttüğü nefret arasında kalır ,fakat sonunda sevgisi ağır basar.Derken...Daha sonra...Gencebay ile kızın birlikte yürüdükleri bir sırada cahil köylü çıkagelir,Gencebay'ı vurur; kız adama "katil katil" diye haykırırken Gencebay'ın son sözleri "katil değil,kurban,kurban..." olur.
filmde Orhan abimize Necla Nazır,Kadir Savun,Yıldırım Gencer,Nejat Özbek,Semra Türel, Aliye Rona,Sümer Tilmaç ve Abdurrahman Palay gibi güçlü bir oyuncu kadrosu eşlik etmektedir
an itibariyle filminin yayınlandığı büyük müzisyen orhan gencebay' ın eseridir.
"ben topragin signesinde insan denilen bir canim
hem düsünür hem severim budur tastan farkli yanim
her maddenin zerresini bedenimde tasiyorsam
ben ne bir tas ne bir agaç, insanligimla insanim...

ben topraktan bir canim senin gibi
çignesen ne farkeder yolun gibi
dil söylemis, kalp kirilmis... ha bir eksik ha bir fazla
ne farkeder derdin gibi
ben seni her halin ile seviyorum toprak gibi."

dizeleri insanı doğru zamanında yakalarsa ağlatır.
tek bildiği Orhan Gencebay'ın şarkısı oldugu.
bir orhan gencebay eseri.
kesinlikle bağımlılık yapan orhan gencebay şaheseri. her saniyesi yakar.

http://fizy.com/#s/1ais9m
görsel
güncel Önemli Başlıklar