bugün

furyaya ben de uyayım dedim. gelin, samimi bir sohbet gerçekleştirelim.
toplu cevaplar:

p e t e: eski nickim tantuni ve limon'du. nickimi değiştirmek istedim ama sözlük beni tantuni ve limon nickimle tanıdığı için bu nicki hatırlatacak bir nick seçme gereği duydum. tacettin konusunda sihirli annem'deki tacettin'den de biraz esinlenmişimdir.

eternal darkness: kapitalizm başlı başına leş bir sistem değil, fakat uygulamalar leş hâle getirebilir. bunun için de çeşitli çözümler vardır, yani kapitalizmin olumsuz tarafları giderilebilir. rekabet ekonomiyi canlı tutar. bu yüzden piyasa şartlarında yaşamak zorundayız. kapitalizm tamamen ortadan kalkarsa tüm mal ve hizmetlerin kalitesi düşer. liberalizm konusuna gelince, aslında liberalizm insan eşitliğine en çok önem veren ideolojidir. liberalizm bireyciliği savunur, yani her birey önemlidir. insan eşitliğinin olmazsa olmazı ise fırsat eşitliğidir. bireyler ekonomik faaliyetlerde bulunurken özgür olmalılardır ve her birey kendi eylemlerinin sonuçlarını kabul etmelidir. bence bu adil.

gazimagosa turkmeni: hayatın anlamı, mutlu olmak ve baki kalan bu kubbede hoş bir seda bırakmaktır.
evlilik aşkı öldürür mü bilmiyorum, hiç evlenmedim.
sanat için soyunmam.

dolce far niente: babacan'a güvenmemin sebebi referansıdır. geçmişte yapabildiğini ve bu yüzden gelecekte de yapabileceğini düşünüyorum. borçlanmak kötü bir şey değildir, hatta gereklidir. asıl mesele alınan borcun nasıl kullanılacağı. evet alınan bu borçla yatırım yapılabilirken her yere beton ekildi. ama bunun sorumlusu babacan değil, çünkü babacan ekonomi bakanıydı.

bu arada iktisat formasyonum var, iktisat lisans mezunuyum.

radikal kemalist teorisyen: öncelikle hakkımdaki fikirlerin için teşekkür ederim. ben çizgimi bozmadım. özgürlükçü, ilerici, batıcı, piyasacı duruşum birkaç yıl öncesine göre çok da farklı değil. bence insanların idealleri kolay kolay değişmez ama ideallerinin nasıl gerçekleşeceğine dair fikirleri değişebilir. yaşadığım değişim bundan ibarettir. benim görüşlerimi idealize eden düşüncenin sosyal demokrasiden ziyade sosyal liberalizm olduğunu maalesef biraz geç fark ettim.
bu etkinliği tekrar yapmanın zamanı geldi. sorun cevaplayalım.
sen kimsin la?
Hayat nasıl.
Ne olacak bu liberallerin hali.
güncel Önemli Başlıklar