bugün

reis bey filminde reis beyin son yargılanma sahnesinde bir konuşmada geçen cümledir.
"boş toprakta define aranırcasına suçlu aranmaz , ancak meyadana cıkarsa görülür , ben diyorum ki her fer baş ucuna suçlu benim , benden başka herkes suçsuz levhası asmalıdır , ben diyorum ki , yegane kurtuluşumuz herkesin herkesi affetmesindedir , daha ötesi kanunların sorumluluğuna girer , ama görüyorum ki anlatamaıyorum , hissediyorum ama anlatamıyorum , çocuk ağlayabilse idiniz anlayabilirdiniz dedi ağladıkça anlıyorum , artık bütün mantık hesaplarımı kaybettim , hemde öylesine kaybettim ki , amerikada bir cinayet işlensede dünya çapında bir ses haykırsa katil kim benim diye aykırabilirim , soğuk kış geceleri köprü altında yatan çıplakların vebali benim boynumda gömleğimin yakasında , isterse çareme adli tıp baksın , bir hastaneye girsemde kan kanseri çeken bir hastalar görsem acaba onları bu hale ben mi getirdim diye düşünüyorum , ben ne yaptım , uykuda baygınlıkta annemin karnında babamın kanında hangi cinayeti işledim , hangi mukkadesi kirlettim ki kendimi gelmiş geçmiş tüm fenalıkların tek sorumlusu biliyorum , dışımda ne arıyorlar içime doğru suçluyum ben , şimdide kalkmış kendimden birine ondan öbürüne geçer bir merhamet yangını çıkar , bütün ülkeyi sarar diye tımarhanelik bir hayalin peşine düşmüş gidiyorum . reis beyfendi ceketim benimdir , cep o cekettedir , eroin o cebin malıdır , ben suçluyum hakim bey bana acımayın bana acımak merhamete haksızlık olur "
ben suçluyum hakim bey ;

- 10 yaşımda sigara içmeye özendiğimde , babannemlerin samanlığına girip kibritle sigarayı yaktım ve yanan kibritide gelişigüzel kuru samanların içine attım . anında alev her tarafı sardı .canımı zor kurtardım . tabi babannemlerin 1 yıllık mahsulü kül oldu . 2 itfaiye geldi . köye dağılmadan ancak söndürdü . o yangını benim çıkarmış olacağımı asla kimse tahmin etmedi . benden 4 yaş küçük kardeşimin üstüne kaldı . ogünden beri bunu kimseyle paylaşmadım . sigarayıda ağzıma sürmedim . artık söylüyorum hakim bey !!

- ben suçluyum.. zaman aşımına uğramadıysa ver cezamı... çekeyim...

oh beee ... rahatladım..
ceza yargılamasında ikrar hakimi bağlamaz.