1. 1.
  başkasının yerinde olmayı bi an için çok isteyerek olmak istediğiniz kişinin bazı olaylarda yaptıkları yanlıs ya da eksik bulma durumunda iç geçirerek söylediğimiz sözdür ben senin yerinde olsam.
  ama olası bir süprizde onun yerine geçtiğinizde yine ondan iyisini yapamıyacağınız bir durum olduğunu çoğu kişi kabul etmez.
  bu söz çok da önemliymiş gibi bir de ingilizce kalıbını öğretirler yurdumun ingilizce öğrenmek isteyen öğrencilerine.
  neymiş "if i were you", çok da tın.
  1 ... perspektif
 2. 2.
  (bkz: if i were you)
  2 -1 ... lilith
 3. 3.
  çoğunlukla bilmiş,empati kurmaktan yoksun olan ve asıl amaçları tavsiye vermekten çok karşısındaki insanları yönlendirmek ve daha da kötüsü gütmek olan şahısların nasihat maratonu girizgahı...
  1 ... edelweiss
 4. 4.
  cümle içinde kullanımı:

  -ben senin yerinde olsam, ki olamam, "ben senin yerinde olsam" deyip cümleye başlamam, kimse kimse gibi düşünemez, hissedemez ki. her insanın dünyaya geldiğinden beri yaşadıkları, hissiyatları, fikirleri farklı şekillenir hem. bizi biz yapan şu ana kadar yaşadıklarımız. hepimizin olaylara tepkisi etkisi bambaşka. "ben senin yerinde olsam" demek ukalalık değil, bilmişlik hiç değil, ama çok da mantıklı değil.

  bakkala gidip "ben senin yerinde olsam iki kiloluk deterjan alırım bak daha ucuz" değil tabi ki, biz doğamız gereği insanların ciddi kararlarıyla, sevgililik ilişkileriyle ilgili çok iştahlıyız, alakayız, akıl vermeye bayılırız, bazen burnumuzu da sokarız, bahsettiğim budur.
  ... peevish
 5. 5.
  'ben senin yerinde olsam' cümlesini sarf eden kişi, ne olup ne olamayacağını bilemeyen şahıstır.
  ... secretideas
 6. 6.
  kıskançlık, ukalalık ve çok bilmişlik barındırır. ders verir, dinlenmeyince de ben demiştim demek istemem ama ben demiştim denir, ahkam kesilerek vicdan rahatlatılır.
  4 ... asiti kaçmış kola
 7. 7.
  - ya ben senin yerinde olsam...
  + ama değilsin!

  bitti.
  1 ... sikvaruli
 8. 8.
  ben senin yerinde olsam sen burda olmazdın bebeğim. (bkz: sibele buradan öpücük yolluyorum)
  ... barbarossa
 9. 9.
  ben senin yerinde olsam bana aşık olurdum.
  ... lavinnya
 10. 10.
  Ben senin yerinde olsam... Şaka lan şaka iyi ki değilim. Ben böyle iyiyim.
  ... adimsamuel25yasim