bugün

tarihin en arabesk laflarindan birisi. adam olamazsin dedigi oglu gelmis "bak baba mudur oldum meheheheh" dedikten sonra sahsiyet yoksunu baba, oglunun kendisini gecmis olmasinin ezikligini ortme babinda "ben sana mudur olamazsin demedim, adam olamazsin dedim adaaaam, boyle koyarlar lafiiii, yurrruu" demistir aglamakli. insan olan basariyi alkislar.
(bkz: çekemeyenler kıskananlar çatlasın)
çok sevdiğim umut sarıkaya karikatürüne söyle konu olmuştur:

oğul: bak baba sen bana hadım olamazsın dedin, gittim parayı bastım oldum...
baba: yevrieeem ben saena hadım olamazsın demedim adam olmzımızı mızımızı...
oğul: hay sıçayım senin çemçük ağzına. mıyır mıyır ne dediğin anlaşılmıyo be!!
başbakan olamazsın demedim ile devam ettirilebilecek cümle.
(bkz: bir baltaya sap olamamak)
bir de hikayesi vardır:
bir adam sürekli olarak çocuğuna "sen adam olamazsın." dermiş. Çocuk nasıl olduysa (derslerine mi çalışmış, napmış bilmiyorum) bir yere vali olmuş. sonra da tahtına kurulmuş. adamlarına: "filanca köyde, falanca isimli bir adam var. onu bana getirin." demiş. adamı getirmiş. adam babasıymış. babasına: "bak gördün mü baba? ben vali oldum buraya." demiş. babası da (kendisini ayağına kadar getirttirmesi sebebiyle)"oğlum, ben sana vali olamazsın demedim ki, ben sana adam olamazsın dedim." demiş. zamanında anneannem anlatmıştı.
(bkz: baba ben yazar oldum)
çoçuğun kendi istediği şeyi yaptığı ve başarız olduğunda teselli vermek yerine büyüklerimizin büyüklük yapmak adınasöylediği rencide edici cümle ..
-baba ben adam oldum
+ben sana adam olamazsin demedim balikadam olamazsin dedim
-yaa baba bi karar versen diyorum. bu gidisle maymun olup cikacaz
+ben sana maymun olamazsin demedim...
-bi sussan diyorum
- baba bak adam olamazsın demiştin..ama oldum hem de ferrari'ye biniyorum...
+ ben sana adam olamazsın ferrari'ye binemezsin demedim ki...
- ee ne dedin?
+ medya maymunu olup feraye'ye binemezsin dedim
- baba sen yine tele vole'mi izledin?
+ tele voleyi kaldırdılar evlat uçan kuş oldu o...
inanılmayan,sadece gençleri çalışmya yönetlten hikaye.
Genellikle ortaokul çocuklarına anlatılır
(bkz: geç bunları geç)
(bkz: sayın herşeyi bilen senden daha çok şey bilen var)
(bkz: kardan adam olur senden adam olmaz)
+ bak baba, madam oldum. döla... döla pağiii...
- salak! ben sana madam olamazsın demedim, ben sana adam olamazsın dedim!
+ pağdone mua!?!
- baba evrekaaa evrekaaaa!!!
* noldu lan yine ?
- suyun kaldırma kuvvetini buldum baba ! sen bana adam olamazsın diyordun, gurur duy artık benimle...
* ben sana adam olamazsın dedim, bilim adamı olamazsın demedim.
- baba ?
* ........
+babaa bak kadın oldum
-ben sana kadın olamazsın demedim adam olamazsın dedim
+aa boşa verdik o zaman
-neeey!?!?!? *
+ baba naber?
- ben sana adam olamazsın, neee.. pardon. iyiyim oğlum sen nasılsın?
+ eyvallah baba.
sen oldun beni utandırdın şeklinde devam ederse insanı onore edebilecek cümle. *
türklerin büyüklerine karşı göstermesi gereken saygıyı empoze ve teyit etmeye çalışan kıssadır. anlamlıdır, küçümsenecek bir tarafı yoktur.
adam, bilindiği üzre iki anlamda da kullnılabilir, buradaki anlamı, dürüst, mert gibi kavramlardır.
-ben sana hehe höde olamazsın demedim, adam olamazsın dedim, yine de olamamışsın çünkü beni ayağına çağırdın! derken aslında çok basit herkesin anlayabileceği kadar doğal bir mesaj vermiştir. laf sokmuştur oğluna.
adam, babalar ayağa çağırılmaz ne olursan ol, büyüklerin ayağına gidilir. demiştir. saygılı ol demiştir, ayarı vermiştir.iyi de etmiştir.
tabi çok eski bir hikaye olduğundan, doğal olarak zaman içinde kavramlar değişmiş, anlamlar önemini yitirmişlerdir. "saygı" artık saygı demek değildir.

bizler ayağa da çağırız, ayar da çekeriz, çünkü herşeyi biliyoruz, bizler çağdaşız, ortaçağda değiliz artık, kıssalar vız gelir bize, öğütten nefret ederiz. bizler işte, gelecek.
"iyy klişe lan bu" denmeyecek kadar klişe bi sözdür, güldürür beni herseferinde. yani şunu düşündüm. ulan bi adam düşün ki bunu gerçekten söylesin. yoktur heralde. varsa da nasıl biridir ki? hadi var bu adam ve bana bunu söyledi diyelim. sonucunda ne bekler? en son çok güzel hareketler bunlar'da duydum. güldüm yine.
zaten evladının yüzüne böyle bir söz söyleyen kişinin adamlığından,koruyuculuğundan ve destekleyiciliğinden şüphe edilesi babaların lafıdır..
-meraba oğlum sen bana adam olamazsın demiştin ya
-baba? onu sen bana demiştin
-oldun mu peki?
-...
-eşşek herif
kemal kılıçdaroğlu'nun hayır mitinginin birinde rte ye söylemeye çalıştığı şey. "ben sana basbakan olamazsın demedim adam olacaksın önce adam" demiştir kemal bey.
annem evet bana öyle demişti.öğretmenimin hakkımda söylediklerini duymanı isterdim aslında anne.şimdi o kanser hasta yatağında yatıyor bana adam olabilceğimi söyleyen bana inanan tek insan ölümle pençeleşiyor şu an ve ben onun yerine ölmeyi tercih ederdim.hayatta bana inanan bir kişinin bile kalmayacağı düşüncesi hiçde kolay kabul edilir olmuyor anne.özellikle her gün aynı evin içinde yaşadığım sen varken.
garip diyaloglara neden olacak baba cümlesi.

- ben sana adam olamazsın dedim, bilirsin klişelerden hoşlanmam evlat.
+ ne iyi etmişsin baba, benden de adam olmazdı zaten. ne güzel değil mi böyle birbirimizi anlamamız, farkındalıklarımız falan. ha bu arada kumarda bir para kaybetmişim var ya ev, araba hepsi gidecek.
- biliyordum, biliyordum! haklı çıkacağımı biliyordum, ehehe..
güncel Önemli Başlıklar