bugün

oruç tutamayan tiplerin ağzını eğerek yandan konuşarak beyan ettikleri söylemdir. tutamazsın tabi oruç tutmak iman gerektiren yürek isteyen eylemdir. sen git biranı iç seyyar kamil..
Oruç tutmak sağlığı elveren kişilerin görevi. Adam hastaysa, sağlığı elvermiyorsa nasıl tutsun amk!
ben oruç tutmuyorum.

cümlesinin yumuşatılmış halidir.

30 yıldır tutamıyorum sevgili sözlük.
Yahu bu millet bir türlü anlamıyor, ibadetler allah ve kul arasındadır. Kişinin tuttuğu/tutmadığı oruç kimseyi ilgilendirmiyor. Kimsenin kimseye bu konuda hesap sorma gibi bir hakkı olmadığı gibi hesap verme zorunluluğu da yok.

*Kendimi eşofmanlı şevket hoca gibi hissetmeye başladım artık.
"... Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır."

Bakara, 184
bize ne.
oruç tutmak istemeyen tiplerin başka bahane üretemedikleri tek söylemidir. yazık..
Kimseyi ilgilendirmeyen söylemdir. ibadet, kul ile tanrı arasındadır.. Diğer kullara laf düşmez..

Yine çakma vaiz, yargı dağıtmış.. Çok uzatma, badeni iç geç.. O da senin için bir ibadet sonuçta.
bunu soyleyeni elestiren kimse kendine musluman dememeli bence, insanlarin ibadetleri kimseyi ilgilendirmiyor cunku. kimsenin namazina bu kadar takilmayip orucuna takiliyorsunuz cunku nefsine zorla hakim olan insanlarsiniz. siz ac kalinca herkes ac susuz kalsin istiyorsunuz.
Sağlığım yerinde ama oruç tutmuyorum, sorana midede sorun var diyorum, dinsiz ilan ediyor yoksa pezevenkler,
Başka zaman aç mısın diye sormazlar,
Oruç açın halinden anlamak deyip halkı gün ve gün açlığa mahkum edenleri savunup, oruç tutmayanlara laf söylemesi de ne bileyim, biraz şey* geliyor.
Ben yalan söylemeden duramıyorum.
Ben çalmadan duramıyorum.
Ben çekmeden (toz) duramıyorum.
Ben bakara makara bir ayet sallamadan duramıyorum.
.
Ben utanmadan Kuran'da yapma denilen pek çok şeyi yapıyorum ve cumaya gidince, oruç tutunca, kandillerde sabaha kadar dua edince pir u pak oluyorum.. sanıyorum. Ama aslında yok öyle bir şey. Demezler.

Sadece artizlik yaparlar, bununla da Allah'ı kandırdıklarını sanırlar. Tren kaçmadan bu yolda gitmeyi bırakırlarsa, muaviyenin yanında yanmaktan kurtulurlar bakarsın. Fakat bu yolda devam ederlerse yolun sonu Kuran'da yazıyor.
Abi sen tutuyon da kabul oluyor mu acaba?
Abi bu oruç tutup tutmamayı neden bu kadar dert ediyorsunuz anlamıyorum inasanların birbirlerinin tercihlerine saygı göstermek çok mu zor.
Bazı soruları sorup insanları yalan söylemeye itmek de sıkıntılı bir durumdur.
Bende tutamıyorum. Tutmak isterdim ama olmuyor, acıkıyorum. Dayanamıyorum. sigarayı bırakamıyorum. oruç tutanlara saygı duyuyorum ama.
Kimileri bunu bile diyemiyor.
yarın yani salı günü kendisine neden oruç
tutmuyorsun sorgusu
yapılan kişilerin ilk vereceği cevap şeklidir...
bu sabah hiç görmemiş gibi talaş boğaçası yiyen kişiye neden oruç tutmuyorsun soruma karşılık olarak verdiği cevaptır. bu kadar basitleşmiş insanlar. gerçekten çok yazık..
oruç tutana değil, tutmayana zor gelir.
regl, hasta veya akli dengesi yerinde olmayan biri değilse tutabilir. Tutmuyorsa da kendi seçimidir.
kemalist tayfanın diline pelesenk olmuş replik. hayır kendisine, "oruç tutuyor musun" diye sorulmadığı halde bile böyle bir tepkide bulunmalarını tuhaf karşılıyorum ben. bir eziklik hissediyorlar sanırım.

öylece kös kös otururken, "ben oruç tutamıyom yaaa" diyerek konuyu açıyorlar, ardından da kendilerince neden tutamadıklarının bahanelerini sıralıyorlar. sanki neden oruç tutmadığını soran var.

ama dediğim gibi sebebi eziklik, aşağılık kompleksi, suçluluk hissi. böyle yaparak akıllarınca vicdanlarını rahatlatıyorlar, gerek yok lan böyle şeylere kemoş, kemalizmde oruç ibadeti diye bir ibadet zaten yok.

tapınma var.

https://www.google.com/se...&biw=1440&bih=789
Sahur yemeden tuttum bayılacaktım.
Zamanın neden hızlı geçtiğini anlamadım.
Dayanamıyorum bahane değil.