bugün

hayatimda hiç bir kitabi bitiremedim aslinda bir kaç kez merak sardim bu sefer olacak dedim ama kitabi biraz okuduktan sonra kafama yatmadi hiç birini bitiremedim bana kitap okumayi nefret haline getiren ise Anna Karenina kitabiydi (öncesinde de sevmezdim) 9. sinifta edebiyat hocamizin benim için seçtiği ve okuyup anlatmami istediği kitabin sadece özetini ve kritik bölümlerini okuyup anlatmakla yetindim çünkü kadinin hareketlerine anlam veremiyordum saçma geliyordu bana gibi gibi...
kitap okumuyordum ama insanlari okuyordum zaten bütün mesele de bu değil mi insanlari hayati daha iyi okumak değilmi kitap okumanin özü ben okumadan zaten sahiptim bunlara belkide bu yüzden saçma geliyordu bana hala okuyabiliorum ve hiç biri beni şaşirtamiyor...
Sanki biz çok fakirdik benim hiç kitabım olmadı diye devam edecek ifade.
Mağaranda nasıl bulcan kitap sende haklısın.
okumadın güzel kardeşim peki okuyanların toplum içinde gördükleri saygıya hiç imrenmedin mi?enteller değil ama bilgisi ve görüşü olanlar.
okumaya başlamak istersen romanı falan siktir et tarih oku siyaset oku.
müslüman mısın bilmiyorum ancak öyle isen demiyor mu inandığın oku diye huri var diyor inanıyorsun lafını tutuyorsun da niye okumuyosun.
(bkz: 100 temel eser)

biryerlerden başlaman gerek hayatın boyunca 150 kitap bitirdim diyebilsen ortalama bir Türk insanının zaten 20 30 kat üstünde oluyorsun. kasma ama biryerlerden başla...
Hayatı okumak insan okumak bilmem ne bilmem ne. Kitap dediğimiz şey kağıt üzerine yazılmış birkaç sözden ibaret olarak görülüyor insanlarımız tarafından, halbuki böyle sanmak budalalıktan öte değil.
insan okumak, hayatı okumak daha önemli diyorsun. Kitap dediğimiz şey hayatta mevcut olan bir insan tarafından yazıldı, dolayısıyla önem verdiğin o gözlemden çok da uzak değil kitap.
Ayrıca sosyal hayatta okuduğun insanlar, hayatlar birer gösterişten ibaret. Biz insanlar çok az kişiye gösteririz en gizli en kendi yönümüzü, ancak kitap öyle mi? Bir insanın tüm ruh dünyasını ele veren eşsiz şeylerdir kitaplar. Anna karenina sadece bir kadının hayatından ibaret mi sanıyorsun? O bir insanın en saf halini gözler önüne seren baş eserden başka bir şey değil.

Görüş açınızı basitleştirmeyin, hiçbir kitap mürekkep ve birkaç sayfadan ibaret değil sayın türdeşlerim.
cin ali serisiymiş belli zaten senin cin ali serisinden kalma olduğun.