bugün

başlığın tanımını yazmadan önce, sevgili moderatörümüz moonlight sonataya sesleniyorum. bu sefer subjektif bir entry olmayacak bu entry. başından sonuna objektif olacak hatta. valla lan. ama önce bir iki şey yazayım ondan sonra tanımı yapacağım.

yaklaşık bir saat önce, bu başlık aklıma geldi. yazdım başlığı, ara butonuna. karakter sınırına takılmadı. nasıl bir tanım yapayım diye düşündüm ve entryde sadece "şahsi fikrim." yazdım. entry sadece bu kadardı. sen moonlight, beni anlamak istemedin. oysa açeydin gollarını, sarıleydin, oğlum deyeydin bana... ne oluyor lan bana. hayat ne güzel de mi?

bana kalırsa entry çok akıllıca bir ironi taşımaktaydı. olmuştu. sağolsunlar diğer yazarlarda başlığa onlarca yazı yazdılar. hep beraber mutlu mesut sözlüğün bokunu çıkardık ama keyifliydi. yine olsa yine yaparım.

başlığın tanımı: ben, birinci tekil şahıs anlamına geliyor. entry ingilizcede "giri" anlamına geliyor. demem, demek fiilinin birinci tekil olumsuz hali. subjektif öznel, kişisel gibin bir şey.

(bkz: adım adım bir başlığın cılkı nasıl çıkartılır)
fikriye'nin kamu orta malı olduğunu belirtir.

(bkz: pürüzsüz cildin sırrı)
mesela ben buraya kişisel bir ileti yazarak legalleştirebilirim bu entry i. hem de tanım yapmış olarak.

(bkz: oh bi taşla iki kuş)
sözlük; değişmez tanım içerir,
kişisel tanım yorumdur.

ya uludağ yorum olmalı, yada 'sözlük'e uymalı...

not: bana ne.*
her entry alıntı olmadıkça sübjektiftir zaten. fakat format dahilinde entry başlığı tanımlamalı ilkesi benimsenmelidir.

entrynin "sadece yazarı ilgilendirecek derecede sübjektif olması" durumu şöyle özetlenebilir:

başlık: bilgisayar

entry: sevdiğim aygıt.

işte burada diğer yazarlara bir şey katmayan, sadece yazanı ilgilendiren bir durum söz konusu. ama entry şöyle olsaydı:

örnek entry: anakart, işlemci, bellek ve harddiskten oluşan en sevdiğim aygıt.

işte burada bilgi de olduğundan sıkıcı formattan ince bir bilek hareketiyle sıyrılmış oluyoruz.
dayımın oğlunun mottosudur.
çok yalnızım sözlük, çok şeyim yani, yardım edin bana, özel mesaj falan atıp ilgilenin benimle.

gibi.
objektif olmasının tek şartı olarak kopyalanmasını görüyorsanız katılacağınız söylemdir.
Bende demem. Benim neyim eksik diye düşündürten bir durum.
güncel Önemli Başlıklar