bugün

hekim ile doktorluğun ayrı şeyler olduğunu bilmeyenler sallamasın lütfen. ayrıca bir diş hekimine ısrarla dişçi diyecek kadar cesaretliyseniz tebrik ediyorum valla o koltukta ağzını açıp dişçi demek büyük cesaret.
Kardeşimdir. Gerçi kardeşim doktora da yaptı hem dr hem dt yani o diyebilir o yüzden.
"Dentist" dedim, kurtuldum bu tartışmadan *
hekimsen tıp diplomanı göster deyince susuyorlar.
lisede coğrafyacı da öyle diyordu ama takan olmadı.
Ben o kadar sene cahilin teki bana "dişçi" desin diye okumadım.

Haklı serzeniştir.
Ben ayyakkabıcı değil, ayakkabı tamircisiyim diyen vatandaştan alınan yumurta topuklunun burun kısmıyla hayalara, topuk kısmıyla kafaya kafaya çalışarak dişçi olduğuna ikna edilir.
öğretmenci doktorcu avukatçı mimarcı gibi alım satımı olmayan mesleklerden biri olduğundan diş hekimi demek doğru gelse de toplum iki kelimeyi söylemeye üşendiğinden dişçi kelimesini söylemektedir. diğer bir örnek tarihçi kelimesi için de geçerlidir.
davasında haklıdır. eğer bir jinekoloğa "amcı" demiyor, diyemiyorsanız diş hekimine de dişçi dememelisiniz. evet.
dişi çekmek yerine iyileştirirse hak eder o ünvanı. gidiyorsun bir dişçiye hemen çekilmesi lazım diyor. yemişim öyle diş hekimini. annemde diş çekiyor.
topitop.
(bkz: her iki lafın arasında ben hekimim diyen dişçi)
(bkz: doktor bey kızım)
Bu kompleks adamı öldürür diye düşündürttüren cümlecik...
artık "dişçi" toplum içinde basit bir meslek haline geldiğinden dolayı bunu gururuna yediremeyen dişçidir.
tüm çabalarına rağmen yine de etrafı tarafından "dişçi" diye çağırılan insandır.
(bkz: beş yıl -çi eki için okumadım)
(bkz: bok değil kaka)