bugün

Benimde o yaşlarda Ökkeş serisine baya bir ilgim vardı.
Ben 10 yaşında köyde inek güttüm, bi bok okumadım. Hiç yoktan doğayı öğrendim emeği öğrendim, temiz sağlıklı beslendim bu da büyük bişey.
Okumanın ve dehalığın bağlantısının olmadığını gösterir. Ben de 5 yaşında kuzenimin lise kitaplarına bakarken okumayı sökmüştüm ama görünen o ki bir deha değilimdir.
ben 9 yaşımdayken şeker portakalı okumuştum, hayatımda okuduğum ilk kitaptı öyle zevk almıştım ki o kitaptan, liseye kadar bir daha elime kitap almadım.
görsel
sen ilk önce de ekini birleşik yaz sonra oku.
Bir insan 10 yaşında neden kendinden o kadar nefret eder ki?
Ben 10 yaşımda 4.sınıfta ingilizce ogrenmeye baslayip dersi tek 5 olan kisiydim. En sevdigim kitaplarda omer seyfettin hikayeleriydi. Bence omer seyfettin > dostoyevski.
görsel
Bende Robinson Crusoe okumuştum.
ben on yaşındayken Dostoyevski okumadım. Dostoyevski'yi (eserlerini) okudum.
o yaşlarda badem operasyonu diye bir kitap bulmuştum çok matrak bir kitaptı 10 yaşındaki yazarlara önerimdir.

görsel
görsel
Maşallah diyelim.
ıstırap çekmenin başka yolları da vardır. süreya, 13 yaşında iken okumuş.

--spoiler--
1931'de doğdum. annem küçükken öldü. 1944 yılında dostoyevski'yi okudum. o gün bugündür huzurum yoktur."

-cemal süreya.
--spoiler--
Eee yani? Malum kesim, şu herifi de “entel” yaptı ya. sen git biraz taşlarını analiz et, hadi dayım.

Gören de archimedes, leibniz gibi allame sanacak.
Dostoyevski iyidir, edbiyattır, sanattır, histir eserleri. Anlamamak, onlara bok atmak gerizekalılık alametidir doğru. Ama herkes de sevecek diye bir şey yok pek ala.
okursun anlarsın anlamazsın ama dünyaya bakışın değişir yaratıcılığın artar ,derslerinde de başarılı olursun.

13 yaş orta-3 seviyesi ,pek çok ülkede okullarda öğretmenler(müfredat gereği) sıradan yada sıra dışı yazarların kitaplarını sınıfta okuturlar kitap ödevi veririler.

örneğin 12-13 yaş kitabı mark twain olabilir.
ilkokul 3'ten sonra gelişmiş ülkeler çocuk klasiklerinden başlarlar.

high school,lise-1'den itibaren şekspir ödevi bile verilir, abd ve ingiltere'de..

şu an bakıyorum kitap olayı ile dalga geçiyorlar insanlar,onun için batı dünya devi biz yayaspor.

ben 14-15 yaşında atsız'ın bütün eserlerini okudum(ötüken -istanbul valikonağı yanı) ,ruh adam gibi anlamadığım oldu.
mazım hikmet'i ve bilhassa necip fazıl'ı , fakir baykurt'u , bulabildiğim paramla alabileceğim romanlara ulaştım.

17-18 yaşında 2 gazete alır okurdum bazen akşam gazetesi akşam baskısı.
çalışırdım işporta' açardım.

öğretmenler uyuz olurdu hep kavga ederdim ondan sonra yazdım zaten istanbul'u gezdim lise lise.

bizde böyle dalga geçene tek laf etmem çünkü gelenek bu.

benim sevdiğim bir arkadaşım var çok eski,arkadaş çocuğu doktor oldu ,arkadaşım sol f-görüşlü idi severdi kitabı, çocuğu için bir gün ne bir gazate ne bir kitap okuduğunu gördüm dedi.

şimdi tıkırı yerinde 70-80 bin maaş para gani ev aldı ,yazlık almaya çalışıyor .
kitap okumakla zengin olamazsınız ,itibarda olmaz ,genel kültürünüz artar sizinle dalga geçerler.
ya kardeş bu kalın kitabı da nasıl okur insan. mükremin abi vardı hatırlarsınız kalın kitap hastası idi okuduğu görülememiş öküzün teki ama herkes hayran tiplemeye.

1000 sene anadolu'dayız diyoruz ,cumhuriyet'e kadar hatta cumhuriyet sonrası bile halkın çabası ile tek derslik açamamış gelenler anadolu'da ..

ms.500'de bizans üniversite açıyor 31 yada 33 kürsü sü bu yüzden 1000 sene daha yaşadı roma'dan sonra.

fatih aldı şehri, anadolu'ya tek bir müspet bilim içeren okul açmış mı .(kendilerini yetiştiren şehirleri atlıyoruz.)

onun için şu günlerde dron kızılema'yı savaş uçağı diye yutturuyorlar.

biraz amiyane olacak ama ,böyle başa böyle tarak böyle .... ... ... .

1000 sene sonunda ..https://youtu.be/vveD5Ob19jo
şahsen, hayatımda ne okuduysam rahatım bozulsun diye okudum. bana bir şekilde eziyet çektirmeyen yazar ilgimi çekmez. -emil michel cioran

dostoyevski son derece gerçekçi ve iyi bir yazardır. kitaplarını okurken psikanaliz, karakter tahlili ve acı neymiş görürsünüz. realizmin zirvesidir kitapları. dostoyevski okumak acının davetini kabul etmektir. huzuru kaçırır ve düşündürür dostoyevski. o da çok düşünüyordu ve huzursuzdu çünkü. bütün büyük olan şeyler acı üzerine kurulmuştur. tüm zeki insanlar melankoliktir..