bugün

it olcam.
Mutlu olucam.
ateistlerin tanrısı olacam. birisi basa gecmeli dimi. dinsizlere allahı ögretmeliyim.
ben büyüyünce zall olacağım. evet.
Ben büyüyünce şu anki ben olmayacaktım..
ben büyüyünce değil de sen büyüyünce ile başlayan sorulardan nefret etmiştir küçüklüğüm.
(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya)
-büyüyünce ne olcaksın kızım?
-dansöz!
-?!?!?!
ben büyünce biticem diye devam eden cümle başlangıcı.
ben büyüyünce dünya küçülecek. *
(bkz: ağbimin ağzını burnunu kırcam) onun da büyüyeceği, kaslarının gelişeceği, kafayı koyduğunda yine burnunuzu kıracağı aklınızın ucundan bile geçmez. Çünkü çocuksunuzdur.

(bkz: nerden mi biliyorum)
ben büyüyünce çocuk olacağım şahsen. * * *
çocuğa sorulan bu soru genelde anne babalar tarafından cevaplandırılır...

+üçünkü şahıs: sen büyüyünce ne olucan bakiimm
-çocuk: ben büyüyünce..
+anne/bana: doktor olcak amcası...
-çocuk: hönkk!
(bkz: babamı anladım)
En çocukça cümlelerimizin başında gelir, ben büyüyünce ile başlayanlar. En sevimli en masumane sözler.
Hiç kimse ben büyüyünce evimden uzaklaşıp, başka sularda boğulacağım dememiştir, düşünemez bile. Tek sıkıntısı erken uyumak ve tabağındaki yemeği bitirebilmek olan bünyelerden bunu beklemek yanlış olur.

Acaba çok mu erken konuştuk. Yenilgiyi, aşkı, ölümü tatmadan çok mu erken oldu, ben büyüyünce babam gibi olacağım demek. Büyük bir lokmamıydı minik dudaklardan dökülenler.

Ben büyüyünce kamyon şoförü olup, bütün dünyayı gezecektim. Bunu söylerken adımı yazmayı bırak, babamın ne iş yaptığını bile bilmiyordum. Annemin bir tanesiydim, her şeyiydim ama ben büyüyünce evden uzaklaştım. Gideceğim dedim büyüyünce. Gittim.
Sonra büyük büyük özlemlerim oldu. Ben büyüyünce çok özledim.

Daha ortaokulda ben büyüyünce bir sürü kız arkadaşım olacak dedim, oldu ama büyüdüm yalnız kaldım. Zamanla cümlelerimin çehresi değişti. Anormal bir lise hayatı sonrası ben büyüyünce sudan çıkmış balık oldum, sadece günü yaşayan, yarını umursamayan bir adam oldum. Üç sene boyunca ben büyüyünce adam olacağım dedim. Kalabalıkların içinde kendimi ifade edemedim zaman zaman. Ben büyüyünce derdimi anlatamaz oldum.

Oldum ben büyüdüm. Ben büyüyünce... ,dedikçe suratıma tokadını vuran zaman eşliğinde ben büyüdüm. Sert oldu bazen verdiği terbiye, belki de beni büyütmek içindi bu zülüm.

Ben büyüyünce alkolün dibine vurmak istedim. Başardım da. Ödülü mutfak dolabının üzerine dizdiğim boş şişeler, sabah patlatmak istercesine vuran bir baş ağrısı, bazı sabahlar da yaptıklarımdan dolayı utanmamı sağladı.

Ben büyüyünce sıkı dostlarım olacak dedim. Sıkılığı tartışılır ama çok insan tanıdım. Ben büyüyünce çok kazık yedim. Açtığı gedikleri kapamak, insanlardan saklamak aciz ömrümün bir kısmını pay etti kendine.

Aşkın sadece filmlerde olduğunu sanır, yeryüzünde böyle bir şeyin var olduğuna inkâr ederdim hep. Sonra dedim ki ben büyüyünce âşık olacağım. Çünkü ikna edici karelere şahit olmuştum. Daha sonra bu cümlemi en güzel zincirlerle sarıp sarmalayıp bir yere gömdüm. ihtiyacım olunca alırım dedim. Hani büyümedim ya ansızın topraktan çıkıp o zincirlerin kendimi haşat edeceğini bilemedim.

Ben büyüyünce âşık oldum. Ama korkularım, dizginledi beni. Âşık olmasına olmuştum ama büyüyünce değil büyüdükten sonra. Ben büyümüştüm ya büyükler gibi davrandım, davranmaya çalıştım. Ben büyüyünce binlerce kez ölçtüm, biçmek için bir seneden fazla bekledim. Daha sonra ben büyüyünce içim dışım bir olacak dedim. Oldurdum. Ama ben büyüyünce aşkım tarafından kullanılacağımı bilemedim. Ben büyüdüm, ben âşık oldum. Ben sol yanı acıyan, kalp çarpıntısıyla uçtuğumu zanneden bir ahmak oldum.

Ben büyüyünce kendi cehennemimi yarattım, içinde buz gibi biralar, ortakçısı olmayan sigaralar aradım. Ben kendi dünyamda kayboldum. Ansızın o cehennemden atıldım. Ben büyüyünce ne yapacağımı bilemedim.
insanın başına ne gelirse sorumlusu kendisiymiş.Sanırım karma da böyle diyor.

Ben büyüdüm, ben çok yoruldum...
ilkokul - ortaokul çağındaki her çocuğun okuması gereken gülten dayıoğlu eseridir. altın kitaplar yayınevi tarafından basılmıştır.
küçük yaşlarda asla tahmin edemeyeceğiniz geleceğiniz hakkında olmayacak fikirler ortaya atmanıza ramak kalmışken sarf ettiğiniz girizgah cümleciği.
ben büyüyünce stevemcqueen olcam...*

(bkz: ünlü olma hayalleri kuran yeni yetme yazar nidası)
eskiden çapsız sümüklü çocuklarımızın genelde ''asker olcom bön'' demesi ilerde türkiyenin terör örgütü ile mücadele etmek gibi bir durumu olmayacak hissi vermekteydi..fakat çapsız çocuklar büyüdü,gelişti,avukat doktor falan olduktan sonra türkiyenin şu an ki durumundan sorumlu oldular.
-rıdvan büyüyünce ne olacaksın?
-önce futbolcu sonra yorumcu olurum.
ve olaylar gelişir.
ben büyüyünce
büyük olucam ya çocukları iyi davranıcam onlara sömürülmemiş bir dünya bırakıcam
ben büyüyüce gidicem bütün çocuklara şeker alıcam.
iki adet çevremdeki kişiler tarafından yaşanmış olayla örnekleyim.

- ne olacaksın oğlum büyüyünce?
+ adam olacağım.
- şimdi eşekmisin?
+ hö?

- ne olacaksın oğlum büyüyünce?
+ tıraş olacağım.
- hö?
ben büyüyünce korkmak gerekir. çünkü kansere dönüşebilir.
18 yaşını doldurunca, sözlük yazarı olucam.
nedense bu soruya çoğu zaman doktor olacağım diye cevap verilir.