bugün

Baştan söyleyeyim ak partiliyim. Ama bu politika yanlış! nereye gitsen suriyeli bir dilenci kafanı nereye çevirsen arap emirliklerindeymişçesine bir tablo yeter yahu.. Ha ben empatiden yoksun bir insan değilim elbette ki ülkelerinde sükûnet sağlanana dek bu insanlara yardım edilmeli ama ülkenin içine salıverip "al ne yaparsan yap" demekle olmaz yav milyonlarca mülteci sokaklarda olmaz arkadaşım olmaz gideceksin adam akıllı kamp kuracaksın bir tanesini bile ülke içine salmadan bakacaksın ha bakamayacaksan da almayacaksın istanbul'un göbeğine salmakla bu insanlara faydan olmadığı gibi ülkende çok zor sarılacak yaralara neden olabilir biraz mantık yahu biraz mantık..
iç sestir, aynı zamanda dış sestir de. Düşünülen, söylemek istenilen ve söylenendir.

haklı olan söylemdir, tabi ki onlar da insan yazık ama olması gereken şekil bu değil.
adam gidiyor her şeyi yiyip içiyor, para dendiğinde beni başbakan getirdi ondan al parasını diyor. ( tamamen gerçek bir olaydır çok çok uzak bir akrabamın başına gelmiştir )
ya da yaralanıyor, hastahanede ondan kuruş alınmadan tedavi ediliyor. sağlık tabi önemli ölsünler demiyorum ama bu olaya babam şahit olduğundan yazıyorum. bir suriyeli çalışan rahatsızlanmış hastahaneye götürmüşler, babamın çalışanı olduğu için hastahane parasını babam ödeyecekmiş tedavi için hastahaneye gitmişler. hastahanede sıra beklemeden kuruş para ödemeden tedavi olup çıkmış suriyeli. aynı sıkıntıyı babamın türk çalışanı yaşadığında para ödeyip tedavi olmuş. tabi ölmesinler onlar da insan, anlıyoruz paraları yok, ama ülkenin vergi ödeyen vatandaşı para vererek tedavi olurken ülkenin vatandaşı bile olmayan ancak buna rağmen oy kullanabilen bir şahıs niçin para ödemez iş mi bu ?
gidip kamplarda kalsınlar, dilenmek ne ya ? dilenen suriyelilere para verilmesi daha da kızdırıyor beni. ulan senin kendi vatandaşın, türk vatandaşı da dileniyor. ona para veriyor musun ? senin vatandaşın da işsiz açlıktan sürünüyor, ona iş veriyor musun ? niye elin suriyelisi evladınmış gibi her imkanı sağlamaya çalışıyosun ? önce ülkenin vatandaşının sorunu çözülsün sonra sıra suriyeliye gelsin. dilenen insanlara gitsin çalışsın eli ayağı tutuyor diyen insan gidip suriyeliye para atınca sinirden köpürüyorum iş mi bu ? madem yardıma ihtiyaçları var, ülkelerinde kalıp ölmesinler tabi ama kamplara gitsinler hem daha kaliteli günler geçirirler hem de akşam saatlerinde dışarıda dolaşan insanlar korkmaz ne yapıcak acaba diye.
hepsi aynı kefede değil tabi hepsinin kötü olduğunu söylemiyorum bir kişinin yaptığı ırka mal edilemez. ama ne olduğu belirsiz insanların sokakta başıboş gezmesi eminim kimsenin içini rahatlatmıyordur. oy veriyorlar bir de, peh.

(bkz: ülkemde suriyeli sığınmacı istemiyorum)
'ben de vicdansız kuş beyinlileri görmek istemiyorum ama olmayınca olmuyor' şeklinde alternatifi üretilebilecek aşağılık cümledir. dünyanın her yerinden, özellikle amerika'nın ve avrupa'nın dört bir yanında mülteciler ve gurbetçiler dolaşıyorken, binlerce insanı bir açık hava hapishanesine kapatmak istemenin 'türk kafası' olması söz konusu olamaz. zira kendine türk diyen herhangi biri, mal mal geçmişine bu kadar kör cahil olup, yakın bir zaman önce kendi devleti tarafından yönetilen adamlara yabancı muamelesi yapmaz. biz yabancılara 'bizim insanımız mazlumlara sahip çıkar' diye gururla övünelim, burdaki birkaç deve de 'kimseyü istemezük' desin. daha 10 yıl önce açlıktan nefesi kokan bir milletin bugün diğer doğuluları hakir görebilecek hayat standardına ulaşması ise bir başka başlığın konusudur.
Vicdan şaklabanları baksın bunlara. Tasma, kimlik kartı felan hatta sokağa pisleyenlerin sahibine ceza verilsin.
bende alevi görmek istemiyorum dediğim hede.
Ülkenin bozuk olan imajının (özellikle istanbulun) iyice aşağı çektiler.

Tamam yardım edilmesinden yanayım ama sokaklarda suç işlemelerine, dilencilik yapmalarına Son derece karşıyım.
Ben öğrenciyim ama sırf bu adamlar için ayda basit bir mevla vermeye razıyım yeter ki sınırdaki kamplardan dışarı çıkarılmasınlar kamplarda hem onlar rahat hem biz savaş bitene kadar geçinip gidelim. Klavye delikanlılığı da değil öyle bir kampanya başlarsa para vermeyen şerefsizdir!