1. 1.
  hoş bir yazı, yeterince duygusal yeterince iyi niyetli. kötü olan ise sonu. alışıldık olduğu üzere.

  --spoiler--
  Saygı duymak zorundayız ama saygı gördüğümüz sürece
  --spoiler--

  saygı çok aşağılayıcı bir kelime ve varlık aslında. özellikle de kimin kime göstereceği noktasında.

  birisi birisine önce bana saygı göster de bir... diyorsa bu bariz şekilde ben daha üstteyim demek aslında. yani ateist olabilirsin ne olursan ol, benden daha alttasın onu bil, ona göre hareket et, ben de o zaman sana karışmayayım. yani en başından bir dinlinin bir şeyleri daha doğru yapıyor olduğu öntanımı ile hareket etmeli herkes. yani ateist kişi önce kendisinin aslında yanlışlar içerisinde olduğunu bilecek doğruyu dinlinin yaptığının hakkını verecek ondan sonra dilerse ateist kalabilir dinli buna karışmıyor.

  bunu bu şekilde el altından dile getirmek aslında en büyük saygısızlık.

  bir de çok komik bir şey var. inancıma saygı diye ağlayan hiç bir ateist olmadı sözlükte. böyle bir talep olmadan hop önce sen bana göster demenin gereği ne ki?

  ayrıca ben ayırmak zorunda değilim ki, gerçek müslümanla yalan söyleyeni, gerçek islamın şartını yerine getirenle getirmeyip konuşanını, bana ne ki yani şimdi bundan. ben neden ayırmak durumunda kalayım ki? bu da aslında yine yerini bil durumu açıkçası. yani tutucam ayırıcam diycem ki ya bu arkadaş doğru müslüman islamın gerçeğine uyuyor. sonra? sonra da onuun söylediğini daha ciddiye alacağım. almam gerektiğini saygı önkabulü ileten yazı yukarda işte. işte de bana ne kim hangi gerçeği nasıl yanlış yaşıyor. benim sorunum değil ki. aslında kimsenin değil ki.

  bu açından kötü niyetli olmasa da hatalı bir yazı olmuş.
  5 -6 ... jackskellington
 2. 2.
  islamın zerre kadar tanımadığı halde biliyormuş gibi çamur atanlara hitab eden hoş bir yazı. bu yazıyı okuyacaklardır, fakat kalbi eksikliklerinden dolayı anlayamayacaklardır. çünkü islamın kalbe hitap eden ulvi cihetini hissedemezler. hisseteseler ateist olmazlardı.
  5 -8 ... trt 2 deki ressam
 3. 3.
  Dindar bir kimse sayılmama rağmen, altına imza attığım bir yazıdır. Tebrik ediyorum, haklı olduğu noktalar var. Bazen çok provake edici başlıklar ve entryler olduğu bir gerçek. Unutulmaması gereken bir başka nokta ise, hasasiyeti karşı taraftan beklemek. Kimse diğerlerinin inancına ve değer yargılarına dil uzatıp da karşıdan hoşgörü beklememelidir. iki taraf da hoşgörülü olmalıdır, zira bugün inançsızlar nasıl incitici söylemlerde bulunuyorlarsa, aynı şeyi inançlı kesimde yapıyor, genellikle her eleştiriyi dine bir küfür olarak algılıyorlar. Bu yüzden, bu yazının altına imzamı atmaklar beraber, aynı şeyin karşılıklı olması gerektiğini yazıya eklemek istiyorum.
  3 -5 ... pelin234519
 4. 4.
  okuması ve iyi algılanması gereken bir yazıdır herkes üzerine düşen payı almalıdır .
  3 -1 ... misshippi
 5. 5.
  imana gelin lan mendeburlar!

  (bkz: ironiden anlamayan nesle aşina değiliz)
  2 -3 ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
 6. 6.
  Herkes bir gün imana gelecek sizden gayrı.

  +Hacı amca bu yazdığın nedir böyle?
  -Ben bunu ateistlere yazıyorum.
  +Hacı amca ne uğraşıyorsun bu kadar uzun uzun yazmakla, müminler için bir şeyler yaz değmez onlara!
  -Onlar için bu kadar kanıta, söze gerek yok genç adam, okumazlar bile. Onlar zaten sorgusuz sualsiz kabullendiler ver kuran'ı eline gerisini koyver gitsin.
  3 -4 ... cahilbisikletci
 7. 7.
  gittiginiz yol yol degil!
  1 -1 ... affetmem cizerim
 8. 8.
  naber gençler, iyi miyiz böyle allahsız kitapsız?
  -4 ... been there done that
 9. 9.
  hacı naber ya?
  böyle içmeli miçmeli, nazım okuyabileceğimiz, aldırma gönül söyleyebileceğimiz bir zirve mirve ayarlayın da gidek la..

  (bkz: çok güzel düşünmüşsün)
  (bkz: söz uçar yazı kalır) * *
  -3 ... gitsin efendim
 10. 10.
  "yaşayan kendi içinde yaşasın" denilecek durum.
  (bkz: herkesin inancı kendine)
  diyebiliriz sanırım...
  ... fatyh