bugün

ben bu yazımı "üst bir mercinin olmadığı" "anarşik" uluslararası sisteme yazdım. idealistlere, realistlere, gelenekselcilere, davranışsalcılara, pozitivistlere, post pozitivistlere yazdım. soft power diye yüzümüze gülerek hard power'ı devlet aracı yapanlara yazdım. devleti sistemin ana aktörü haline getirip onu çirkin işlerine alet ederek bizi yeni aktör arayışlarına itenlere yazdım. Suriye'de binlerce insanın ölümüne sessiz kalan, açlıktan ölümlere göz yuman, üçüncü dünya ülkesini, emperyalizmi, sömürüyü literatüre sokanlara yazdım. "çıkarlarını insan hayatından önde tut" felsefesine köle olanlara yazdım. ve ben bu yazımı uluslararası ortama yazdım.

abd: abd, abd, abd... anasının gözü abd.. yıllardır bir global dünyadır tutturmuş gidiyorsun. dizayn ettiğin dünyanın efendiliğini sürüyorsun. emperyalizmin yeni adı kapitalizmi dünyanın dört bi yanına yaymanın verdiği mutlulukla meyvelerini topluyorsun. işi o kadar büyüttün ki artık bölge şubelerini açmaya başladın.. umurunda mı insanlık?? rusya sana sen rusyaya muhalif oldukça daha çok sürünür bu mazlum dünya milletleri. hee bm deki insani müdahale yalanına inanmamızı beklemiyorsun bizden değil mi. rusyanında seninde ortak bir "insaniyette" buluşmanızı beklemekte doğrusu budalalık olurdu. ama dikkat et rusya yavaş yavaş iki kutuplu sistemdeki o eski güçlü sovyetler olma yolundaki sinyallerini verdi ve kırımda buna örnekti.. dikkat et diyorum çünkü mazallah kapatıverirse muslukları napıcaksın sonra. tüm bunları yaparken kaçırdığın bi şey var aslında: hatırlarsın bundan yıllar önce rusya komünizmi sana truman faturası çıkartmıştı..rusyada kırımı aldı hani, balkanlara da yaklaştı.. balkanlarda da bi ekonomik kriz var. yunanistan falan bi ikinci marshall yardımı istemesin senden.. duydum ki küresel kriz senide vurmuş. çıkacak mı o cüzdandan bu hesabı kapatacak para.. sonra israil falan kurtarmaz seni uyandırim.. neyse sen bunları ölçmüş biçmiştirsin herhalde..

rusya: ne yalan söylim sende az çile çekmedin.. hitler tam ikinci dünya savaşında ipini çekiyodu ki senin, ayağı kaydı düştü.. yoksa bugün bizim gurbetçiler bizlere soğuktan dem vuruyo olacaklardı.. ama toparlanıp yine komünizm propagandasını yapmayı başardın. şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim herhalde, abd'yi de en çok oyalayan sen oldun.. bakıyorum bu günlerde gövde gösterileriyle eski günleri de yad ediyorsun.. kapitalizme komünizm tokadı vurma çabası... abd neyse sende osun.. sende bm'nin daimi üyesisin.. sende insan onuru nedir bilmeyen bi yapının ana aktörüsün.. abd'ye muhalif olmana sevinim mi üzülim mi bilemedim. bi bakıma sistemde tek başına at koşturamayan bir abd nin dengeleyicisi konumundasın aslında.. ama benim için sanırım asıl önemli olan filler tepişirken altta kalan çimenler.. bu çirkin oyunu birakın ve birazda yaşam mücadelesi veren ülkeleri düşünün.. sıcak deniz kadar başına taş düşsün diyorum sana da..

almanya: sen nası bi ülkesin öyle yaa.. lan senin coğrafyanı adamlar parça pinçik etmişler, 300 küsür parçaya bölmüşler. sen ordan kalk bi birliktelik kur. o yetmezmiş gibi kalk bide birinci dünya savaşına gir. orda da ezil sonra kalk ikinci dünya savaşına gir.. ve orda da ezil.. şimdiki haline bakıyorum da azmin takdir edilecek derecede..şu sarf ettiğin eforun binde birini sömürülen dünya ülkeleri adına harcadın mı acaba.. yada sistemin açıklarını anlatmak için bir kamuoyu oluşturdun mu?? arkana dönüp bi bakman lazım ben gücümü neye karşı ne için kullandım diye..neredeyse avrupanın hepsine, amerikaya, sovyetlere karşı koyuyosun ama ne için.. sende sistemin kölesisin.. senin içinde temel aktör devlet.. umarım büyüyen ekonomin sana sistemin bu şekilde işleyemez olduğunu gösterecek boyutlara gelir..

ingiltere: yıllardır bizim ülke tarih kitaplarında seninle yatıp seninle kalkıyo biliyomusun.. ama ne yapmış şu ingilizler diye gel sor burda kayda değer cevap alamazsın.. çünkü sen yılansın yılan.. alttan alttan planlar bişeyler. kendini bi üstün görmeler, özel vizeler, başlarda avrupa birliğini elinin tersiyle itmeler.. sonrada kapısında yatmalar benide alın nolur diye.. karaktersiz.. günümüzdeki sistemin kurucu aktörü olduğun için ayrı bi kıllığım var zaten sana.. sen ne kadar çırpınırsan çırpın artık başat olabileceğin bir alan kalmadı kurduğun bu sistemde sana. yardımcı oyuncu olacaksın.. vicdanlı olmaktan bahsetmiyorum bile sana.. şimdi uza..

fransa: bi derdiniz biziz demi olm sizin. şunu iyi belleyin biz köprü ülke falan değiliz.. biz nesne değil objeyiz.. ana konumuza dönersek ingiltereye olan kıllığım aynen sanada geçerlidir..ihtilal vs noldu ?? bu sisteme alkış tutan, kurucu üyelerden bir diğeride sensin işte.. sana edilecek en güzel beddua inşallah abd ile rusyaya meze olursun olur herhalde.. kaybol !!

israil: adını yazar yazmaz o kadar çok şey aklımdan geçti ki neyle başlasam diye tereddüte düştüm bi an. iki günlük tarihin var şurda parayla alınmış topraklarda kurulan devletsin.. gariban filistin halkına yüklenip duruyosun.. arkanı yaslamışsın amerikadaki lobi kanalıyla abd ye.. böylece bm de de işlerini hallettiriyosun amerikaya.. sistem sana güzel.. ama rusyanın seni yerden yere çarpacağı günlerde yakındır herhalde.. ayağını denk al.. bizimde canımızı çok sıktın. bi cinnet herşeyi halleder halkımız adına.. hem filistin kurtulur hem biz.. defol!!

çin: sen bu rusyaya çok uyuyosun da ikinci dünya savaşında amerikanın kuyruğuna basan japonyadan çok haberin yok galiba. sen sanayide gelişmeye çalışmaya devam et.. senin her ülkede alıcın var korkma. pazar arayışı seni aşar. derin sular bunlar..

iran: vay koçuuuum.. demek delikanlılığın kitabını baştan yazmak niyetindesin.. yanlız biraz önce çinlede aynı şeyi konuşuyoduk, amerika bu şakaya gelmez.. sen boşver rusyayıda amerikayıda gel ümmet anlayışıyla bu coğrafyada insan haklarını arayalım

yunanistan, irlanda, portekiz: hadi abisi siz gidin az ötede oynayın. bak çamurlu ayaklarınızla girmişsiniz buralarıda batırmışsınız hep.. bak "ab" abiniz size ne veriyo.. alın o parayı şeker falan alırsınız kendinize..

ab: yav siz hani supranasyoneldiniz ?? e işine gelen işine geldiği gibi davranıyo.. güzel işleriniz var beğenerek takip ettiğimiz ama bu supranasyonellik konusunda biraz daha derinleşmeniz gerekiyor.. bu gidişle kimse birbirini sallamayacak yoksa.. sisteme karşı bu tarz alternatifler görmek güzel ama yeterli bi alt yapısı oluşmamış bir alternatifsin..

bm: kaypak bi yapın var.. kim itibar ediyo sana anlamıyorum.. bu zamana kadar nasıl oldu da indirmediler seni o saltanatlıktan onu da anlamadım.. amerika ile rusyanın pis işlerini hukukileştirdiğin için olabilir mi ??

nato: ayakçısın.. zamanında seni avrupada almanyayı kafkasyada rusyayı kontrol et diye kurmuşlardı.. vay be nerdeeen nereye.. ayakçılık yapmaya devam et sen.. yarın amerika gel bakalım şu bölgeye operasyon yapıyoruz dediğinde kosovada ki gibi bm ye sormadan gidersin.. olmayan düzenin dahada suyu çıkar.. sonra rusya da hoop dur bakalım diyip o suya limon sıkar..

bu birikimler bardağı dolduruyor dolduruyor dolduruyor sonra da küresel boyutta savaşlar çıkıyor.. sonra savaşı önlemek için teoriler üretiliyor.. tutmaz arkadaşım tutmaz o teoriler.. insan onurunu, insan hayatını devlet çıkarından öne bütün devletler almadıkça bu emperyalizm bu çalışmalar bu ezilmeler sürecektir.
bir cinnet hiçbir şeyi halletmez.