bugün

Nevriye & cengiz budak çiftini akıllara getiren söylem. Ben sana gerizekalı mı dedim lan gerizekalı. Ahah.
Ben limonlu pırasayı severim, çocukken yemezdim ama şimdi lezzetli geliyor. lakin kendi evimde bamya ve oturtma hariç kabak pişerse iste o zaman zıvanadan çıkarım, eşim bu sebzelere de para dökmüşse direkt çöpe atar ve parasını ondan söker alırım, vermezse çıngar çıkarırım.
Böyle söylememek lazım. Emek ve zaman harcanmış neticede.

Lakin evimde bamya pişerse iste o zaman zıvanadan çıkarım. Beni hiçbir güç tutamaz.
O tencereyi aldığım gibi duvara çalarım.

Yok öyle bir şey!
Ne imâ ediliyor acaba?
Nasıl bir mesaj verilmek isteniyor?

Böyle bir saygısızlığı asla kabul edemem.
Üş öğün yerim çünkü neden yemeyeyim. Ama pişirirken soğan koyanlar var 1.si pırasa zaten soğandır ekstra soğan konup koku arttırılmaz 2 güzelce kavrulup az su konur calla gibi su tadı bozar. Pişirmeyi bilmeyip boş yapıyorsunuz.

Cengiz eve dön cengiiiiiiiizzz.
--spoiler--

Abi eşin sevdiğin yemekleri bilmiyor mu?

--spoiler--

bekarım kardeşim eşim yok. olsa ana yemek olarak pırasa piştiği akşam kulaklarını ıstırırdım zaten.

--spoiler--

Mel mel bakan gibson , bekara kari boşamak kolaydir. Eşine böyle desen o aksam aç kalırsın. Ben söyle yapiyorum illa ki yanina ya makarna ya pilav birşey yapiyorum, istemeyen onu yesin.

--spoiler--

evet bende bunu diyorum sevgili giden gider. yan ürün olsun ana yemek misal başka bir sebze yemeği olsun sıkıntı yok.

haklı ve şanlı mücadelemiz devam edecek. varsa görüş belirtmek isteyen herkese verilecek bir cevabımız var çok şükür *
Tava da kavurup, pul biber ilave ettikten sonra, iki veya üç tane de yumurta kırınca, kerhende olsa gideri olan sebzeye olan isyandır.
Mel mel bakan gibson , bekara kari boşamak kolaydir. Eşine böyle desen o aksam aç kalırsın. Ben söyle yapiyorum illa ki yanina ya makarna ya pilav birşey yapiyorum, istemeyen onu yesin. Amaa ne olursa olsun yaptigim yemege burun kiviran olursa tavrim sert olur. Önce söylenir. Sonra da afrikada ve dunya da aç kalmış çocuk ve insanlardan bahsederek onlari kendilerini suçlu hissettiriyorum. Böylece başlarını önlerine eğip yemeklerini sessizce yiyorlar.
O 10 erkekten biri benim sanirim ve pirasayi cok severim.

Ozellikle zeytinyagli ve havuclu oldugu zaman super oluyor. Ustune de limon ufffff...

Esim de cok guzel yapar.

Durun lan aklima geldi. Biz pirasa yiyelim yarin.
Pırasayı sevmeyen de ne bileyim yanee...

Riv riv riv...

Swh...
aramızda hala riv riv edenlerin olduğu sorunsaldır. ajitasyon yapmayın olm ananemiz gibi "onu bulamayanlarda var" falan diye. nimete burun kıvırmıyoruz pırasa kötüdür kimse yemesin demiyoruz ana yemek olarak konulmasın diyoruz allah allah ya. sabah sabah dellendirmeyin adamı pişmeyecek ulan işte *
Önemli olan doğru teknikle pişirmek. Yoksa gerçekten tatsız oluyor pek çok ot gibi.
Pırasadan hiç hoşlanmam fakat şöyle yetiştirildiğine şahit oldum. Sonbahar başı gibi biçiliyor, toprağa gömülüyor ve 3 ay falan orada kalıyor. Sonra kadın-erkek köylüler bunları toprağın altından çıkarıp, çeşmede yıkayarak üzerindeki toprağı atıyor. Elleri kıpkırmızı, şişmiş, çatlamış insanların hayatlarını idame ettirmek için kaderleri bu…

Müthiş rahatsız olmuştum. Bu insanlar bunu yapıyorken pırasaya burun kıvırmak… bilemiyorum.. itirazsız yerim, hatta saplarını ince ince kıyıp, peynir ve baharatla karıştırarak harcı hazırlanan tava böreğini de cidden tavsiye ederim.
" karnabahar da pişirilmeyecek lan " de kanka !..

arkandayız .
Favorim değildir.
Hele eskiden hiç sevmezdim.
Ancak ögrencilik sonrasında tek yaşamak vs derken "ulan en azından bağırsaklarım ve lif" için yiyeyim diyerek başladım yemeye.

En azından artık önüme gelirse geri çevirmiyorum.
Pırasa iyidir ya. Sık limonu da bas tuzu, ister sıcak ye öğün diye ister soğuk ye meze diye.
Portakal suyu ile pişen pırasayı bayıla bayıla yerim. Pişirmeyi iyi bilmek lazım.
görsel
sözlükte de haykırmaya sebep olması muhtemel isyandır.

muhaliflik yapmayın lan o pırasa ana yemek olarak pişmeyecek arkadaş. aklınız sıra entry girip hanımınıza falan okutup artı point kasmaya çalışıyorsunuz demi.. alternatifleri sunduk salata olur zeytinyağlı ara yiyecek olur ama ana yemek olmayacak nokta. pırasa demeti ile döverim hepinizi.

görsel
Pırasa sevilmez mi yha. Siz hiç güzel yapana denk gelmemişsiniz. Canım anam en az 3 farklı pırasalı yemek yapabilir. Sevmeyen bile ayıla bayıla yer.
Çiğ olarak önünüze konması muhtemeldir bundan sonrası için.
ay bunu kim dedi? öf allahın hanzosu herif. bakın böyle kıllı ve ayıları koca diye aliyosunuz sonra mutsuz oliyosunuz, hem milf hem dullarla biz uğraşiyoruz sonra, tabii buldunuz yumurta gibi çocuğu hemen çökün, yemezler.

pırasa, bilhassa zeytinyağlı pırasa kral gibi bir yemektir, bir de bunu portakal suyuyla yapıyorlar ki, aman allahım.

damak zevki yok yav millette, ver bunlara makarnayı, daya pilavı tamam.
manavlardaki uçan fiyatlar karşısında duyulma olasılığı giderek azalan nida. gerçi artık o da ucuz değil, ama en düşük fiyatta olan kış sebzeleri arasında sayılır genel durum itibariyle.
Bahsi geçen 10 erkekten biri benim, gayet güzeldir yiyebilirim. Patlıcan yemeği kırmızı çizgimdir ağzıma sürmem
pırasa pişirilip sofraya konan akşamlarda içten içe gelen yakarış, haykırıştır. tabi sese büründürülüp dile dökülemez çünkü karşında ya anan ya eşin ya kız kardeşin falan vardır. nassıl olmuş yiğidim veya nassıl olmuş evladım/nasıl olmuş kardo denilince "çik gizil ilmiş illirini siğlik ihihi" der geviş getire getire yutmaya çalışırsın o kurban olduğum sebzeyi.

tüm kadın halklarına sesleniyorum ; 10 erkekten 9 u pırasa sevmez arkadaş. ıspanak yapın ne bileyim patlıcan yapın lahana yapın kabak yapın ama pırasayı direkt yemek yapmayın. salataya karıştırın ne bileyim zeytinyağlı falan oluyorsa ki oluyor bildiğim ara yiyecek yapın ama ana yemek olarak yabmayın.