bugün

söylenmesi zor cümle. mesela ben atatürkçü, şucu bucu değilim, eklektik, özgürlük yanlısı demokratım ille yafta aranıyorsa.. çoğu insanın kafasını kullanıp da göremediği husus şu; atatürkçülük bu aziz millet için çok dar, manevi dinamikleri zayıf durağan bir sistemdir. esas olan reel hürriyetlerdir... faşizm 'deme mecburiyetlerinden' ibarettir, söyleme yazaklarından ziyade... şimdi dağılın...
demokratik devlette duyulduğunda saygı duyulması gereken söz kanımca. kimse atatürkçü olmak zorunda değil !
insanların duygu ve düşünce yapılarını açıklarken kullandıkları cümlelerden biridir. bir insanın kemalist olmaması çok doğaldır kemalist olması gibi. çünkü bu sonuçta kimi insanın mentalitesine uyan kimi insanın siyasi fikirleri ile çelişen bi cümledir. insanlar olduğu sürece yeryüzünde çeşitli fikir ve fikir akımlarının olması sıradan bi konudur. herkes kemalist olmak zorunda değil. ben de kemalist değilim ve olmayı da düşünmüyorum.
hiçbir beyan hiçbir durumun, oluşun kanaati veya çürütücüsü değildir. her türlü estetik olgudan, üretiden keyif almasını bilen, her görüşü okuyan bir beyin için herhangi bir etiketi taşımak, yahut taşımaya mecbur hissettirilmeye maruz kalmak çok basit, itici bir şeydir....
bir ihtimal, etrafta dolanan sözde atatürkçülerden bıkmış gerçek atatürkçünün söyleyeceği, "eğer senin yaptıkların atatürkçülükse ben atatürkçü değilim o zaman arkadaşım" demeye getiren, anlayana çok şey ifade eden,dokunduran cümledir.
diğer ihtimal ise bugün sayısı hızla artan irticacılardan, amerika'ya yardakçılık edenlere yalakalık edenlerden, bu ülke için varını yoğunu ortaya koymuş atasını maalesef ki hiçe sayan zihniyetten duyacağınız, neyzen tevfik'in "atatürk'e dil uzatma sebepsiz, sen anandan gene doğardın ama baban kim olurdu bilemezdin şerefsiz" dizelerini akla getiren acınası cümledir.
+ben atatürkçü değilim.
-o zaman ikinci cumhuriyetçi, liberal, mandacı, öküzcü, faşist, dinci, yobaz hem de ayrılıkçısın.
+ben neymişim vay anasını sayın seyirciler.
(bkz: skime değilsen)
- ben atatürkçü değilim.
+ sen atatürkçü olmama modasına uyan bir eziksin. sen radikal islamcı yobaz, sovyet sosyalizmini zihniyetçisi bir zıpçıkçısın. nasyonel sosyalistsin, şeriatçısın. anüsçüsün!
- anüsçü?
+ bilmem gaza geldim bi an.
- olur öyle boşver.
+ben atatürkçü değilim
-ekime değilsem
+bu ne şimdi
-post modern atatürçü sloganı
+süpersin demişmiydim.
mustafa kemalin sözüdür öz itibari ile:

"Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." demiş bir adam, devamında ben atatürkçü değilim de derdi.
o zaman bi siktir git çay koy.
-biz atatürkçü değiliz
+ nasıl atatürkçü olmazsınız ilke,laiklik,egemenlik,barışçıllık,huzur,sağlık ve güveni bu topraklara getiren lideri nasıl sevmezsiniz ?
-büyücü bu yakalım !
aslında pek de kötü bir düşünce değildir. yeterki bunu söyleyen kişi atatürke borçlu olduğunu bilsin. yani kimse atatürkçü olmak zorunda değildir. önemli olan atatürkü onun ilke ve inkilaplarını sevmek anlamaktır. atatürkçü olmak. atatürk'ü kullanmak anlamına da gelebilir.dikkat etmek lazım, ayrıca bir idealojiye körü körüne bağlanmak demek gercekleri görmeyi engeler.temelleri 1930 larda atılmış bir ideolojinin elbette bazı aksayan yönleri olacaktır. mühim olan atatürke sevgi ve saygı cercevesinde bağlanmak ama bu aksaklıklarıda görebilmektir. bunun için atatürkçü olmak değil atatürkü sevmek anlamaya çalışmak gerektiğinde münasip bir şekilde eleştirmeyide bilmektir. katı, eleştiriye açık omayan, kendini sorgulatıp düzelttirmeyen. ideolajiler yıkılmaya mahkumdur. *
sizin bildiginiz atatürkçülük dinsizlik ise,sizin bildiginiz atatürkçülük gerçeklere kulak tıkayıp karga çıglıklarının peşinden gitmekse,gögsümü gererek diyorum ki BEN ATATÜRKÇÜ DEGiLiM.ve eger atatürkçü olmayan herkes gerici ve/veya yobazsa gögsümü gererek diyorum ki BEN GERiCi VE YOBAZIM.ayrıca Atatürk DiKTATÖR oldugu halde kendini sevmekle zorunlu kılmamış kimseyi,
bu sözleri herkes söyleyebilir ben ataürkü severim zeki ileri görüşlü ülkemizi aydınlığa götüren büyük lider fakat şimdiki atatürkçülük kesinlikle atatürk yaşadığı sürece oluşması imkansız bir kavramdı siz kalkıp inönünün zırvalarını kimseye atatürkçülük diye yutturmaya kalkmayın bu ülkede yıllar önce ibadet özgürlüğü bile kalmamıştı sizin o atatürkçülük dediğiniz kavram yüzünden
atatürkü seviyorum ama atatürkçü değilim çünkü,ezanları susturan,kuranı toplatan,başörtüsünü yasaklayan atatürk değil atatürçülerdir.*
(bkz: isimden isim yapan -cı -cü ekleri)
gayet kemalist bir yazar olan nadir nadi'nin 12 eylül sonrası kaleme aldığı bir kitapmış bu.
okumuş değilim ama darbecilerin her yere yaydığı atatürkçülük söyleminden bir kemalist olarak duyduğu rahatsızlığı belirtmiş bu kitapta.
söylerken gurur duyduğum cümle. olmak zorunda da değilim.
-peki paylaşma ihtiyacın nedendir? aferin mi diyelim napalım
+ ben atatürkçü değilim!
- ne güzel.
+ atatürk'ü sevmiyorum!
- doğrudur.
+ kemalist hiç değilim.
- ...
+ şeyinde de değilim sanırsam.
- gibi gibi.
(bkz: aferin)
kişinin kendisini bimesidir. en azından dindar gibi görünüp dinden soğutan insanlar gibi negatif etki yaratmaktansa atatürkçü gibi görünüp atatürkçü düşünceden soğutmamaktadırlar insanları. bazı değerler vardır kirletilmeye gelmez.

-abi ben atatürkçü değilim
+ohhh be ben de bir yerde bir sorun var diyordum. kendimden şüphe ettim lan. iyi iyi..
"ben gericiyim" demekle eşdeğer söylem.
Atatürk akılcı bir insandır.Kendi dahi bugün yaşasa belki de bilmem neyist olurdu.
(bkz: atatürk e şirk koşmak)

tövbe tövbe!
atatürkçü düşünceyle fikirleri uyuşmayan insanların söylemi.

atatürkçülük, ulu önderin yarattığı bir düşünce sistemi değildir. ismet inönü zamanında ilk kez "atatürkçülük" söylemleri ortaya atılmıştır. temelleri atatürk ilke ve inkılaplarına dayansa da ismet inönü, ondan sonra ülke yönetiminde söz sahibi olmuş siyasetçiler ve ordu tarafından şekillendirilmiştir. bu sebeple uzaktan "ben atatürkçü değilim" diyen bir insanın kendi görüşleriyle atatürkçülük'ün çizdiği çizgiler uyuşmuyor diye yaftalanması da yanlıştır. ancak şu da bilinmelidir ki günümüz atatürkçülük'ü atatürk'e eşit değildir.