bugün

en kral ateisttir. tamam mı oldu mu amk hatta allah yolundan giden evliyalar bile çıkarcıdır ama bu ateistler her şeyi karşılıksız yaparlar. kulluk yapmadıkları halde kulluk yapmaya çalışanlardan daha iyi daha samimi daha vicdanlıdır bunlar. king lan bunlar.
kendisinin diğer canlılardan üstün olmadığını bilen,bu yüzden herkese eşit yaklaşan ateisttir.

koyun değildir,aklıyla neyin iyi neyin kötü olduğunu kavrayabilir. ahlağın dinden geldiğini düşünenlere bile laf anlatmaya çalışır.
hurilerin göğüslerini hayal eden şakirtten daha ahlaklıdır.
-gerizekalı evladım inancından ötürü iyilik yapıyormuşsun. Yani allah,din,cennet,
cehennem falan olmasaydı kötü bir insan olacağını kabul ediyor musun?
-evet
-sen kötü bir insansın.

Sırf allahtan korktuğu, cehenneme gitmek istemediği için iyi davranan insanın ahlakına sokulur.

edit: ver eksiyi ver, ama gerizekalı olduğun gerçeğiyle yaşamayı öğren.
böyle demesine gerek olmayan ateisttir. ahlak kendini belli eder. söylemeyle olmaz.

ayrıca yanlış biliyorsun müslüman. ahlak toplumsal yaşamdan gelir. şempanzelerin bile bi ahlakı var ordan anla. kendini imanlısın diye daha ahlaklı görüyorsan ateistleri kendine çok güldürürsün. allah da seni güldürsün diye dua alırsın üstüne.

--spoiler--
ben tecavüz etmiyorsam kimseye bunun sebebi inancımdır. ben mal çalmıyorsam bunun sebebi inancımdır
--spoiler--

bunu demeyeyddi iyiydi. marifetmiş gibi yazmış bide. o kadar yazıyoruz ibret alasınız diye.
Ben hiç katılmadım buna. Ona bakarsan Müslüman geçinen ama her türlü pisliği, ahlaksızlığı yapan da var. Ve maalesef çokça var. Bir ateist buna ahlak diyor, etik diyor ve yapıyor. Ve gördüğümü, yaşadığımı söylüyorum, zaman zaman inançlı bir insandan daha dürüst, daha ahlaklı, daha insancıl olabiliyor. Bu karakter meselesi. Bes vakit namazını camide kılan, camiye giden yolda dedikodu, yalan, iftira ne varsa yapan; sonra girip 3 dk icinde 10 rekat namaz kılan; sonra camiden geri dönüş yolunda yine türlü türlü dedikodular, iftiralarla günaha giren çok fazla insan tanıyorum...
Allah'a bağlı hissetmenin bir beklenti karşılığı olduğunu düşünen ideolojinin reddettiği bir durumdur. Korku-cehennem olgusuyla büyütülen beyinlerde sıklıkla görülür. bu kişiler yeri geldiğinde islam sevgi dinidir derler ki, bu söylem bozuk saatin ender rastlanan doğruyu gösterme olayıdır. bir insan, insan sevgisinden ahlaklı olabilir, allah sevgisinden ya da. belki de mevlana, yunus emre gibi bilgili adamları göz önüne alıp allah sevgisinin insana suretinden de bunu yapabilir. hangi nedenden sevmesi ayrı bir konu iken, sadece insan sevgisi olan insanı kötülemek ise bir garipliktir.
ahlak insanin vicdanıdır, her insanda vicdan vardır, cehennem korkusu olmadan insanın içinde barınan ahlaklılık erdemi; cennet ödülü bekleyerek ya da cehennemden korkarak ulaşılan ahlaktan çok daha anlamli ve samimidir, bir mûslüman olarak söylüyorum ki görevimiz mutlak ahlak yaratıp herkesi buna uymasını beklemek değildir, ahlak insan olabilmekten gelir.
Adama bak din olmasa ceza yaptırım olmasa gidip birilerine tecavüz edecek hırsızlık yapacak.Böyle çıkarcı bir kişiliğin ahlaktan bahsetmesi çok ilginç doğrusu.
- kanka yaaa!
* haaaaa!
- diz iz dangalak(ne dediğini bilmeme) önermesi diyeceğimiz bir laf sıçırt da sözlüğe karalıyayım.
* ahlaklı ateist.
- bu ne laaaan?
* oğlum, din ile ahlak olgusunu aynı sanan dangalak insan sıçırtması.
- haaaa!
* yaaaaaa.
Ahlak insan ilişkilerinden daha da dogrusu insanin dünyada yalniz olmadiği başka bir çok şey ile birlikte yaşamasi olgusundan türeyen bir kavramdir. Din ise inanmak ta insanin seçimine kalmiş bir şeydir. Ahlak kadar geniş bir alani içermez daha belirli kurallari vardir. Bu kurallari benimsemeyen kendince bir yaşam tarzi seçmiş insanlar da olabilir. Kimseyi dinin emrettiği ahlak anlayişini yaşamaya zorla çağiramazsiniz. Kaldi ki bu anlayiş tanrinin buyurduğu da değildir. Sartre nda dediği gibi eğer bi tanri varsa bile yaptiginiz hiç bir iyiliği onun cennetine girmek için ya da ondan korktuğun için yani yine bir çikar uğruna yapman hoşuna gitmezdi Bu yüzden insana bakişinizi geniş tutun. Bir kaç sirali ahlak kurali ahlakli yapmaz insani.
ben ahlaklıyım deyip ahlaksızlık yapan dinciden daha samimidir.
mümkün bir durumdur. ahlakın din ile alakasının yoktur. madımakta müslümanım diyip tekbir getirip insanları yakanlar çok mu ahlaklıydı diye sorulması da gerekir.
(bkz: temiz ahlakın sadece müslümanlara has olması/#16111338)