bugün

değil bir kaç adım sonrası bir adım sonrasını dahi bilememe, görememe demek olan sonsuz grilikte kaybolmuş hissinin insan psikolojisine etkileridir.
genellikle olumsuz yönde olan etkilerdir. sağlam ve emniyette hissetmek için insan bilinci bir karar almış ve tamamlanmış olmayı arzular. fakat tamamlanmışlıktan sıkılıp eski hayallerini ve bir amaç aradığı günleri özleyen orta yaş üstü insanlar da vardır. olay daha çok var olmayana özlem gibidir. hayatınızda geleceğin belli olduğu her şeyin yerli yerine oturduğu zaman belirsizliği ararsınız, hiç bir şey belli değil ve boşlukta arayışta gibiyseniz de bir sonuca varıp güvende hissetmeyi özlersiniz.
Belirsizli, insanda kaygiyi dogrur. surekli bir endisedir alir basini gider. kisinin yapisina gore degisir. ince fikirli insanlarda; gecelerin zehir olmasi, bas agrisi, sinir vb. sekilinde olumsuz yan etkisi olabildigi gibi konun uzerinde cok durmayan insanlarda da; ici kemiren bir fare rolunu ustlenebilir.
hayatta herşeyin belirsiz olduğunu kabul edersek rahatlayabiliriz. Çünkü belirsizlik hiçbir zaman nihayete ermeyecektir,yerine hep bir yenisi gelecektir. Belirsizlik kaçınılmazdır, yaşamın kendisidir. Ruhumuza etkisi sıfır derecesidir.
Belirsizliği odağa yerleştırirsek her şeyi sorgulamaya başlariz ve bu gün geçtikçe kafayi yemeye başlarız..geçen gün kendimi damacanaya kızarken buldum dedim ki biz ne ara bu hale geldik doğadan gelen su ne zaman bu siselere girdi ve bizi kendine mahkum etti tabi bu somut bir örnek ama..tüm bunların başlangıcı belirsiz karanlık neden okuduğumuz neden çalıştığımiz vs..hala ilkel kabileler olabilirdik mesela en azından ruhumuz özgür olurdu şimdi ruhumuz bile esir..her şeye para ödemek zorundayiz.sinavlarla bir yerlere gelmek zorundayiz okuduğumuz kitaplar kendi kişisel gelişimimiz bir anlam ifade etmiyor..toplum normlarina uyduğumuz sürece seviliyoruz..yani sorgulamadan yaşamak insan ruhunu bu kadar zedelemiyor..
şizofreniye eğilim. Gece yattığınızda bile uyuyamaz belirsizliği bir belirliliğe çevirmek için düşünürsünüz.
insanı hiç bilmediği durumlara sokabilecek bir duygudur.
hiçlikle boğuşmanın tanımsızlığı gibidir. anlamsız bir tanım oldu. şöyle söyleyeyim, boşluğa yumruk atmak gibi.
bir defa çok hata yaptırıyor size, elemeniz, eksiltmeniz gereken şeylerde oluyor hayatınız da. sizi mecbur kılıyor.
ama yine de yarının ne getireceğini, nerede olacağını bilmemek güzel. bunun altında eziliyor olsam da.
(bkz: böyle puşt gibi ibne gibi bir şey)
ne tür bir belirsizlik olduğuna bağlı olarak değişen etkilerdir.

mesela, "cehalet mutluluktur" mottosu genelde kabul edilen bir şey olsa da merak edilen ama bilinmeyen bir şey ruhu kemirmeye neden olur. mesela hoşlandığın birinin kimden hoşlandığını merak ediyorsun ama bilmiyorsun. durum belirsiz... sonucu ne olursa olsun bu durumu öğrenmek ruhu rahatladır, üzerinden bir yükü kaldırır ama belirsizlik içerisinde yaşamak eriyip bitmene neden olur.

evet, bu böyledir.
stres kaygı mide bulantısı titreme gibi rahatsız edici duygulardır.
'Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok...'tur. ölüm misali sonucunu değiştiremeden, etkileyemeden beklersin sadece. benliğini günden güne karartır bu his. lakin yine de beklemek güzel demişler, yalnızca doğru durakta.
(bkz: sürünceme) evlerden ırak, karar verme mekanizmasını allaşağı eden durum. beklemek saç ağartır.

edit: evlerden ırak dediğime bakmayın, hepimiz yaşıyoruz dönem dönem, hem de nasıl, sürüne sürüne.
(bkz: stres) (bkz: şizofreni başlangıcı)
insanın içini kemirir. acaba öyle mi yoksa böyle mi tarzında milyon tane düşünce beyninin içinde fırtınalar estirirken günlük yaşamına hiçbirşey yokmuşçasına devam etme zorunluluğu da seni şizofren olmaya zorlar.
Ben hep her şeyimi anlatırım ama sen aslında hiçbir şeyimi bilmezsin.
(bkz: depresyon)
Endişeyi törpüleyen durumdur.
aslında yaşamın tamamı belirsizdir. Gelin ata binmiş ya nasip demiş hesabı kesin olacak gözü ile baktığınız işler olmayabilir olmayacak diye baktığınız işler de olabilir. Bu nedenle çok da gelecek kaygısı taşımadan anı yaşayabilmek önemlidir.
Akıl sağlığında bozulma veya ruhsal çöküntü olabilir. Bilemedim şimdi hangisi? Çok belirsiz her şey.
kaygı, endişe, huzursuzluk ve devamında mutsuzluk getirir belirsizlik.
karşınıza çıkabilecek olasılıkları degerlendirmekle enerjinizi tuketiesiniz ve yaşam anı geldiğinde bitkin ve isteksiz olursunuz.
ne kadar bilmiyorsam o kadar tedirginim ya. sonunun ne olacağını bilmek, aslında kendini garantiye almak da demek. olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olabilmek demek.