bugün

gecenin geç saatinde, zil zurna sarhoş biçimde binilen belediye otobüsünün en arka koltuğuna oturur oturmaz uyuyakalmak. inilecek durağı kaçırma sebebi.
son durakta son bulur. son otobüs de kaçmışsa (bkz: pamuk eller cebe).
istanbul gerçeğidir ve istanbul'a ilk kez gelen herkesin şaşkınlıkla karşıladığını gördüm. yürüyen merdivende sol tarafı boş bırakmak kadar istanbullu olmaktır.
(bkz: tramvayla zeytinburnu kabataş arasında 2 tur atmak)
yol uzunsa bazen olabilecek durumdur. büyük sehirlerde sıkça rastlanır.
tren istasyonuna gitmek üzere aktarma ile çıkılan şehirler arası yolculukta uyuyakalmaktan daha iyi sayılabilecek durumdur. en azından vagonlar dolusu insan dağ tepe de seni beklemeyecek ve makinistlerin paranoyak fikirlerine maruz kalmayacaksın dır. uyanık olmak dileğiyle.
bir gun sıcrayarak uyandım. diyalog aynen su;
- nerdeyiz biz?
- daha gelmedik?
- nereye gelmedik be?
- ... meydana
- anammm! durun, inicem ben.

kadın nereden biliyosun sen benim inecegim yeri de, daha gelmedik diyosun yahu?

iyilik sahibi insanlar da son duraga gelince nazikce dürterler. iste en sevdiklerim.
yeminle yaptım. geceden kalma ben, son durağa kadar gitmişim hacı. şöför son durağı gelip, otobüsü durdurup, yanıma gelip uyandırmasa, van'a sürse sesim çıkmazdı heralde. ne tatlı uykuydu be, olsa da yesek harbiden.
arkadaşlarla oturup bir kaç bira ve uzunca bir sohbetin ardından
hadi ben kaçar deyip, bir belediye otobüsünün son seferinde, son durakta uyandırılıp
eve taksi tutup gitmektir.
bu otobüs sizin bindiğiniz hatdaki son otobüs ise

uyandığınızda kapıları kapalı ve zifiri karanlık bir ortamda bulabilirsiniz kendinizi.

içten gelen yusuf yusuf sesleriyle şöför malindeki türk bayraklı butonları geçip

kapıları açacak doğru düzeneği ararken yaşadığınız zaman dilimi aşağıdaki videodan

görülebilir.

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485eYceYYdMvyI&feature=youtu.be
Z kuşağı bilmez;
o zamanlar kırmızı belediye otobüsleri vardı, biletle binilirdi.

En arkada eksozun geçtiği yerde bir baca vardı; sıcacık olurdu. Ya da bazı koltuk altlarınsa fan vardı.

işte soğuk ya da ıslak bir gün geçirdiyseniz; bu 2 yerdeki uyku hiçbir yerde olmazdı. Kendi yatağında bile.
bir başkadır ego'da uyumak. ayakta bile uyumayı öğretiyor adama.
bir de cebinizde başka para yokken doğru otobüse bindiğini sanıp yanlış otobüse binmek ve bunda uyumak vardır ki... evlerdem ırak amk.