1. 1.
  bu bilmem ne ettiğimin memleketinde paran kadar adamsın usta. ee bizim gibi fakir ve öğrenci adamların bu hayatta gerçekleştirmek isteyipte, gerçekleştiremediği o kadar çok hayal var ki. hayali geçtim usta bir ortama gitmek istiyorsun ve kendi kafamda ufak bir hesap yapıyorsun. bir bira orta kalite bir mekanda bile olmuş 5 lira. gittin mekana 3 tane ellilik bira içtin diyelim etti mi sana 15 lira. ortaya biraz çerez söylesen o da 5 lira. sadece kendi başına ufak çaplı eğlencen 20 lirayı buluyor. hadi ortamda hatunun biri sana kesik atıyor. onunla tanışmak istesen hatuna içki ısmarlıyorsun ve bu hatun milletide asla bira denen içkiyi içmiyor. belki de beleş olduğu için farklı ve pahalı içkilerden istiyorlar orada kararsızım. çok dertliyim usta bu parasızlıktan. biz fakir ve öğrenci tayfasıda bu belirttiğim ve hayatımızda karşılaştığımız nice zorluklardan sadece en basiti olan bu olaya karşı beleş geçinmenin yolları hakkında kafa yormamıza neden olmuştur.

  1-) ilk önce zengin bir arkadaş elde edinin ve hesapları hep ona yıkın.

  2-) zengin arkadaş çevreniz yoksa, eğer yakışıklı lavuklardansanız gidin zengin bir manita tavlayın hesabı ona kitleyin. ama bu davranışınız çevrenizde; bu adam godoşun biri diye etiketlenmenize neden olacaktır.

  3-)durmadan fakir edebiyatı yapın ve arkadaşlarınızın duyguları ile oynayıp hesabınızı onların ödemesine sebep olun.

  4-)hesap geldiği zaman tuvaleti gidip yarım saat çıkmayın. geri geldiğinizde cırcır olmuşum o yüzden geç kaldım diyin. bu arada hesabı sorun, büyük ihtimal hesabı ödemişlerdir. ancak siz ısrar edin hesaptan kendi payınıza düşeni vermek için. inanın istemiyeceklerdir.

  5-)hesap gelmeden önce, daha önce bir arkadaşına verdiğin talimata göre ona çağrı yapın ve hesap geldiği zaman sizi arasın. sizde bilmem kim arkadaşım kaza geçirmiş diye oradan hızlıca çıkın.

  6-)eğer bunları yapamıyorsanız gidin evinizde oturun kola ve çerezini yiyip internette takılın olum.
  6 -1 ... kalem dusmani kalemtras
 2. 2.
  1- yanında en fazla 10 tl bulunsun. nolur nolmaz, para lazım olur falan. borç almak varken niye ödeyesin?
  2- hesabı ödeme konusunda ısrar etme. eğer karşında senden beteri yoksa, "aa olmaz ben ödeyeyim." diyecektir.

  (bkz: kendi ellerimle bir canavar yarattım)
  1 ... bizim bir arkadas
 3. 3.
  yemekhanede yiyin. otostop çekin. sigarayı bırakın. ay sonunda cebinizde kalan parayı görünce şaşıracaksınız.
  1 ... seksen
 4. 4.
  zengin ve cömert arkadaşlar edinmek başlıca kuraldır.onun dışında evlerinin ve arabalarının olması harika fırsatlar olabilir.şöyle ki;

  her arkadaşınızda iki gece kalsanız -evi olan 15 arkadaş edinmek de şart tabii- ev sorununu halletmiş olursnuz ve çamaşır makinesi sorununu da.eve pazardan ucuz meyve sebze getirmeniz de sizi ev ekonomisine katkı sağladığınız için kira vb. masraflardan muaf tutar.

  arabası olan arkadaş edinirseniz yol masrafından da kurtulursunuz, hatta acemi şöfor olan arkadaşlarınızın arabalarını kullanırsanız, yaptığınız beleşçilik değil fedakarlık olarak level atlar ve arkadaşınızı dolaylı yoldan okula bırakmış sayılırsınız.

  "kanka param oldu mu söz öderim." deyip, shrek filmindeki çizmeli kedi gibi bakarsanız arkadaşınız "elbet ödeyeceksin lan!" gibi bir cümle kuramamakla birlikte "ne demek, sözü olmaz." der ve siz borcu ödeme yükümlülüğünden kurtulursunuz.

  zaten arkadaşınızda kaldığınız için ders kitaplarını ve notları birlikte kullanırsınız ve okul masrafından da bir nebze olsun kurtulmuş olursunuz.

  not1:daha önce denenmemiştir.sadece uydurdum.

  not2:sabah sabah buna kafa yordum ya...*
  1 ... crepusculo
 5. 5.
  isgara içiyorsanız otlakçılık yapın,cebinizde ki son beş lirayı gösterip son param deyin yanınızda ki ısmarlar yemek bedavaya gelir.Kız arkasaşınız varsa hava ısındı artık parkta oturalım deyin.**
  1 ... butcedogrusu
 6. 6.
  emin olduğunuz konularda insanları gaza getirip iddiaya girin.
  2 ... hadi beni guldur biraz