1. 1.
    pusuda bekleyen çoğu homo economicus karakterinin alacağı pozisyonu önceden belirlemek için gerçekleştirdiği eylem.
    2 ... onickihavari
  2. 2.
    Beklentiyi satin almak, gerceklesenleri satmak ile birlikte her zaman para kazandirmistir. Yarin da kazandiracaktir. Yeter ki beklentiyi aliyorum diye coktan fiyatlara yansimis kagitlara domalinmasin. Keza bir nobel aldirmis bir teori der ki her haber coktan fiyatlara yedirilmistir.

Esasen olanlar degil olacaklara pozisyon alir yatirimcilar. Ben spekulatorum stratejistim benim sikimde degil olacak olan ben piyasayi stabilize etmeye calisirim ve hep fiyatla ayni yone giderim. Ne bir beklentim ne de tercihim vardir. Duseni sat cikani al siktir et beklentiyi gercekleseni.
    ... alpagu acar
  3. 3.
    Piyasanın fiyatlamasıdır.

Enflasyon verisi açıklanacak diyelim tarihi ayın 10 u olsun ve bugün ayın 1 iyse. Piyasa enflasyonun yüksek geleceği üzerinde kanaat getiriyorsa eğer bunu fiyatlar. Döviz kurlarından yola çıkarsak 1 rakamında olan bir döviz yüksek döviz beklentisi ile 1.10 a çıkar, eğer beklenti karşılanırsa pek bir oynaklık olmaz ve fiyatlamayı önceden tahmin eden kişiler artıda çıkar. Ancak beklenen dışında veriler gelirse yüksek beklenirken düşük gelmesi gibi bu sefer tersine de dönebilir.

Özet itibariyle aman be üç günlük dünya takılmayın piyasaymış ekonomiymiş.
    2 ... keyf kahyasi