1. 1.
    gidilecek yere geç kalma, yok yere cinlerin tepeye çıkma nedeni. anlaşılmazdır ki beklenmeyen zamanda sürüyle geçer araç, beklenen zamandaysa yoktur, yoktur, yoktur! tıpkı evde aranan şeyin, gerekli olmadığı zaman meydanda olup da gerekli olduğu zaman meydanda olmaması gibi. *
    ... gerko
  2. 2.
    (bkz: murphy yasaları)
    3 ... yav napcan adimi
  3. 3.
    amerikan filmlerinde vuku bulmasi muhtemel olay.

- zanlının tta sını istemiştim bety

+ hemen getiriyorum şef

- gps ile izlediğimiz araç şu an nerede?

+ gözden kayboldu efendim.

- veah, lanet olsun! istedigim tta sonuçları nerde bety? ya tanrı aşkına bu merkezde

bir tta sonucu almak için kimi becermek gerekiyor?
    3 -1 ... pygmalion
  4. 4.
    bir sigara yakınca sona eren durumdur.
    5 ... yasakani
  5. 5.
    normal durumdur, zira beklenen tta sen gelmeden yarin dakika önce geçmistir. bu her zaman böyledir. hele birde iskeleye ulasip, jetonu atip vapura binmene 3 adim kala kapanan kapilar vardir ki, iste o kiyisindan vapura el sallamak intaharin esigine getirir insani sabahin köründe.
    2 ... dydyma
  6. 6.
    beklenmediği ve aceleniz olmadığı an zırt diye gelen taşıma aracının siz bir yere yetişmeye çalışırken yaptığı pisliktir.
    1 ... dancerinthedark
  7. 7.
    ulaşım aracının yanlış yerde beklendiği ihtimalini akla getiren durumdur. "lan olum burda bekliyoruzda 36 numara buradan geçiyo muydu? bak kıllandım şimdi basmaneye başka hangileri gidiyodu ki" gibi paranoyalar düşürür akla. Birde bu yalnışlığa su kaçıranlar vardır, bunlar iskelede tren, hava alanında vapur, garda uçak falan beklerler, onlara hiçbir şey denmez.
    2 -1 ... arpaci kumrusu
  8. 8.
    çözümü basittir.

bir sigara yakın.

ikinci nefesi çekerken gelmezse ne olayım. sigara dumanı ile haberleşiyor sanırım bu ibneler.
    6 ... deep
  9. 9.
    gelirse de dolu gelir durmadan basar gider...
    2 ... freedean
  10. 10.
    ilk durağa yakın bir yerde iseniz; şoföre, yalvar yakar yöntemlerle halledilebilinecek, sıkıntı veren hadisedir.
    (bkz: yallah şoför yallah)
    ... batuhanyedek