bugün

kayseri ili kocasinan merkez ilçesinin belediye başkanıdır. inşaat mühendisidir.
kocaeli üniversitesi'nde saygın bi hocadır.
edit: mühendislik'te hocamdı.
bir de yazar insan bekir yildiz vardi.. ayni bekir ayni yildiz midir bilmem.
kocaeli üniversitesi ingiliz dili ve edebiyatı hocalarından
sincanda düzenlediği kudus gecesi ile tankaların yurumesine sebeb olan bundan dolayı hapis cezası alan dönemin belediye başkanı. 28 şubat sürecin hızlanmasına sebeb veren kişilerdendir.
bir yazardır. evlilik şirketi adında bir de romanı vardır.
1933 yılında Urfa'da doğmuş, Matbaacılık Yüksek okulunu bitirdikten sonra genç yaşlarda para kazanmak için işçi olarak Almanya'ya göç etmiştir. Burada bir fabrikada uzun süre çalışmıştır. Döndüğünde bir matbaa açmış ve kitap yazmaya devam etmiştir. Çok sayıda hikayesi ve romanı bulunmaktadır. Bir dönem Belediye Başkanlığı da yaptıktan sonra 1998 yılında vefat etmiştir.

Almanya'da geçen yılların ve çekilen sıla hasretinin de etkisiyle, hikayelerinde koyu bir vatan sevgisi ile birlikte tepki de sezilmektedir. kitaplarında genellikle almanya acı vatan teması bulunmaktadır.
(bkz: yaman goc)
(bkz: kacakcı sahan)
kırsal kesimi ve yaşantıyı en ince ve çarpıcı ayrıntısına kadar betimleyen usta edebiyatçı.
herkesin normal sayarak ilgilenmediği konuları ve kıyılarda kalmış insanların hikayelerini en iyi anlatan yazarlardan biridir. ilk yazılarını 1953 yılında istanbul da çalışırken yayımlamışsa da ağır çalışma koşulları nedeniyle devam edememiştir. 1962 yılında almanya ya giderek 4 yıl orada değişik işler yapmıştır. döner dönmez almanya daki işçilerin sorunlarını anlatan ilk kitabını yayınlamıştır, türkler almanya da.. reşo ağa adlı kitabından sonra yayımlanan kara vagon 1968 may edebiyat ödülünü almıştır.
Karşıya Kilise sokağındaki sahaf reha amcanın raflarında karşılaştığım yazardı Bekir Yıldız..Aldığımda ne olduğunu bilmiyordum,neyi okuyacağımı bilmiyordum, adını duymamıştım.Kerim Korcan yada Metin Kaçan gibi bir yazar zannetmiştim sadece,dershaneden eve dönerken demir bebek adlı kitabını elime alıp rastgele bir öykü seçtim,okumaya başladım ve moral bozukluğu ile beraber o dönemde bu yazıları yazacak kadar cesur olması şaşırtmıştı, o günden sonra baş ucu kitaplarımın yazarı olmuştur.

Uslubuna gelince, sosyal-gerçekçilik diye saçma bir isimle adlandırdığımız fakir baykurt,orhan kemal ya da yaşar kemal gibi değildir, hepsinden çok daha sade şekilde verilmek isteneni vermiştir ki bu sanat sanat içindir anlayaşından nefret eden bana ilaç gibi gelmiştir.Dönelim üslüba kaçakçı sahan adlı eserini isteyene gönderebilirim internet üzerinden ya da demir bebek kitabındaki beni çok etkileyen öyküsünü.. anlatılacak birşey değildir çünkü..
şubat 1997'de metrekare başına 3 kilo sakal düşen meşhur kudüs gecesindeki konuşmasında "laiklere zorla şeriat enjekte edeceğiz" gibisinden bir şeyler kusmuş, bir gün sonrasında da sincan'ın orta yerinden tanklar geçiş yapmıştır.
harran diye güzel bir kitabı vardır.

(#14704087)
insnaların evlenmeden önce okuması gereken kitapların yazarıdır.
(bkz: halkalı köle)
(bkz: evlilik şirketi)
evlilik okulu diye bir şey çıkmıştı hani artık çiftler evlenmeden önce kursa gidecekti falan, bence o kursta bu "insan"ın kitaplarını okutmalılar.
sevgilisini insanım diye seven kaç kişi var?
eski sincan belediye başkanı.
görsel
şimdilerde 28 şubat'ta nasıl mağdur olduğundan falan bahseden, kendisini tanımasak bilmesek milleti ayakta düzecek, 90'ların battal boy garbage poşetlerinden.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
evlilik şirketi isimli, kadın erkek ilişkilerini anlatan romanın yazarıdır. dönemin anadolu insanının uyanıklığını ve cahilliğini çok güzel anlatmıştır.
"ben sosyalizmi başkaları gibi sonradan seçmiş biri değilim. ben antiemperyalist olduğum için sosyalizmi seçtim. benim için sosyalizm, daha marks olmasaydı, lenin gelmeseydi, 17 ekim devrimi yapılmasaydı, yüz yıl önce, bin yıl önce de ben yaşamış olsaydım, o zamanki baskı düzenine karşı bir alternatif arardım. ama ben bugünde yaşıyorum. fabrikalarda çalıştım. şunu gördüm ki, emperyalizm var olduğu sürece dünya yok oluyor. ben onun karşısında bir alternatif aramak zorundayım, bu alternatif sosyalizmdir. sovyetler birliği'ndeki sosyalizm beni hiç ilgilendirmiyor. sosyalizm yaratılmamış bile olsa, ben bunu yapmak isterim. çünkü ben antiemperyalistim." demiş bir yazardır. öyküleri insanın yüzüne bir tokat gibi çarpar, kısa ve net bir şekilde anlatmak istediğini anlatır ve vermek istediği duyguyu verir, almanya'da yaşayan türkler, feodal yapı ve evlilik üzerine yazmıştır genellikle. okunasıdır.
bugün 12. ölüm yıldönümü olan yazar.