bugün

kari fahiseyse sorusu vardi aklimda bu atasozunu ilk duydugumda. cevabi bu gece davos zirvesinde buldum: kari fahiseyse bosayacaksin.
(bkz: oldurmeye gelince siz oldurmeyi cok iyi bilirsiniz)
medeniyet görmemiş, dağdan gelip başbakan olan, sanattan anlamayan, ingilizce bile bilmeyen bir insanın söleyeceği normal karşılanması gereken bir söz. onun karısı demek gibi. papadopulos misali
kendisi içmeyip "bırak şu sigarayı" diyenlere vermekten sıkıldığım cevaptır.
rte nin meclis salonunda kemal kılıçdaroğluna söylediği atasözü.
recep tayyip erdoğan ın kemal kılıçtaroğluna karşı sarfettiği cümle.

istanbul belediye başkan adaylığı döneminde 600 tl maaş bağlayacağı vaadini veren kk ya rte den hadi izmire de aynısından yap da görelim dercesine verdiği ayarımsı.
http://www.facebook.com/v...178148829938&comments
başbakan ın geçenlerde kullandığı cümle. "bekara karı boşamak kolay" derken başbakan ın karı deyişi oldukça garibime gitmişti.
(bkz: geçen gün yine karıyı boşadım)
'migren ağrısını abartıyosunuz bence yani ne kadar olabilir kiee' diye sabuklayan beyinsizlere verilebilecek en güzel cevaptır.
güzel bir deyiştir de yani.
bekarların ilişkiler üzerine ahkam keserken boşboğazlık yaptıklarını öne süren bir ifadedir.
kız olsam sana veririm diyen insan söylemidir.
Esas ona zordur, olmayan karıyı nasıl boşasın adam?!
bekar sözlük yazarlarının durumudur. evliliğin her şeyini bilen namustan ve sadakatten bahseden henüz lise çağındaki ergenlerdir.
Çok doğru söz olduğuna durumu yaşadığınızda gerçekten hak verirsiniz, öyle doğru sözdür.

kendisi tek takılırken, sevgilimden ayrılmamı öneren arkadaşım yettiler bittiler eşliğinde ayrıldığı sevgilisine geri dönmüş.
hey yavrum be!
gerçi tek mutlu olsun da atasözü bana kaçsın.
aşk acısı yaşayan herkese tavsiye verirler ve derler ki; ''sana kız/erkek mi yok canımmm yhaaa'' yok ulan yok işte, ben onu istiyorum, başkasını istemiyorum anlamıyor musun? böyle nasihat veya yardım mı olur?
kk'nın herkese maaş bağlama vaadi üzerine tayyibin cümlenin devamında işi yap işi diye yüklendiği cümle.
Yanlış olan sözdür. Bekar karı boşayamaz. Çünkü bekarın karısı olmaz. Hatta karı değil eş denir ona bizim oralarda.
Eril leş söylem.
iç hukukumuzda da uygulanan hede.

tmk ya göre aile mahkemelerinde görev alan hakimlerde evli olma şartı aranmaktadır.
cok yanlıs bir atasozudur.. sayet evliye de karı bosamak kolay..

(bkz: aile mahkemeleri).
zamanında boşanmaların 100 de 100 ü evlendikten sonra oluyor tespitit yapışmıştı işte olay buradan patlak verdi hemşerim diyerek olay yerine gelen habercilere edilen iki çift laftır.
Bekara karı boşamak kolaydır diye okunup dikkatli bakınca gerçeği farketmektir.
ironik bir atasözümüz.

yarı ironik.
islamın kadın düşmalığına örnektir.

bakın boşanmayı sanki sadece erkeğe hasmış gibi karı boşamak kolay diyor. yani sadece erkek boşanabilir, kadın boşanamaz. bekara eş boşamak kolay dememiş mesela.
Bazı mevzularda öyle yorumlar yapıyorum ki başıma gelmemiş olmasına rağmen. Kendi kendime "bekara karı boşamak kolay, sen ne anlarsın lan" diyorum ama yine de hoşuma gidiyor ahkam kesmek. *