bugün

Bir şeyi veya bir yeri bekleyip korumakla görevli kimse.(tdk)

çarşı ve mahalle bekçileri ise, 772 sayılı ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇiLERi KANUNU'na göre faaliyette bulunurlar.
ali özgentürk'ün yönettiği, başrolünü müjdat gezen'in oynadığı 1986 yapımı yerli film.

"görmemişsın kurs, almamışsın terbıye, hemı da disıplın" filmin unutulmaz repliğiydi.
orhan kemal in murtaza adlı romanınıdan yola cıkarak cekilmiş ali ozgenturk filmidir.

filmde kurallara ve disipline siki sikiya baglanmis balkan gocmeni bekci murtaza nın; bu ozelligi sebebiyle yasadığı sıkıntılar anlatılmaktadır. bekciyi canlandıran mujdat gezen sadece gulduru oyuncusu olmadığını ele gune ispatlamıstir. filmde ayrıca halil ergun,menderes samancılargibi isimlere rastlamak da mumkundur.
devleti ve toplumu dıştan gelecek tehlikelere karşı korumakla görevlidirler; aynı zamanda içeride düzeni sağlamalıdırlar. bu bakımdan onlara, beden ve ruh eğitimi verilmelidir.müzik eğitimi 'çocuklarımızın ruhunu, güzelin özü olan ahenk ve ölçüye alıştırılmalı' beden eğitimi de 'ölçülü ve savaşa hazırlayıcı' olmalıdır. bütün eğitimin amacı ise çocukları hastanelerden ve mahkemelerden kurtarmaktır. platon'un ideal devletinde, bekçi sınıfının rastgele evlenmesi yasaktır. bunlar devletin uygun gördüğü kimselerle evlenebilirler. çocuklar da küçükken ailelerinden alınır ve devlet tarafından yetiştirilir. bu sınıfın mensupları mal mülk de edinemezler.
eski bekçiler artık yok. artık onlarda polis olarak görev yapıyor. üzülürdüm bunlara. her işi yapan ameleler gibi polisler bunları ayak işlerine koştururdu. gece sokakları ellerinde düdük dolaşırlar gündüz de asker kaçaklarını ararlardı.
Eski bekçilerin yerini artık kendilerine "güvenlik görevlisi" diyen kişiler aldı. Ama bu halk arasında "kadının kötüsünü tefçi; erkeğin kötüsünü bekçi yaparlar" sözünü henüz değiştirmedi.
eskiden devletin bel kemiği olan görevli.
yeniden geliyorlar. akp hükümeti şırnak, hakkari, mardin, diyarbakırda binlercesini alacakmış. direk memur olarak başlayacaklarmış. ve ilkokul mezunu olmak yetiyormuş bu kadrolara başvurmak için.

http://www.memurlar.net/haber/575444/
istanbul Kartal'da beraber gezen 2 bekçi gördüm. Kartala kadar geldiyse artık heryerde görebiliriz sanırım.
Zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu ülkede ilkokul mezunu bekçi alınıyor. Yıl 2018, Bu bekçi arkadaşlar, sokaklarda düdük öttürüp güvenliği sağlayacakmış. emniyetteki akademisyen ve uzmanlar bu duruma nasıl yorumluyorlar çok merak ediyorum? yoksa sadece beyefendi istedi diye bir bakanın emri ile mi oldu?
bekçiyi falan geç de ben gece dörde arabanın içinde oturan birini görsem korkarım. bana göre bekçinin yaptığı normal.
Tam saat dörtte (04:00)’te düdükleri öttürüyorlar.
yıllar sonra geri gelmiş polis birimi.

esasında polisi pek sevmeyen (ki bu hafifletilmiş hali. Gerçek hislerimi yazsam direk olarak götüme girer) bir vatandaş olarak bunu destekliyorum desem yalan olmaz.

geceleri çıkıp gezmeyi seven birisiyim ve bu bekçi uygulaması geldiğinden beri sokaktaki it-kopuk popülasyonunu %80 bitirdiler.

daha rahat yürümek, "ulan gaspa uğrar mıyım acaba?" diye düşünmemek , gece gece bir hadise yaşansa polisin belki bir saatte geleceğini bilmektense bekçi kuvvetlerinin her mahalede kol gezmesi daha tercih edilebilir bir durum.

gerçi ben ankara-kızılay'da yaşıyorum, görece olarak nezih, bar, öğrenci mekanı.

aynı sıkılığı bok çukuru semtlerde gösterip aynı devriyeleri oralarda atıyorlar mı bilmiyorum şahsen.

gerçi ben bir şeyi övdüm ya, bunlar yakında el ele gezen çiftlere, sevgilisiyle bir bira paylaşıp evine gitmekte olan öğrenci adama, sokaktai travestiye, açık giyimli kadına filan karışıp huzur bozmaya başlarlar diye korkuyorum.

bekçilik kurumunu ahlak bekçiliğine dönüştürmemeleri ümidi ile..

göreceğiz.
Türkiye'de herkes kendinin bekçisidir.
geceleri mahallenin bir köşesinde toplanıp muhabbet eden, arada bir voltalayan işsiz tiplere üniforma giydirmişler. "madem her gece burada takılıyorsunuz şunları giyin de bir halta yarayın".
Özel sektörde ümidi kalmayan vatandaşın başvurduğu geçim kaynaklarından biri. Tabi bununda torpili olanlara vuran bir fırsat olduğunu belirtmek lazım. Tanıdığım bir komiser neredeyse akrabası olup bir baltaya sap olamayan çoğu kişiyi bekçi yaptırdı.

Yıllar sonra bu iş kolunun tekrar ortaya çıkması türkiye de sokakların güvenli olmadığının bir diğer kanıtı aynı zamanda. Hayret edilen bir diğer noktada devletin bu işi rant kapısı haline getirmemesi. Ben özel güvenlik şirketleriyle taşeron olarak bu işi ihale ederler rant döner diyordum tabi bunun içinde çeşitli kanun düzenlemeleri gerekiyordu.

Yapılacak iş değil. Simit sat daha iyi.
ciddi diyorum bir halta yaradıkları yok. o kafe senin bu çiğ köfteci benim takılıyorlar sabaha kadar.
ingilizceden dilimize geçen bir sözcüktür.
ingilizce beck (arka) kelimesini kök olarak almıştır,
Arkacı, yani arkanızı kollayan anlamındadır.
Türemiş isimdir.
polis zabıta arası bir güvenlik elemanı. ama şunu söylemeden geçmeyelim bekçilerin görevinin çoğunu pekala polisler yapabilirdi. bekçinin görevi ne? gece dolaşıp asayişi sağlamak mı? bugün bekçi maaşı lise mezunu 3970 tl, önlisans/lisans mezunu 4002 tl. doktora yapmış bilim insanının özel sektördeki maaşı 2020 tl. nerede adalet?
(bkz: gece bekçisi)
rabbim gönlünde olan herkeze nasip etsin.
görsel
hayırlı olsun
umarim kendini polisle, jandarmayla bir tutmaya kalkıp haddini aşmazsın.
keşke hangi belediye başkani yada yetkilinin torpiliyle girdiğini de not düşseydin.

uzgunum ama bunlar gerçek.
bütün gün kahvede okey oynayıp
memleket kurtaran tipler
bugün bekçi olmuş..

eeee gençlik teşkilatına iş lazim aga..
güncel Önemli Başlıklar