bugün

behzat ç' nin bütün bölümlerini izlemiş biri rahatlıkla solcu olduğunu anlar. ama sanki solada baya kızgındır.
ülkü ocağına giden badem bıyıklı kominist.
(bkz: postalcı)
diziye fazal anlam yüklememek lazım.izle sadece işte la izle .
hem sosyalist hem kemalist olmayı başaran ülkemizdeki solcu algısına yalaklık yapmaktır siyasi görüşü.
ne darbeci ne şeriatçı. kafası güzel işte.
biraz ülkücü biraz solcu ortaya karışık.
agnostiktir.
behzat ç dizisi sol görüşlüdür, birçok bölümünde açıkca hissettirmiştir fakat dizinin bu kadar siyasi olmasına karşı başrol karakteri tam tersi bütün siyasi görünümden sıyrılmıştır. ülkücülere kendilerini kasabanın şerifi gibi gördüğü için, solculara ise ellerinde telsiz gördüğü insana tamamen ön yargılı davrandıkları için kızgındır.
kim bilir belki harun'un dediği gibi gizli solcudur.
behzat ç ülkücü. neden mi? polislerin çoğu ülkücü de ondan. zaten adamın olur olmadık her an kaba kuvvete başvurması, zanlıları konuşturmak için dövmesi, eziyet etmesi de bunu gösteriyor.
anarşisttir.
behzat ç nin siyasi yalakalık yaparak reyting ve fanatik yaptığının açık göstergesidir. en barizi de : solcu o konuşmaz. yazık yav. yazık.
milliyetçi mukaddesatçı muhafazakar.
ne sağcıdır ne solcu, futbolcudur o futbolcu.

kitapta çok iyi top oynadığını yazıyordu.
şurda açıkça irdelenmiş ve açıklığa kavuşturulmuş görüştür:

(bkz: #10247861)
kendine opportünist bir yol çizdiği sanılsa da kahramanı olduğu romanları okuyanlar daha iyi tanırlar onu.

her terfi dönemi binbir yalakalık yapan memurların ve müdürlerin aksine o sadece kendisidir.

insanın her zaman kendi olabilmesi de kesinlikle fırsatçılık değil olsa olsa mazoşizm olabilir.

behzat ç'nin siyasi görüşü yoktur.

behzat ç. sadece kendi işini, kendi bildiği gibi yapan ve sonunun ne olacağını umursamayan adamdır.

fakat sonunun ne olacağını umursamamak ona göre kahramanlık değildir ve bunu kendine propaganda malzemesi yapmaz.

ahmet hakan gibileri de hiç irdelemeden, düşünmeden herkese yaptıkları muameleyi ona da yaparlar.

kısacası yoktur siyasi görüşü, bir ailesi, yazlığı, banyodan çıkınca terliğini getirecek çocukları.

behzat ç. de yoktur hatta.

o sadece güzel bir ütopyadır.
gençliğinde solcudur. daha sonra sikeyim böyle işi, ben mi kurtarıcamlan memleketi demiş ve oportünist bir yol çizmiştir kendine. ama ülkücülere kıldır her daim.
(bkz: behzat che)
hayat behzat ç'nin amına koymuştur.
tıpkı birçoğumuzun koyduğu gibi...bu yüzden behzat ç insancıldır, kendi doğruları vardır...siyasetin yalakalık olduğunu çok iyi idrak ettiğinden ve yalakalık karakterine aykırı olduğundan herhangi bir siyasi görüşü yoktur.
tıpkı feleğin çemberinden geçenlerde olduğu gibi...
bu yüzden hepimiz biraz sağcıyız, hepimiz biraz solcuyuz...
siyasi görüş normal insanlar için ne karın doyurur, ne de kaybettiklerini geri getirir. arsız insan işidir siyaset...
ahmet hakan bu mevzuuda bir yazı yazmıştı;
kurtlar vadisi=> sağ
behzat ç => sol.
la oğlum hasta la victoria siempre la
behzat ç. her temas iz bırakır
(bir ankara polisiyesi) adlı kitabın tanıtım yazısından;

"behzat ç, yeni müktesebata uyum sağlayamamış, lambur lumbur, dişli bir başkomiser. müzik dinlemez, polis telsizi dinler. kitap okumaz, gazeteye spor sayfasından başlar. herhangi bir siyasi görüşü yok. içimizden birinin üçüncü sayfa haberlerine yansımış hali gibi adı bile tam değil..."

edit:imla
bana göre de solcu bir karakterdir.

(bkz: behzat che)
itiraf etmeliyim behzat ç sağcımı solcumu ben anlayamadım biraz sağcı gibi duruyor hatta ülkücü olabilir ama bazen solcumu diye düşünüyorum ne bileyim aşırı solcu sevgilisinin olması falan ...
ama bana kalırsa behzat ç sağcı bir karakterdir.