1. 1.
  bazı tiplerin -şiiri esas yazıldığı dilde değil de latinize okumalarından da kaynaklanıyor olabilir- anlamakta güçlük çektiği,"protest" tavırlara girdiği dizelerdir.

  şairin "bedrin arslanları" ile "çanakkale'nin arslanları"nı aynı cümlede anması,doğrudan doğruya Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in "Ey Allah'ım!Eğer sen bu grubu helak edersen artık yeryüzünde sana ibadet eden kalmayacak" buyurmasıyla alakalıdır,nitekim çanakkale harbi'nde savaşan insanlar,hangi değerlerin taşıyıcısı olduklarını,hangi iddianın ve idealin parçası olduklarını biliyorlardı,aynı istiklal harbi'nde olduğu gibi,"Bedrin arslanları"nın yaptığı gibi,islam'In bir siyasi organizasyon ve askeri güç olarak yeryüzünden silinmesinin önüne geçmek için savaşmışlardı.

  bunu inkar edenler çıkabilir,onlara tbmm'nin açılışından sadece birkaç gün önce mustafa kemal'in kaleme aldığı meclis açılış bildirgesi'ni okumalarını tavsiye ederim.

  sırf islam'a,Müslümanlara,kutsala ya da bazı kavimlere ağızlarından köpükler saçmak için konuşanların tarihten,şiirden haberleri yok.
  2 ... munferit kalabalik
 2. 2.
  bedrin arslanlari ancak bu kadar sanli idi
  2 ... ataturkcu 20