bugün

Bunun yüzünden eli silah tutmayı bilmeyen bir nüfus yetişti. Seferberlik olsa ne biliyor olacak bu arkadaşlar. Akp'nin yaptığı hangi işten hayır geldi ki zaten. Evet.

"Zorunlu askerliğin başka ülkelerde de destekçileri var. Ciddi ulusal güvenlik sorunları olan israil ve Güney Kore gibi ülkelerin yakın zamanda çocuklarını evlerine geri göndermeleri beklenmiyor. (Bu arada israil’de erkeklerin üç, kadınların da iki yıl zorunlu askerlik yaptığını bilmemizde fayda var.) isviçre’de 2013 yılında yapılan referandumda halkın ezici çoğunluğu 18 hafta kadar süren zorunlu askerlik görevinin muhafaza edilmesi yönünde oy kullandı."

"TSK’dan emekli bir yarbay Ülkemizin coğrafyası [ve] jeopolitik konumu itibarıyla mutlaka güçlü bir ordu bulundurmayı gerektirir.

Tek tip askerlik sisteminin [amacı] herhangi bir seferberlik durumunda eli silah tutan bir nüfusu hazır tutmak olmalı sadece. (...) Esas olay profesyonel orduyu oluşturmak.”

Read more: https://www.al-monitor.co...begins.html#ixzz7fW0AoWkA
bir kaç ay öncesine kadar normal durumu olan biri bile bedelli askerlik yapabilirken şuan yapamıyor.
Barışta mantıklı buluyorum. Fakat savaşta elinizde dolu bir şarjörle yanıma gelir ve abi bu şarjör silaha nasıl takılıyor diye sorarsanız, sizi kucaklar, bir taşın üstüne oturtur, yanağınıza bir öpücük kondurur ve iyi şanslar dilerim.

Eee bu işler böyle.

Bu güne bu gün 200 metrede 3/2 kafa hedefi olan adamım. TMK raporuna adım keskin nişancı olarak yazıldı. Dolu şarjörü size bırakacak değilim.

Asker, istirahat et !
profesyonel askerlik çıksın.
anayasa mı, eşitlik mi, adalet mi, hukuk ilkelerine (yasaların herkese eşit şartlar imkanlar tanıması açısından) etik değerlere, bir arada yaşama kültürü ve sosyal sorumluluğa uymayan sığmayan ters bir durum-uygulama-karar-yasa vs ne diyorsanız adına...

türkülerimiz de (yemen türküleri) zenginimiz bedel verir, askerimiz fakirdendir dizeleri yüzyıl önce söylenmiş.
neden bu söz ortaya çıkmış, bunu bilmeyen cahiller gitsin araştırsın diye bir hatırlatma...
Bedelli çıktı mertlik bozuldu.

Bundan sonra seferberlik emri gelirse hiç işim olmaz gitmem.
savaş durumu olur, acil bir durum olur.
herkes gider.

lakin acil durumlar dışında insanları 6 ay iş hayatından koparmak, normal hayattan izole etmek bana da çok mantıklı gelmiyor.

üstelik bedelli ücretini ödemene rağmen yine de 1 ay gitmek zorundasın.
bilemiyorum açıkçası..
para kazanan için ver parayı kurtul derim, işinden gücünden olma bu devirde.
ücreti 104 bin tl olmuştur.
Acilen kışla şartının kaldırılması gereken askerlik türüdür. Kışla şartı kalkmayacaksa da ücreti yarı yarıya düşürülmelidir. Bu iki değişiklikten biri gerçekleşmediği takdirde koşulları biraz saçma durmaya devam edecektir.
Kişinin kendisinden fazla parasını asker yaptığı bir sistem.
memur maaşlarına %100 zam gelecekmiş. bedelli askerlik ücretine de bu oranda zam gelmesi bekleniyor. geçmiş olsun herkese.
derhal kaldırlmalıdır . akpnin türk ordusunu
bitirme operasyonlarının bir parçasıdır .
122.350 TL’ye yükseldi.
https://vcdn1.ensonhaber....istiran-cocuklar_ffm7.mp4

bakın bunlar da bedelli askerlik mahsulü :D
bedeli ağırdır.
Askerlik yapmayan adama adam demem.
kışla şartının kaldırılması gerekiyor.
MSB: Bedelli askerlik ücreti 122 bin 351 lira oldu.
An itibari ile Ocak ayından bu yana %17.5 zam ile 122 bin 351 TL olmuştur. Meraklısına duyrulur.
Gay olmanın bedeli.
Askerliği paralı yapanlar neyin bedelini ödüyor?
Amasya'ya gittim yaptım geldim askerliği. işyerim çabuk gel başla diyor ay sonuna kadar off'um dedim. bence gidip görmeniz gerekiyor güzel bir tecrübeydi.
• 2019: 31.343 TL - 33.230 TL
• 2020: 35.054 TL - 37.070 TL
• 2021: 39.788 TL - 43.151 TL
• 2022: 56.506 TL - 80.064 TL
• 2023: 104.084 TL - 122.351 TL
• 2024: 182. 608.
Bedelli askerlik yapıp anı anlatan biri var karşımda.
Hani ziksem mi sabaha mı bıraksam karar veremiyorum.