1. 1328.
    sürekli sistemde olması gereken askerlik türü.

bu bir gerekliliktir. her insan askerlik yapmak için uygun karakterde ve psikolojide olmayabilir, mesela bu eller suluboya fırçası tutuyor, hiçbir kriter gözetmeksizin insanları zorla askere almak doğru değil.

barışı resmediyorum, askere silah tutmaya gidiyorum mantığa bak. bari çıkarın da parayla yapayım. merak etmeyin askerlikten ve vatandan sevgisinden kaçmıyorum, asker olmak için can atan insanlar da var. bırakın bari sanatçılar da sanatıyla destek versin ülkeye.

zorunlu devlet sanatçılığı getirin mesela askerlik gibi? yaparım. silah tutmayayım, fakat şanlı türk askerini çizeyim? nöbet tutmayayım fakat nöbetin erdemini anlatayım?
    9 -9 ... kilotlumakas
    #37994526 :)
  2. 1329.
    götüm askerlik yapmayı yemiyor ama size götümü çizeyim.

korkmayın lan bu kadar.

ya gerçekten prof bir ordu ve 2 aylık herkese silah eğitimi ya da 0 bedelli askerlik.
    5 -8 ... birazdangelirim
    #37994537 :)
  3. 1330.
    parası olan bedelli askerlik gelsin diyor ve güya humanist sözlerle bunu süslüyor oysa ki zorunlu askerlik kaldırılmalı diyecek kadar insanı düşünemiyor.

ben bedelli askerliğe karşıyım. her türk vatandaşına eşit imkan sunmayan tüm uygulamalar ayrışmaya neden oluyor.

bu ülke parası olanların ülkesi haline gelmişken bir de askerdekini devlete küstürecek bedelli askerlik uygulaması çıkarırlarsa vay memleketin haline. siz türkleri bile birleştiremezsiniz, 'tek vatan tek millet' sözleri de fasa fiso olarak kalır.

diğer yandan her erkeğin silah ve doğada yaşamaya dair eğitim almasından yanayım sırf bu nedenle bile zorunlu askerlik kaldırılsa yine giderim ancak orada tam olarak bu eğitim verilmiyor.

silah kullanmadan gelen askerler var. gelibolu'da uyuşturucu kullananlar ile normal kafa yapısına sahip adamları aynı yerde askerlik yaptırdılar ve oradaki yetkili şahıs kimseye silah eğitimi vermedi, bunlar da bitmeli.
    5 -2 ... buzkutlesi
    #37994574 :)
  4. 1331.
    tsk tutacağın nöbete muhtaç olduğu için çağırmıyor seni oraya. baban, deden ve niceleri gitmiş n'oldu sıra sana gelince ne değişti ?
    türk olmanın, türküm demenin de yükümlülükleri var mesela zorunlu askerlik gibi.
    1 -3 ... kitsamokec
    #37994644 :)
  5. 1332.
    askerlik yaptım, hayatımın hem en kötü anlarını hem de en güzel anılarını orada topladım. peki gerekli miydi? hayır. 3 tane çocuk yapmış bir öğretim görevlisini neden getirirsiniz askere? nizamiye nöbeti tutacağına bırak adamı araştırma yapsın. sonra ülke neden gelişmiyor. askerlik denilen yer de öyle sandığınız gibi türkün üstün olduğu bir yer değil. her köşe başında müptezeller ve torbacılar kol geziyor. italyan çukurunda kenevir yetiştirenler bile var. diyeceğim arkadaş bedelli konusunda haklı. bence vicdanı ret bile olmalı. istemeyeni askere alırsan bütün bilgilerini de dışarı sızdırmaya çanak tutmuş oluyorsun.
    3 -1 ... soncahilbukucu
    #37994692 :)
  6. 1333.
    bu saatten sonra çıkmayacak olandır. boş beklemeyin yani.

çıksa bile bence en azından 2-3 ay temel eğitim verilmeli . ne o öyle bankaya parayı yatır bitsin askerlik.
    1 -3 ... ekonovich
    #37994709 :)