1. 1280.
    lafa gelince kefen giyen milllet aşkıyla yanıp tutuşan akp büyükleri iş paraya gelince susuyorlar...

ulan askerlik vatan borcuydu paha bicilemezdi.

ama keşh parayi görünce gözleri döndü...

iste bunların millet,devlet,birlik aşkı bu kadar.
    bir 18.000 liraya bakıyor.
    #36982760 :)
  2. 1281.
    Eskiden şiddetle karşıydım. AMA şuanki vaziyette değer mi bilemiyorum bu yüzden destekliyorum. Hatta çevremdekilerin gitmemesi için kredi çeker kefil olurum o derece destekliyorum. Durumu olmayan ailenin çocuklarına üzülmüyor değilim. AMA kimse sevdiklerinin "hiç" uğruna çile çekmesine göz yummaz. VATAN millet kasmadan önce bir düşünün, askerin bütün çabasını hiçe sayanlar oldukça hangisi iyilik yapmaktır.
    #36982799 :)
  3. 1282.
    bir zamanlar kimsesizlerin kimsesi olmaya geldik, parası olan yan gelip yatacak olmayan gidip askerlik yapacak. olmaz öyle şey, bedelli askerlik şuan için gündemimizde yok denilip çok kısa bir süre sonra bedelli çıkartılıp yine fakirin fukaranın çocukları salındı dağlara. inş bu sefer çıkarmazlar da bedelli falan, en azından bir tanede olsa verdikleri sözü tutarlar.
    #36982822 :)
  4. 1283.
    kimse kimseyi kandırmasın. açık bir şekilde paran varsa yaşa, yoksa öl. bu kadar basit.

o nedenle asla çıkması taraftarı değilim.
    #36982828 :)
  5. 1284.
    Umarım çıkmaz da, askerden kaçanlar askere gider. Yatak toplamayı öğrenirler, disiplin öğrenirler. Olgunlaşır, Adam olurlar. insan neden böyle bir fırsatı kaçırmak ister ki. Keşke erkek olup askere gitsem dedim kaç kere.
    #36983375 :)
  6. 1285.
    yatak toplayarak adam olunduğunu zannedenleri görmemizi sağlayan olay. sanane arkadaşım ? ben sıçtığımın üstünde yatmayı seviyorum. disiplin kurallarını kim ne hakla koyuyor da ona uymak zorundayız ? milletin hayatına karışmayı ne kadar çok seviyorsunuz amına koyim.
    #36983918 :)
  7. 1286.
    18bin liram olmadığı için büyük ihtimalle askere gideceğim. buradan bilal oğlana selamlar.
    #36983930 :)
  8. 1287.
    twitterda sürekli bedelliyi başbakana, cb nına, savunma bakanına mention atan kefenlileri gördükçe gülme krizine giriyorum. ama sorsan 15 temmuzda tank falan durdurmuştur bunlar.
    #36983931 :)
  9. 1288.
    Kefeniyle yola çıkanların hazretlerinden ricasıdır. Amk kaypak itleri, lafa gelince sedat peker icraate gelince pamuk şeker.
    #36983943 :)
  10. 1289.
    vicdani retçilere vatan haini diyen çakalların, kefen giyenlerin, twitter da orda burda vatan kurtaran sosyal medya vatan severlerinin çıksın diye twitter dan 7/24 yalvardıkları askerlik türü, devletin kaynak olarak gördüğü uygulama.

zengini de fakiri de dört gözle bekliyor. hadi durumu iyi olanı anlarım, bastırır parayı alır tezkereyi. ama durumu iyi olmayanları anlamıyorum. mesela kredi çekmekten, arabalarını satmaktan bahsediyorlar. oha lan oha siz değil misiniz sanaldan asan kesen? iş icraata gelince ailemiz var, işimiz var bıdı bıdı.

şimdiki aklım olsa ben de 17 sene önce askere gitmemek için her şeyi yapardım. bedelliyi ben de isterdim. çünkü burda yahut başka bir yerde asıp kesmiyorum, türk olduğum için kimseden üstün görmüyorum kendimi, şehit duyarı da kasmıyorum. işte bizim kızdığımız kesim tam da bu kesim; sanalda vatan kurtarıp bedelli askerlik için yalvaranlar.

şimdi bu ibneler zorunlu askerlik kalksın diyenlere de hain der, diyorlar da. sizi gidi göt laleleri sizi.
    #36984138 :)
  11. 1290.
    Vatan borcu ile askerliğin hala aynı kavramlar olduğunu sanan koyunları gördük. Şimdi sıra izmarit toplayarak vatanı kurtarmakta hadi aslanlarım.
    #36984170 :)
  12. 1291.
    ulan orada doğuda evlatlarımız birbir şehit düşerken rahat edebiliyor mu bu bedelli yapanlar. hiç mi akıllarına gelmiyor ben bastım paramı kaçtım. bu yavrular orada çaresizce görevlerini yapıyorlar. tamam hadi sen korkarsın bi tarafın yemedi gitmeye bari burada yok öyle yok böyle diye ahkam kesme.
    #36984195 :)
  13. 1292.
    her türk asker doğar. bedelli asker doğanlarda var.
    #36984204 :)
  14. 1293.
    5.5 ay delikanlı gibi askerliğini yapacak olan birisi olarak konuşuyorum; artık her sene çıkması gerekendir. Bir genç düşünün 29 yaşında, işi var, ailesi var, parası var vs. Bu adam orduya katılsa, yediği yemek, giydiği kıyafet, gittiği tuvalet hep masraf. Ayrıca bu adam askerliğe dair bir şey de öğrenmiyor. Öğrense gam yemeyeceğim. Her neyse devlet her askerine yılda 20 bin lira zaten harcıyor en az. Bu harcamayı yapmasa, 18 bin de adamdan gelince etti sana neredeyse 40 bin lira. Bu 40 bin liralar bir araya geldiğinde al sana profesyonel bir ordu. Ayrıca adam askerdeyken kaybedilen üretim payını da düşünmek gerek. Bu adam 3 bin lira maaş alsa 3 bin liralık iş gücü kaybı demek olur bu.
    #36984220 :)
  15. 1294.
    Her gün şehit haberleri gelirken, birçok diş bilenmiş terörist kol gezerken ne kadar şereflidir bedelli askerlik?

Ağzı açılınca vatan borcu deyip mangalda kül bırakmayanlar işine gelince her ortama ayak uyduruyorlar. Yazıklar olsun.

Tanım: Parası olan zengin çocuklarına sağlanan haktır.
    #36984232 :)
  16. 1295.
    Hayırdır yeşillendirmişsiniz yine. Çıkıyor muymuş?

2015 bedellisi gibi "çıkmayacak" denilip denilip aniden çıkacakmış gibi bekliyorsanız, haklısınız aslında. Gündemi bu kadar sık değişen bir memlekette bedelli de her an çıkabilir.

Çıksın ister miyim, yani olabilir. Kendim için istemiyorum, ben zaten bedelli yapacak değilim. Ama iş güç kurmuş, belki evli barklı çoluk çocuğa karışmış insanların hayatından 6 ay veya 1 senenin mıntıka temizliği için çalınması doğru gelmiyor bana.

Ha terörle mücadele... o zaten üç günlük eğitimle düşman üzerine sürülen asker marifetiyle yürütülecek bir şey değil. bu mücadeleyi sürdürecek, eğitimi ve donanımıyla tam teşekküllü profesyonel bir ordu şart.
    #36984245 :)
  17. 1296.
    sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı,
    ver 18 bin lira fukara kurtarsın vatanı.
    #36993112 :)