bugün

sivas temeltepe, kıbrıs'ın allah'ın siktir ettiği bir köyündeki tabura/cephe takımına, rdm'lerin içine, genel anlamıyla sürgün yeri olarak bilinen bir yerlere yollayacaksın ki bunları. bir işe yarasın.
Bedelli yapan sayısına bakıp olası bir savaşta suriyeliler gibi ülkelerini paralarıyla terk edecek nüfus oranı belli olur en azından. biz de ona göre teşkilatlanırız ülkenin ahvalini hesab edebiliriz. destekliyorum bedelliyi.
bir türk milliyetçisi olarak desteklediğim yazarlardır. siz gelmeyin ulan. para verin kase büyütün evde. 28 yaşına kadar da iş bulamayın askerlik yapamadığınız için. hemde tsk varlığınızla kirlenmemiş olur.
kaçak sarayın yanına bir kaç malikane daha yapılmasını kolaylaştıracak yazarlardır.
vatani borcu bulunmayan yazarlardır. durumu açıklamak gerekirse:
ayda 7-8 bin tl net geliri olan bir esnaf/işletme sahibi olduğumu düşünelim.
29 yaşıma gelmişim. işlerim tıkırında, işletmem günden güne gelişen bir performans sergiliyor. Bir yandan da evlilik planlarım var. evimi arabamı düğün hazırlıklarımı yapmışım, yaa askerliğe de gideyim de şu vatan borcumu ödeyeyim diyorum.
Doğuda bir yere çıkıyor askerliğim, özerklik isteyen kürt vatandaşların güvenlik birimleri kurduğu bir pusuda beni ve arkadaşlarımı öldürüyor. Adım şehit olarak geçiyor. 29 yıldır kurduğum tüm hayat bok oluyor. Evleneceğim kız perişan, ailem perişan, işletmem kapanıyor çalışanların işine son veriliyor. Akabinde öğlen namazına müteakiben naaşım memleketime defnediliyor.
Gerçi bunun için doğuya gitmeye de gerek yok afyonda yapsam, sayım sırasında çok ilginç bir şekilde depoda patlama çıkacak ve yine 28 askerle birlikte şehit olacağım.
Velhasılı kelam bombok olmuş onlarca hayatla birlikte toprak oluyorum ve vatan borcumu ödemiş oluyorum. artık mezarda rahat rahat uyuyabilirim.
29 senede kurduğum hayat hiçbirşeymiş aslında. öyle ki onlarca adama ekmek kapısı olurken, ekonomiye kendi çapımda destek verirken, vergimi tam öderken vatan borcumu ödemiş olmuyorum da, sik gibi 12 ay geçirip kelle koltukta dolaşırken vatan borcumu ödüyorum.
hayatında hiçbir beklentisi olmayan, hiçbir birikim yapmayan, cebinde parası olsa koşa koşa bedelli için askereye gidecek olan ama fakirlikten tembellikten böyle bir olanağı olmadığı için seve seve askere giden köşe başı piçleri vatan sever, ben vatan haini oluyorum.
siktirin gidin.
bedelli askerlik yapanları "hain" veya "potansiyel hain" olarak yaftalamak doğru bir davranış değildir. vatan sevgisi ve vatani görev sadece 6 ay veya 15 ay ile sınırlı değildir.
"vatan sana param feda." sloganı atacak olan yazarlar'dır.
gitmemeleri daha yararlı olacaktır kendileri açısından. askerlik onlar için büyük bir engeldir. gitmemeleri ailesine ve sevdiklerine ayrıca çalıştıkları yerde sevinçle karşılanacaktır. onlara faydalı olması daha iyi olacaktır. kendi açımdan beni ilgilendirmemektedir, param var askerliğimi yaptım. yapanlara da yapmayanlara da bol şans.
param varsa basarım, savaş varsa girerim.

olması gereken budur.
Rütbeli olunmayacaksa yapılır ağa. Sen 28 yasında askere gideceksin, 22 yaşındaki lavuk sana lanlı lunlu konuşacak(en iyi ihtimalle), emirler yağdıracak. Ne okumayı düşünmüyorsan, 20 yaşında paşa paşa yap gel. En temizi o.
Devletin kaynak bulmak için dönem dönem çıkardığı hede dir bedelli askerlik.

Bu zamanda askerlik yapılmıyor zaten, sadece gidip bir süre takılıyorsun askeriyede 6 veya 12 ay neyse artık.
https://scontent-b-fra.xx...5f6579d6a&oe=55124342
(bkz: mserhatakgun)
2-3 yıla tamamdır
Neden bedelli yapıyorsun diye eleştirilmemesi gereken yazarlardır. Ortada bir fırsat bir imkan varsa tabii ki kullanacaksın. Tepkiyi bedelli yapanlara değil askerliği bu derece ayağa düşürenlere göstermek gerek.
hem ben hem ben değilimdir. Bir Anlık sinirle tepkiyle tecili ağustosta bozmasaydım belki benim de yapacağım askerlik türü. yaş haddi olmasa ben de yapmak isterdim. sorun bedelli yapıp yapmamak değil sorun durumu bu noktaya taşıyan yetkili ağbiler...
Selamun aleyküm...

Ben askerliğimi gatada kardeşimle yaptım.. Kendisi zaten gazi...

Benim yani varsa sıkıntısı olan gelsin..
4 Yıllığa tamamlarsam 12 ay askerlik yapar paramı alır gelirim.
2018 yılı bedelli askerlik döneminden yararlanacağım kuvvetle muhtemel.

21 gün şartı kaldırılacak gibi duruyor.
Para verip 1 ay gitmeye bedelli denmemeli. Enayilik daha uygun. Bok çukuruna girdikten sonra ne kadar kaldığının önemi yok zira.
Kestirip atsın sözlük yazarlarıdır onların ben amina koyim afedersin.