bugün

" nizamiyeden içeri girdim , selam durmayı öğrenene kadar tezkeremi aldım "

şeklinde sonuçlanabilir.
"geçen bizim valiyle geldim, teslim oldum birliğe. ilk günden odamı hazırlamışlar, zaten 3 günde bir izne çıkıyorum, lüks bir otelde bizim hanım. saolsun şu peder de olmasa işimiz zordu."

bir başbakan çocuğu
"olm inanmazsın 3 kuruş daha fazla verseydim bayan yüzbaşıyı götürüyordum."
Bi keresinde komutan geldi....
+ Senin askerlik nasıldı ?
- Bedelli yaptım. 27 gündü.
+ Ee?
- Gittim bi heyet raporu aldım. Yattım geldim.
+ Vay amk.
-Yaa
- bi gün hiç unutmam , hava soğuk ben yoğun kar yağışı altında yürüyorum .
+ sonra abi
- kapıyı açtım vezneye 30,000 tl bastım , teskereyi pardon makbuzu aldım .
+ sittir lan .
- hiç unutmam bi gün taksidi yatırdım komutan dik dik baktı bana.
+ ee naptın hafız.
- napim hacı atladım mercedese geldim.
bankada kuyruktayım, arkadaki bedelli önüme kaynak olmaya kalkmazmı, kabul edermi delikanlı bedelli bu durumu hemen yapıştım yakasına gönderdim kuruğun sonuna.
Artik bedelli askerligin gelmesiyle olusacak anilardir.

Varmidir yokmudur bilinmez ama, eminim bizim milletimiz 30000 lirayi nasil topladigini, 30 yasini doldurmak icin nasil iki universite bitirdiginin anilarini bedelli askerLik hatirasi diye anlatir.

O degilde sonraki kusak askerlik anisi da dinleyemeyecek ulan. " Bizim bir komutani" asla bilemeyecekler. Sanirim bir bedelle calinmis hatiralar bunlar.
askere gittim çavuşa bi selam verdim. seninki benden kara.
komutanla oturuyoruz, dedim komutan cafe mocha!.
dedi tabi mehmet bey ne demek.
21 günlük temel eğitimin de ortadan kaldırılması ile bir hoş olacak anılardır.

- 2-4 yazmışlar bana.
- nöbet mi?
- yok banka çalışma saatleri. neyse 1'de gittim ben bankaya. acamiyiz tabi o zamanlar.
- eee abii???
- geçirdim bankanın premium kredi kartını sıra alma makinasından, zart ilk sıradayım.
- iyiymiş abi sıra yok, beklemek yok.
- ya öyle de peder demişti, askerde sivrilmiceksin, aralarda olacaksın. ben yırttım bu sıra kağıdını. gold kredi kartımı geçirdim. 6. sırayı verdi şerefsiz.
- şafak ankara yani.
- aynen öyle. başladım beklemeye, baktım bi torun geliyo. dedim, 5'e gelince haber et, sigara içicem ben dışarda. ben mi beklicem bu şafakla sırada.
- iyi demişsin abi.
- kapıda sigaramı içiyorum, baktım banka müdürü. dedi seni krediyi geri öderken de görmek isteriz. dedim ne görceksin eft denen bişey var. bozuldu bu. dedim zoruna mı gitti, zoruna gidenin borusuna da gitsin!*
böyle gider bu. yalnız şahsi görüşüm 21 günlük temel eğitimin alınmasının her türlü faydalı olacağı yönünde. o koğuş havasını çekmeden, o bot kokusunu ciğerlerinde hissetmeden, sabahın köründe içtimaya girmeden bu işin zevki olmaz. 21 gün ne ki yahu, izci kampı gibi, 21 gün gidersin 21 sene anlatırsın. ben olsam ısrarla 21 gün temel eğitim hakkımı hükümetten isterdim.
vakıfbank sıra kuyruğunda gelişecek anılar sinsilesi..
bizim bi bursalı vardı turgut berk diye, mal banka sırasında paraları karıştırıp 35bin ödemişti. yahu ne gülmüştük!
içerik bulunamadı.
vurdum tekmeyi girdim banka müdürünün odasına.
30000 tl yi verenin kışlaya girmeden askerliğini yapacağından mütevellit, askerliği yapmış sayılacak bu arkadaşlarımızın askerlik anılarıdır.

-bir sabah uyandım gittim bankaya
-eee
-baktım önümde 55 kişi var..o zamanlar gencim gözüm bir şey görmüyor.
-sonra
-gittim müdürün yanına dedim şafak 55 ben mi girecem bu saatten sonra sıraya düşür beni sıradan
-vay bee
-çağırdı veznedarı dedi halledin işini. 5 kişi bekledim hallettiler. rahat yaptım yani anlayacağın..
- bütün bedelli arkadaşlar o gün banka kapısından sıra ile içeri alındık. sonra hepimiz duvarın orda sıra olduk. geçtik müdürün karşısına, indirdik donları.
+ o niye ki ?
- ne biliym askerlikte öyle yapılırmış dediler bizde yaptık.
+ ee sonra
- güvenlikçilerle, vatandaşlar sopayla giriştiler bize.
sabah 06:30 08:30 bankanın önünde nöbetteyim, cebimde 30.000 tl, bekliyorum vezndarın gelip iştima almasını, önce banko önünde dirsek temas aralığı hizaya geliyoruz tüm bedelliler ile, sonra ileri bakıp parayı yatırıyoruz, ne günlerdi be hey gidi heyy !.
sabah 06:30 08:30 bankanın önünde nöbetteyim, cebimde 30.000 tl, bekliyorum vezndarın gelip iştima almasını, önce banko önünde dirsek temas aralığı hizaya geliyoruz tüm bedelliler ile, sonra ileri bakıp parayı yatırıyoruz, ne günlerdi be hey gidi heyy !.
parası olmayan fakirlerin saldırma amaçlı geyiğini çevirdiği tırı vırılardır... basarım parasını satın alırım vatani görevi sana ne? kime ne? kanımı da satarım, böbreklerimi de satarım, gerekirse vatanımı da babalar gibi satarım!. yasalar el veriyor mu sen ordan haber ver?

dağda bir avcı kulübesi kadar mahsurum!!!!!!!!!

ve gözlerin cezayir menekşesi!

imdat yine mi yol!

imdat yine mi kar!!
parası olmayan fakirlerin saldırma amaçlı geyiğini çevirdiği tırı vırılardır... basarım parasını satın alırım vatani görevi sana ne? kime ne? kanımı da satarım, böbreklerimi de satarım, gerekirse vatanımı da babalar gibi satarım!. yasalar el veriyor mu sen ordan haber ver?

dağda bir avcı kulübesi kadar mahsurum!!!!!!!!!

ve gözlerin cezayir menekşesi!

imdat yine mi yol!

imdat yine mi kar!!
uzun dönem anısından da, kısa dönem anısından da azdır.
30000 tl yi vatan sana canım feda diyerek ödedik. çok duygulanıyor insan. annem felan alkışlıyordu o sırada heyecandan bayılmışım.
(bkz: adaletini sikeyim dünya)
bedeli askerlik veya vicdani red mümkün olduğunda kimse askerlik yapmayacağından yapanlara acı ve üzücü geliyor. normaldir. türkiye gerçeklerine hoş geldiniz. vatan borcu diye herkese dayatırız, ama yapmamak mümkünse yapmayız. çünkü biz özgürlük karşıtı birer malız:)))