1. 1.
  umur talu' nun bugünkü köşe yazısında yer verdiği yazısı;

  Bedel ödeten askerlik!
  Bu sabah Ankara'da (Yüksel Caddesi'nde) bazı gençler (ve belki aileleri) bir araya geliyor.
  Bu memlekette hiç duyulmayan, bastırılmış bir sesi kulaklara ulaştırmaya çalışacaklar.
  O meseleyi de muhtemelen "Dipsiz Kuyu"da okumuşsunuzdur.
  "idari af, sicil affı" gibi, akçalı, dosyalı afların gündemde olduğu, "Kanunsuz ceza olmaz" denen memlekette "ağır para cezası" olarak, çoğu dar gelirli ailelerinin hayatına vurulan bir darbenin haksızlığını anlatmaya çalışıyorlar.
  Mesele; girdikleri, ama bir süre sonra, bazen iki, bazen yedi yıl sonra ayrıldıkları, çoğu zaman haksızca ayrılmak zorunda kaldıkları, ayırıldıkları "askeri okullar"da çıkarılan anormal "diyet"!
  Hepsi, giyim, kuşam, yatılılık bedellerini ödemeye hazır.
  Ama "personel ve amortisman" denen, sonradan icat edilmiş, bence tamamen "rehinelik" meblağı olan bir "ceza" yüzünden, her birinden istenen para, yılına göre 40 bin (40 milyar) liradan 100 bine (100 milyar) kadar ulaşabiliyor.
  Bildiklerim, emekli astsubay, subay, memur, işçi, işsiz, şoför olan babaların maaşlarıyla ödeyebileceği bir şey değil! Onca yılda edinebildikleri tek varlıklarını satan, icralık olan, borçlara gömülen, mahkeme yollarında daha çok parası giden, bunalımdaki aileleri bana ulaşmış çok sayıda ses ve mektuptan biliyorum.
  Bu gençlerin üstüne maddi ve manevi olarak bindirilen, neredeyse hayatları boyu onları kovalayan yükün haksızlığını bir düşünmeli Meclis, hükümet ve Genelkurmay.
  Demokratik sosyal bir hukuk devleti bu çocukları adeta rehin alıyor.
  Serbest bırakabilmek için ailelerinden yüklü para istiyor; hatta neredeyse canlarını.
  Bu, sivil veya askeri, adalet filan değil!
  ... seybn
 2. 2.
  ayrıca daha önce aynı konu ile ilgili yazdığı diğer yazı için;

  (bkz: kefalet kefaret)/#4583818
  ... seybn