bugün

ebeveynlerin çocuğun dünyasını, ruh halini düşünmeden, sırf sıradışı olması için dilimize yeni isimler türeterek ya da yabancı isimleri dilimizde yaygınlaştırarak yaptıkları eylemdir.

umulur ki çocuk; ismi ile farklılık göstereceğine, "aaa ne farklı bir isim çok güzeeeel, çok tatlıııı" cümleleriyle methiyeler düzüleceğine. karakteriyle, insanlığıyla, ahlaklı ve erdemli oluşuyla farklılık göstersin beğeni toplasın, şaşkınlık uyandırıp gıptaya maruz kalsın.

ve tercih edilir ki; ottan kömürden daldan budaktan sıradışı isimler türetip farklı bir evlat sahibi olduğu sanılmaktansa, ahmet mehmet, ayşe fatma olan bir evladın olumlu davranış ve icraatlarıyla fark yaratmasıdır...
(bkz: marjinal fayda)
sapkınlık diyerek olayın kötüymüş gibi algılanmasına neden olan davranışdır, zira, mevzu marjinal isim koyma telaşı değil, kanunlarla verilen kendi dilinde isim koyabilme hürriyetini kullanma hadisesidir. *
(bkz: berkecan)
(bkz: buğracan)
(bkz: su borusu)
berke, olsoy, berkol, bengisu... gibi çağdaş isimler bir de eski isimlere can eklenerek yapılan revizyonlar var: fikretcan, mithatcan, mustafacan...
(bkz: su el nur)
hadi her $ey bir yana, "oral" ismini koyan ebeveynin sapkınlığı su götürmez bir gerçektir. "anlamı bilinerek mi konuluyor acaba" diye üzerinde uzun uzun dü$ündürür, ara$tırma yaptırır.
(bkz: ne ki bu $imdi)
(#1198622)
(bkz: alize)
ailenin cocugunun gelecegini dusunmesidir. konan isimlerde "oglum, senin adin kaldircan olsun, buyudugunde clublardan, discolardan, pahali mekanlardan kiz kaldirasin" mantigi ve hareketi sapkinligi bulunur.
Çocuklarının yaşlılık dönemlerini düşünmeyen ebeveyn hareketidir. Malum bu dönemde can başta ya da sonda olmak şartı ile oluşturulmuş bir sürü isim bulunmakta. Canberk vs. gibi. ilk gençlik ve sonrası belki sorunsuz bir şekilde isimle barışık geçebiliyor ama düşündükçe beni ürküten bir durum var. * ileride dedelik pozisyonuna erişip de o günleri gördüğümüz vakit sanki pek de dedelik durumuna bir türlü bağdaştıramadığım bir tınlama olacak gibime geliyor. Ne bileyim Canberk dede. Sanki böyle çok yumuşak duruyor. Ya da ben kafamda dede isimleri olarak Hasan Hüseyin gibi isimleri yakıştırdığım için bu konuda takıntı yapıyorum. Neticede oğullarının yaşlılığını düşünen bir ebeveyn hareketi değildir bu marjinal tavırlar. *
ilk tanımda betimlenmiş olsa da ilave izaha ihtiyaç gerektiğini düşündüğüm eylemdir.

kolayca anlaşılabileceği gibi "marjinallikten" kasıt, "bilindik isimleri koyun başka isim olmasın..." mesajı değil, aksine; çocuğuna koyacağı isim ile fark yaratıp, ilgi uyandırıp, takdir görme adına yapılan çabanın acizliğidir. ancak -mashlow'un deyişiyle-kendini gerçekleştirememiş insanlar bu tür onaylanma, farklılık kurup üstünlük hissini yaşama maksadıyla adım atarlar. rahat olun dostlarım biraz, farklı olmak "iyi" olmak değildir oysa.
ismi farklı olacağına icraatları ve yaşayışı ile oluşturacağı örneklikle farklı olsun çocukların. hor görüdüğün ve medeniyetini ortaya çıkaran temel taşlardan oluşsa da çoğu isim, içiniz rahat olsun sevgili kardeşlerim günden güne tuhaflaşıyor "ad-soyad" gruplarımız...
çocuğun ileriki hayatında karakterinden tutun da arkadaş çevresine kadar... hatta iş hayatındaki başarılarını bile etkileyecek olan ve ebeveynlerin bundan bi haber oldukları sosyal durumdur...
ör: yanlış bir isim cinsiyet değişimine kadar götürebilir...
pırıl ve parla..

bi arkadaşım hep pırılla şırıl diye çağırırdı onları.. hey gidi günler..
özentidir.
+getir bakalım sanat terimleri sözlüğünü.
- gözümü kapattıııım.
+bakmaa heheehe, aç bakalım bi sayfa.
-hıh
+koy parmağını. butafor
- aa güzel bence, güçlü karakterli bi tınısı var. butaforrr
+ sözlüğü götür de dedesini çağır, üflesin kulağına.. butafooor hanimiş benim oğlumm
(bkz: butafor)
erkek isimlerinin sonuna 'can', kız isimlerinin sonuna da 'su' eklemek.
örnek: berke can, bilge su
bu yüzden bi 50 sene sonra ayşeler fatmalar tarihe karışacak.
+vanilyalı alıcam tütsüyü..
-oluur.. ha bi de mitoloji sözlüğü alır mısın gelirken.
+?!
- oh selahattin , çocuğun ismini koyucaktık hani?
çocuğunun adını "barça" koyan var efendim. bizzat şahit oldum.
marjinallikten çok özentiliktir hatta ünlülerimizden biri vakti zamanında çocuğum olursa adını kip koyucam diye beyanatlar vermişti lakin cocuk olunca adını osman koymuştu.*
-yeğenin ismini ne koydunuz lem
+daha koymadık, ama düşündüğümüz bikaç isim var,
-zennube koyun olum, anlamı çok güzel *
+biz baktık olum ona, günahkar gibi bi manaya geliyomuş. her isim marjinal diye konur mu olum çucuğa?
-dooru valla..
+sezin koycaz ama galiba..
-anlamı nedir abi?
+bilmiyom, annemler de beğendi.. televizyonda gördük, taş gibi bi mankendi yaa, görsen üüü...*
-abi sende hafif bi hibinoşluk var galiba ha?
çocuğunun ismini koza koyacak kadar arkadaşımı yoldan çıkaran akım.
(bkz: çocuğumun adını kutu koyabilir miyim)