1. 1.
  Bebeklerde Gaz Sancısı (Kolik)

  Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi gaz sancıdır. Bebeklerde gaz sancısı infantil kolik her 100 bebekten 40'ında görülüyor. Yeni bebek sahibi olanlardan en sık dinlenen yakınmaların da başındadır. Bebeklerde gaz sancısının nedeni bilinmiyor. Gaz sancısı, hafif veya şiddetli olarak birçok bebeğin karşılaştığı bir sorundur. Bu durum, bebeğe zarar vermeyen, belli bir süre ile sınırlı fizyolojik bir olaydır. Anne sütü alan bebekte annenin yediklerine allerji, mama alan bebekte mamanın içeriğine allerji, sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış barsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişesi ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Ancak, gaz sancısı için kesin bir nedeni saptanamamıştır.

  Emziren Anne Hangi Gıdalardan Kaçınmalı?
  Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, soğan, sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata gibi besinler annenin diyetinden çıkarılıp bebeğin rahatlayıp rahatlamadığı gözlenebilir.

  Bebeği Rahatlatmak için Neler Yapılabilir?
  Bu konuda tek bir doğru yoktur. Her bebek, kendine özgüdür. Birini rahatlatan yöntem diğerinde hiç işe yaramayabilir. Aşağıda sıralananları deneyebilirsiniz.
  · Kucakta veya beşikte sallama
  · Karnına ılık yağ ile masaj yapma
  · Karnına ılık havlu koyma
  · Ilık bir banyo yaptırma
  · Bebek arabasında ileri geri gezdirme
  · Kendi arabanıza bindirip gezdirme
  · Emzik verme
  · Yumuşak bir battaniyeye sarma
  · Kucaklayıp sarılma
  · Ninni, şarkı söyleme
  · Müzik dinletme
  1 ... yazar555
 2. 2.
  Elektrikli süpürge ve fön makinesi sesi rahatlatıyormuş.

  Bunu ben demiyorum deneyimli anneler ve doktorlar diyor.

  Açıyosun babacım yutubdan elektrikli süpürge veya fön makinesi sesi çocuk sakin sakin uyuyor. Hadi bakim.
  1 -1 ... hamile taklidi yapan panda
 3. 3.
  Kız bebeklerde 3 ay, erkek bebeklerde ise 6 ay görülebilecek lanet olası sancıdır. Sancıyı dindirmek gerçekten çok zordur. Anne yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekir. Brokoli, lahana, enginar, karnabahar, fasulye gibi gaz yapan sebzeler tüketildiğinde bebek direkt rahatsızlanıyor ve huysuzluk yapmaya başlıyor. Sigara ve kola tüketen annenin bebeğinde mutlaka gaz sancısı olur, gaz sancısının yanısıra hastalıkta beraberinde gelir.
  Gaz yapıcı besinlerden uzak durup, bebeğin ayağını ve karnını sıcak tutmak gerekir. Rezene, papatya ve kimyon çayları bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.

  Eczanelerde satılan bitkisel gaz şurupları ve damlalar vardır, En iyisi de biogaia denilen damladır. Günde 5 damla ağzına damlattığınızda bebek rahatlıkla kakasını yapar ve gazını çıkarır.
  Ama en önemlisi sigaradan, alkolden ve gazlı içeceklerden uzak durmaktır. Annelerin dikkatine..
  3 -2 ... goddess of darkness
 4. 4.
  Sancıyı geçirtmek için bebeğin osurtulması gerektiğini biliyordum ancak nasıl yapılacağı konusunda bir fikrim yoktu.
  Şimdi aydınladım sözlük sayesinde. Herkese iyi osurmalar.
  3 ... uzunkartal
 5. 5.
  Gaz damlası olarak 10 ay boyunca aguline kullandım. Tamamen bitkisel bir damla. Ilk 1 ay bir çay kaşığı verdim. Sekiz saatte bir veriliyor. Youtube' da müthiş bir gaz masajı var. Bebeğin ayak bilekleri , el bilekleri sağa sola çevirirmiscesine beşer onar kere nazikçe ovuluyor. O masajı bulup linkini koyacağım. O masajı yaptığınızda bebeğinizin ard arda gaz çıkarıp rahatlamasını keyifle izleyeceksiniz. Bir de emziriyorsaniz hamur işlerinden uzak durmakta fayda var çok gaz yapıyorlar.

  (bkz: https://youtu.be/J3jY6EQCL4Q)
  1 -1 ... uzak diyarlarda evli barkli
 6. 6.
  Emzirdikten sonra üşenip yatırmayın.
  Gazları çıkana kadar kucağınızda gezdirin.
  Sırtına hafif masaj yapabilirsiniz.
  Sakın hoppidi filan yapmayın, kusar.

  Sevin, sarılın, sarmalayın.
  Geçer.
  1 ... merfulu
 7. 7.
  Özellikle sezeryan doğumlarda daha yoğun görülüyormuş. Duyarlı bir baba için; en az ilk üç ayınızın canına okuyan sıkıntıdır.
  1 ... alos04
 8. 8.
  Biogaia 3x4 damla sut mama ya katilacak.
  Ben bu kadar biliyom.
  1 ... nammu