1. 1.
    ilginç bir tartışma konusudur.

Bir çok insan iyi kalplidir algısına inansa da ben öyle düşünmüyorum.

Bebekler nötr doğar. Ayrıca da iyi kalpli olmaktan çok manipülatif canlılardır.

insan bebekleri dünya üzerindeki bir çok canlıdan daha manipülatiftir.

ileri ki aylarda bir çok ağlama ve sızlanması timsah göz yaşıdır aslında.

insan bebeği iyi ya da kötü olma mevzusuna çok ileriki yaşlarda aldığı eğitimler ile ulaşır. Aslında iyilik kötülük gibi kavramlar da başka bir toplum manipülasyonudur. iyi ya da kötü idealardaki karşılığı ile alakasız dır.

Dünya üzerinde bencil insanın kendine zarar ya da fayda sağlayan şeyleri sınıflandırma metodudur. Siyah ve beyaz değil gri koyu gri ve açık gri dir.

Bebekler de aslında kendini büyüten bencil ebevenylerini örnek alırlar.

Ayrıca ebeveynlerinin sınırlarını deneyip ondan daha kolay çıkar elde edip edemeyeceklerini test ederler.

işin özeti bebekler iyi ya da kötü değildir. insan doğasını bebeklerin sevimliliğinden dolayı iyilik üzerine kuran görüşler saçmalıktır. insan doğasını bebeklerin çıkarcılığı sebebi ile kötülük üzerine kuran görüşler de saçmalıktır.

insan doğası bencil ve nötr bir görüştür.

Aynı doğadaki her canlı gibi.
    6 -2 ... uzay muhtari
  2. 2.
    idealistlere göre mi realistlere göre mi?
    ... birzamanlarinserserisi
  3. 3.
    Bebek için yorum yapamayacağım lakin her çocuk masum değil kesinlikle. Bazı insanlar henüz çocukken yetişkinlik halleri ile ilgili ipucu veriyorlar. Özetle kötü kalpli çocuk diye bir şey var.
    10 -2 ... sodomlu
  4. 4.
    iyi ve kötü, insanın yarar-zarar mukayesesi üzerine inşa ettiği kavramlardır ve tamamen sûnidir.

Canlılık bencilliği gerektirir. Bir canlı için her şeyden önce kendi menfaatleri söz konusudur: kendi huzuru, kendi mutluluğu; her şeyden önce kendi ihtiyaçlarının tatminini amaçlar. Eğer bencilliği kötü tutumlar sınıfına dahil ederseniz, pek tabii, bir canlı olan bebekler dahi aslında kötüdür. Muhtemeldir ki, gerekli kudrete sahip olsalardı, bir memeden süt emebilmek için bebekler dahi birbirlerini öldürürlerdi.
    3 -1 ... volodka
  5. 5.
    güzel bir soru. iyi kalp diye bir tanım yoktur aslında. senin ne kadar iyi olduğun görecelidir. ben hiçbir insanın iyi olduğunu düşünmüyorum. hepsi çıkar amacıyla iyilik maskesi takıyor. çocukların da iyi olduğunu düşünmüyorum. çünkü insanlar dürtülerinin esiri olurlar. yontulmamış insan kötüdür. bir böceği öldüren insan kötüdür mesela. böcek öldürmeyi normal gören insanların o insanın iyi olduğunu düşünmesi o insanı da, böcek öldürmeyi normal gören insanları da iyi yapmaz. günümüzdeki homo sapiensin acımasızlığıyla bu çok saf bir düşünce gibi gelebilir ama bence gerçekler böyle.
    ... anambunelan
  6. 6.
    mamasını yer, zıbarır sıçar gerisine karışmaz.
    ... masklavi
  7. 7.
    bence iyi kalpli doğar.
    yaşadığı çevre, büyüdüğü aile, arkadaş ortamına göre evrilir.
    2 -1 ... bohemian rhapsod y
  8. 8.
    Mükemmelliyetçi birisi bebekleri bile masum görmez. Her canlı bencildir. Bencillik ileri boyutta değilse kötü özellik diye düşünülmesi yanlıştır.

Büyüdükçe masumluğumuzu kaybederiz . Bu yüzden bence her bebek masumdur.

Ben herhangi bir yetişkinin bebekliğinden daha masum ve daha iyi biri olduğunu düşünmüyorum. Bebeklerin hayatta kalmak için her canlı gibi bencil olduğunu inkar etmiyorum tabi .

Beni , bebeklerle ilgili yapılan bir deneyde şu şaşırtmıştı. 1 yaşından oluşan yüzlerce bir bebeğe animasyon film izletiyorlar.
    Animasyonda bebekler hep iyi tarafı tutmuşlar . Kendine benzeyen 1 yaşındaki bebek animasyonun da o bebek kötülük yapınca bu kez iyiyi değil kendine benzeyen bebeği tutmuşlar. Sanırım kendinden olanı sevme diğer tarafı dışlama olan ırkçılık duygusuda bebekken bizde mevcut . Bebekler iyi ve kötüyü ayrıt edecek bir zekada olmadıkları için bu özelliklerini kötülük olarak nitelendiremiyorum. Iyi ve kötüyü öğrendikçe bencil tutumlarımızı bırakabiliriz. Belki bencillik hususunda daha iyi biri olsak da diğer bir davranışımızla yine de çocukluğumuza göre daha kötü biri olduğumuzu gösteririz.
    1 ... seviyorum seni
  9. 9.
    iyi ve kötüyü ayırt edinceye kadar nötr olduğunu düşünüyorum.
    1 ... ahmet beyin ceketi
  10. 10.
    yalan.

iddia ediyorum uygun silaha uygun mermi seçimiyle susturucu takılmak suretiyle, özetle minumum gürültü çıkacak şekilde bebiği pek korkutmadan ki korkarsa mekanizma sesinden patlama sesinden irklir anca ha bu şekilde işte insanları sıraya dizip tak tak ateş etsen, bebek gülmekten altına sıçar.
    3 ... bundymeister