bugün

Evet. Yanlış duymadınız, filmlere konu olan çoğu kez "ulan bir erkek çocuk bile doğuramadın beceriksiz karı" diyen o adam hepinizin gözünde canlanmıştır.

Erkek birey cinsel ilişki sırasında milyonlarca spermi kadına bırakır. Bunların içinde erkek, kız, eşcinsel, lezbiyen, gay vs vs hepsi vardır.

Kadın ise yumurtasının salgıladığı madde (fertilizin) sayesinde bunlardan birini kendine çeker(seçer) ve bebek dünyaya gelir.

--spoiler--
Yumurta, spermleri kendine çekmek için bazı özel kimyasallar salgılar. Yumurtanın mukopolisakkrit dış kısmında oluşan bu kimyasala fertilizin denir. Her yumurta hücresi, kendi türüne uygun fertilizin maddesi salgılar. Eğer yumurta suyu kılcal bir boru içersine konursa, spermalar bu kılcal borunun ağzında toplanır. Bu kemotropizm hareketidir. Döllenme sırasında sperm yumurtaya değer değmez, Antifertilizin denilen maddeyi salgılarak yumurta fertilizini nötralize eder.

wikipedia
--spoiler--

Toparlayacak olursak erkek her iki cins içinde kromozom gönderirken (x ve y) kadın bunlardan birisini seçerek bebeği dünyaya getirir.

Cahil olarak tanımladığımız o amca ise aslında haklıdır.

edit : bazı insanlar erkeğin belirlediğinin bilimsel olarak kanıtlandığını iddia etmektedir. aynı kişilerden 'şayet kanıtlanmışsa' o bilimsel kanunu açıklamalarını istiyorum

dikkat teori ya da hipotez değil bilimsel kanun istiyorum "termodinamiğin 1. kanunu gibi".
bilinen gerçekler doğrultusunda yanlış olan bir önermedir.
erkek spermlerinin daha baskın olduğunu ve fetus cinsiyetinin, baba adayı tarafından belirlendiği tüm araştırmalarca tespitlenmiştir.
10 yaşındaki bebenin bile söylemeyeceği gerçek olmayan iddiadır.

--spoiler--
kadın ise yumurtasının salgıladığı hormon(fertilizin) sayesinde bunlardan birini kendine çeker(seçer) ve bebek dünyaya gelir.
--spoiler--

bunlardan birini çeker ne demek la? o yumurtaya kaç milyon milyar sperm hücum ediyor biliyo musun? hangisi yumurtaya yerleşirse artık.

(bkz: bunları biliyor muydunuz)
Dostum senin dedigin olay yumurtayla spermin birleşmesini kolaylaştıran , yani bi diyer diyisle dòllenme olayına yardımcı etmendir . Sonuc olarak x ve y erkekden gelir . Eger senin dedigin olay şòyle olsaydı : yumurtanin salgıladıgı kimyasal xi çeken ve y yi çeken diye ikiye ayrılìr o zaman katılìrdık . Bence sen yanlıs anlamissin olayı sonuc olarak erkek disiye 22+x yada 22+y haploit kromozom yollar . Disi yumurtası ise sadece 22+x dir . Her disi ayda bir tane yumurta ürettiginden ve erkekde de bolca sperm bulundugundan döllenme sansı artsın die olan olaydır .
o zaman kura ceksin adil olsundur.*
bebeğin cinsiyetini erkek belirler bilimsel olarak kanıtlanmış gerçektir bu.
ama bazı erkekler gururuna yediremez hep kadını suçlar.
er birey sadece erkek olacak spermi gönderse ya da dişi olacak spermi gönderse haklı olabilirdiniz.
ancak erkek her iki cins sperm de göndermektedir.

dolayısıyla erkek çocuk doğuyosa sen erkek spermi gönderdin demek son derece saçmadır. hayır ben ikisinden de gönderdim.
Kötü haberdir. Ulan karı bir erkek çocuk doğuramadın diye dayak yiyecek yeniden kadınlar.
ŞöylE ki yumurta milyonlarca sperm içerisinden herhangi bir spermi seçip kendisine çekmediğinden yanlış olan önermedir. Yumurta salgıladığı maddeyle tüm spermleri kendine çekmekte ve önce varan sperm kazanmaktadır. Cinsiyeti belirleyen ise y kromozomu yani erkekten gelen kromozomdur. Eğer önce varan sperm x içeriyorsa bebek kız, y içeriyorsa bebek erkek olur. Bu olanları bilinçli yapılıyor varsayarsak erkeğin daha fazla y kromozomu içeren sperm üretmesini ve erkek çocuk olasılığını artırmasını isteyebiliriz. Lakin dışarıdan herhangi bir etki olmadan bu tür bir eylem gerçekleştirilemez. Yani saçmalamayınız.
--spoiler--
kadın illaki x verecek. olay erkekte bitiyor. erkek x verirse çocuk kız olur. y verirse çocuk erkek olur.
--spoiler--

bu vatandaş x ya da y veriyormuş o zaman ordan 15 gram x vermenizi rica ediyorum.

arkadaş sen hem x hem y gönderiyosun. sadece x ya da sadece y mi gönderiyosun ?
daha bunu anlamıyosunuz diyorlar

cinsiyeti kadının belirlediğini kesin ve değiştirilemez olarak belirten bilimsel bir kanun yok. o sebepten ötürü bugün doğru bildiğiniz gerçekler ilerleyen yıllarda yanlış olabilir.

sizin ortaya sürmüş olduğunuz tırnak içinde gerçek diye bahsettiğiniz olaylar bir takım varsayımlardır,hipotezlerdir,teorilerdir.

bebeğin cinsiyetini erkek belirler diye bir kanun yok bilimde.

edit: cinsiyeti her iki bireyde belirlemiyor demeniz daha makul bir cevap olacaktır.
--spoiler--
fertilizin hormonu diye bir şey yoktur. yumurtanın sperm içindeki x veya y kromozomunu algılaması veya seçmesinin de bir yolu yoktur. bunlar hy saçmalamaları başlığıdır.
--spoiler--

doğru hormon değil kimyasal bir maddedir. ama yine söylediğim gibi cinsiyeti erkeğin belirlediğine dair bilimsel bir "kanun" yoktur. dolayısıyla tartışmaya açık bir konudur ve yıllar sonra farklı teorilerle aksi de iddia edilebilir saçmalık demek en kolay kaçış yoludur.

anlamayanlar için tekrar söylüyorum burada da aksi görüş belirtip bir takım teorilere dayanarak bilimsel bir kanun gibi anlatanlar var

cinsiyeti erkeğin belirlediğine dair bilimsel bir kanun yoktur.