bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Osmanlı zamanında görülen "alimin oğlu alimdir." uygulamasıdır. Bu günümüzde de "siyasetçinin oğlu siyasetçidir, sanatçının kızı sanatçıdır, topçunun oğlu topçu, popçunun oğlu popçudur" diye süregitmektedir. toplumda sınıflaşmaya neden olmaktadır ve aşırı yanlış bir uygulamadır.
  3 ... kolistavra
 2. 2.
  müderrisin oğlu doğar doğmaz müderris unvanını alması durumu.

  (bkz: duraklama dönemindeki çarpıklıklar)
  ... unique270
 3. 3.
  "doğmamış çocuğa, paye."
  ... angry man
 4. 4.
  bu şekilde yetişen cahil ve mutaasıp sarıklılar, mevkilerini korumak içinher türlü fenalığa başvurmuşlardır. sonraları ise her türlü yeniliğe düşman olan yeniçerilerle el ele vererek irticayı körüklemişlerdir.
  1 ... drygt
 5. 5.
  Bu ne demek oluyor. Adaletin gerçek anlamda yerini bulması demektir. Benim kast sistemimde zengin sınıf düşebilir ancak fakir sınıf atlayamaz. Bir fakirin sınıf atlaması ancak dehşetengiz bir yetenek sergilerse mümkündür. Bence bu insanlık için ideal bir sistemdir. Bir zengin ise en küçük hatasında sınıf düşebilir.
  ... bihaberim
 6. 6.
  aristokrat sınıfı gelişmiş ülke sistemlerindendir.
  1 ... tiyansan
 7. 7.
  halen türkiye'deki üniversitelerde görülebilen sistem.
  2 ... katiolanherseybuharlasiyor
 8. 8.
  babası ya da annesi diplomat, yargıç, akademisyen, doktor vs. olan bir kişinin anne ya da baba mesleğini tercih etmesi, ebeveynlerinin yaşadıkları mesleki olaylar ve bunlara yönelik takındıkları tavırlara aşina olması açısından bir avantaj sağlıyor gibi görünmekle birlikte, günümüzde, nesiller arasındaki yöntem ve teknoloji farklarının çok artması, bunun bırakınız bir avantaj olmasını, kimi zaman dezavantaj haline dönüşmesi gibi bir durumu dahi ortaya çıkarmaktadır.
  ... pimpirikli meyhor
 9. 9.
  bir tür rüşvet.
  Osmanlinin parayi har vurup harman savurmasinin bir başka boyutu.

  Ancak tarihi bir uygulama olduğu için bunu o zamanki sartlari düşünerek yorumlamak gerekiyor. Yani o zamanlar babadan ogula gecen meslekleri düşünürsek fena bir uygulama değil. Ancak ucu acil ve riskli bir yöntem. Niye ? Doğan eleman öğretmen olmazsa babasinin maasi kadar ödenen ve büyüyünceye kadar da odenmi s olan para ziyan zebil olacak.

  Demezler mi ? Sen bu kadar para... Sen milyar...
  ... little bastard
 10. 10.
  En az babadan ogula gecen monarsi sistemi kadar sacmadir.
  ... selia