bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Ahmet hamdi Tanpınar'ın muhteşem eseri
    "şimdiye kadar gördüğüm şehirler içinde bursa kadar muayyen bir devrin malı olan bir başkasını hatırlamıyorum." der bursa için, ki bu konuda çok haklıdır zannımca üstad...ankara, erzurum, konya, bursa ve istanbul anlatılır bu kitapta.
    9 ... farabi
  2. 2.
    yılaar yıllar sonra, yine ilk ismi ahmet olan, üç isimli bir deneme üstadı ahmet turan alkan tarafından, tatlı bir sitemle nazire niteliğindeki sivas'ı anlatan Altıncı Şehir'e ilham vermiş kitap.
    3 -1 ... beypazarli pinokyo
  3. 3.
    keşke kayseri içinde bir kaç kelam edilseydi dediğim kitap.
    1 ... dejavu38
  4. 4.
    ahmet hamdi tanpınar' ın kaleme aldığı, beş nadide kentin ele alındığı okunmaya değer deneme - gezi yazısı tarzında eser. esere konu olan beş şehir ise ankara, erzurum, konya, bursa ve istanbul'dur.
    ... diss___
  5. 5.
    en iyi konya'nın, en yüzeysel bursa'nın anlatıldığı gezi kitabı. çağdaş türkiye'nin nerval'i gibi yazmıştır bu eseri a h t. kimi zaman proust'laşmış kimi zaman balzac olmuştur üslubunda.

ahmet hamdi, ankara kısmında atatürk ile görüşmesini, onun halis duruşunu anlatır. ata'nın güncel eserlere girmesi yönünden dikkate değerdir.

bir de, kişisel, fakat, 5 şehir adı altında çanakkale, aksaray, batman, kırıkkale ve edirne adı altında başka bir 5 şehir yazılsaydı nasıl olurdu çok merak ediyorum.
    1 ... zinani
  6. 6.
    46. antalya altın portakal film festivali'nde onur ünlü'ye en iyi senaryo ödülünü kazandıran film.
    2 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
  7. 7.
    yazarın Ankara'yı tasvir ederken kullandığı bir cümle:
    Bazen geniş sağrısını rüzgara vermiş bir harp gemisi gibi zaman ve hadiselerin denizinde çevik ve kudretli yüzer, bazen bir iç kale, bütün ümitlerin kendisinde toplandığı son sığınak olur, bazen bir kartal yuvası gibi erişilmesi imkansız yükselir.

günümüz yazarlarıyla kıyaslandığında çok büyük bir uslup farkı olduğunu ilk sayfada hissettiriyor yazar. gerçekten tam yazar, tam bir kitap diyebilirsiniz.
    ... fmutlu
  8. 8.
    bir film. 1282 kişi izlemiş.boxofice türkiye sitesine göre. içlerinde ben var mıyım bilmiyorum. 18:45 de izledim. pera sinemasında. salonda on oniki kişiydik. ben notlarımı karanlıkta çarpık çurpuk bir yazıyla aldığım dergiye yazdım. dergi dediğime bakmayın bizim gerçek hayat.

bir film. türk sinemasının en büyük ödüllerinden biri belşki birincisi olan altın portakaldan en iyi senaryo ödülünü aldı. sinemanın patladığı iddia edilen türkiyede 1282 kişi izledi.

filmi anlatmayacağım. yarın gidin izleyin. beğenmezseniz paranızı ben iade edeceğim. bu kadar iddialıyım. size sadece çarpım tablosundan üç beş soru soracağım. bir kaç genel kültür sorusu daha. geri zekalı olmadığınızı anladığımda biletinizin parasını vereceğim.

bir film onur ünlü yazdı yönetti. es esten tanıdığınız ahmet rıfat sungar, bülent emin yarar, sebnem sönmez, beste bereket ve benim kahramanım ege tanmanbaşrollerde.
    9 ... ufunett
  9. 9.
    (bkz: beşir) **
    2 ... ben neden yasli dogdum
  10. 10.
    altın portakaldan en iyi senaryo ödülünü alan süper filmdir. ilginç bir senaryosu var gidin izleyin pişman olmazsınız.
    ... bumeranq