1. 1.
    Ahmet hamdi Tanpınar'ın muhteşem eseri
    "şimdiye kadar gördüğüm şehirler içinde bursa kadar muayyen bir devrin malı olan bir başkasını hatırlamıyorum." der bursa için, ki bu konuda çok haklıdır zannımca üstad...ankara, erzurum, konya, bursa ve istanbul anlatılır bu kitapta.
    9 ... farabi
  2. 2.
    yılaar yıllar sonra, yine ilk ismi ahmet olan, üç isimli bir deneme üstadı ahmet turan alkan tarafından, tatlı bir sitemle nazire niteliğindeki sivas'ı anlatan Altıncı Şehir'e ilham vermiş kitap.
    3 -1 ... eski liberal
  3. 3.
    keşke kayseri içinde bir kaç kelam edilseydi dediğim kitap.
    1 ... dejavu38
  4. 4.
    ahmet hamdi tanpınar' ın kaleme aldığı, beş nadide kentin ele alındığı okunmaya değer deneme - gezi yazısı tarzında eser. esere konu olan beş şehir ise ankara, erzurum, konya, bursa ve istanbul'dur.
    ... diss___
  5. 5.
    46. antalya altın portakal film festivali'nde onur ünlü'ye en iyi senaryo ödülünü kazandıran film.
    2 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
  6. 6.
    yazarın Ankara'yı tasvir ederken kullandığı bir cümle:
    Bazen geniş sağrısını rüzgara vermiş bir harp gemisi gibi zaman ve hadiselerin denizinde çevik ve kudretli yüzer, bazen bir iç kale, bütün ümitlerin kendisinde toplandığı son sığınak olur, bazen bir kartal yuvası gibi erişilmesi imkansız yükselir.

günümüz yazarlarıyla kıyaslandığında çok büyük bir uslup farkı olduğunu ilk sayfada hissettiriyor yazar. gerçekten tam yazar, tam bir kitap diyebilirsiniz.
    ... fmutlu
  7. 7.
    bir film. 1282 kişi izlemiş.boxofice türkiye sitesine göre. içlerinde ben var mıyım bilmiyorum. 18:45 de izledim. pera sinemasında. salonda on oniki kişiydik. ben notlarımı karanlıkta çarpık çurpuk bir yazıyla aldığım dergiye yazdım. dergi dediğime bakmayın bizim gerçek hayat.

bir film. türk sinemasının en büyük ödüllerinden biri belşki birincisi olan altın portakaldan en iyi senaryo ödülünü aldı. sinemanın patladığı iddia edilen türkiyede 1282 kişi izledi.

filmi anlatmayacağım. yarın gidin izleyin. beğenmezseniz paranızı ben iade edeceğim. bu kadar iddialıyım. size sadece çarpım tablosundan üç beş soru soracağım. bir kaç genel kültür sorusu daha. geri zekalı olmadığınızı anladığımda biletinizin parasını vereceğim.

bir film onur ünlü yazdı yönetti. es esten tanıdığınız ahmet rıfat sungar, bülent emin yarar, sebnem sönmez, beste bereket ve benim kahramanım ege tanmanbaşrollerde.
    9 ... ufunett
  8. 8.
    (bkz: beşir) **
    2 ... ben neden yasli dogdum
  9. 9.
    altın portakaldan en iyi senaryo ödülünü alan süper filmdir. ilginç bir senaryosu var gidin izleyin pişman olmazsınız.
    ... bumeranq
  10. 10.
    Bence onur ünlü çok sıkılgan bir adam ve fena halde aceleci, yoksa iyi başladığı filmlerini çalakalem bitirmesi, sonlara doğru kurguda savrulması başka nasıl izah edilir ki? aslında edilebilir belki, senaryo yazmaya gösterdiği özeni, filmi çekmeye göstermiyor da olabilir. "hayat kısa, yazacak ve çekecek çok şey var, ben hemen yazar, hemen çekerim!" mealinde bir açıklamasına denk gelmiştim bir röportajında ki hafızam bana kelek atmıyorsa.

beş şehir'de birbiri ile de kesişen 5 ana hikâye var. Hikâyeler iyi, hatta yer yer çok iyi. başlarda iyi de işleniyor lakin bağlama bölümünde, bağlamanın tellerine sanki keman telleri takılıyor ve sesler başkalaşıyor. geriye hayal kırıklığı makamında garip melodiler kalıyor.

Bu arada şevket ve kedi en beğendiğim hikayeydi. Sadece o bölüm başlı başına bir film olsa daha iyi bile olabilirmiş.

şevket ve kedi ve ölü şiirler...
    3 -1 ... nickless cage