bugün

sözde amaçları istanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel tarafından açıklanmıştı: "Karadeniz ziyaretlerinde aynı zamanda emek ve demokrasi güçlerinin birliğini sağlama, HDK'nin de tanıtımının hedeflendiğini belirtti: "Hem barış çalışmalarını Karadeniz halkıyla paylaşmayı, hem de HDK'nin tanıtımını, örgütlenmesini güçlendirmek istiyoruz. Orada çevre ve ekoloji sorunlarıyla ilgili direniş alanları da var. Bunlar da gündemimizde olacak. Son dönemdeki barış gündemini, süreci halkla paylaşmak istiyoruz. Çözüm tartışmalarında Karadeniz halkının da desteğini isteyeceğiz."

http://www.medyatrabzon.c...nize-gelecegiz-56492h.htm

peki gerçek amaçları neydi? nabız yoklamak mı? sanırım cevabı aldılar.

yoksa Ertuğrul Kürkçü'nün: "Saldırıların sorumlusu Gladyo'dur" diyebilmesi için mi yapıldı bu gezi?
http://www.medyafaresi.co...i-kime-ne-kazandirdi.html
gerçek amaçlarının 'bakın bize nasıl saldırıyorlar, biz dostça gittik ama sevilmiyoruz' dedirtme olduğunu düşünüyorum. Türklerin, kürt düşmanı olduğunu göstermek gibi bir amaçları var bence.
biz barış için gittik ama bize saldırdılar, biz haklıyız faşistler saldırıyor mesajı vermek tek amaç. bilirler çünkü bölücülük mayası tutmaz karadeniz de. o halkın tepkisini tahmin ettikleri için de oyunu orada oynuyorlar.
piçlik.
karadenizi fethetmek.

duymak istediğiniz cevapları çok uzatmadan dile getirin.
şu anki verilerle mantıklı bir açıklama getirilemeyen amaçtır.
- iyi kötü görüşme yapıyorsunuz.
- başkanlık sstemine karşı apo pazarlığı içindesiniz.
- nihai amacınız özerklik.
- halkın barış masallarıyla uyutulduğu ve medya desteğinin sağlandığı bir dönem.

neden müttefiki akp gibi karda yürüyüp izini belli etmeme yoluna gitmedi de alenen halkı provoke etti?

bu işte bir bit yeniği var ama çözemiyorum?
provakasyon amaçlıdır. Ancak bahsi geçen provake eylemi görünenden yani dhkp-c uzantısı yahut pkk işbirlikcilerinin protesto edilerek (hatta taciz bile denebilir zira biz kendi anayasamızda millet tarafında seçilen delegelerin toplantı yahut kongre amaclı gittikleri her karış toprakta özgürlük ve hak tanımışız. Buna mütakiben o delegelerin belli bir bölgede bu tarz tacizi suç sayılıyor, malesef ki göz altı ve polisin tepkisinden de anlaşılıyor bu.) yurdun kürt nüfüsu yoğun ya da aynı ideolojiyi güden kesimlerinin aynı muameleyi Türk miliyetcilerinin temsilcilerine, destek veren kesimine yapılmasını amaçlayan bir yoldur.

Amaç bölgesel set analizinden ibarettir."onlar bizi istemiyor."
"onlar bizim toplantı yaptığımız öğretmen evine molotof atmaktan çekinmiyor, sizde yapın, sizde onları yoğun olduğunuz yerlerde aynı sempati ile karşılayın. Bizi eziyorlar." demenin tiyatral versiyonudur.

Kişisel görüşüm yapılan bu planlı provakenin başarılı olmayacağı ancak etki bırakacağı yönündedir. Zaten yavaş yavaş işliyorlar bu düşünceleri doğudan batıya beyin kıvrımları gelişmemiş yurdum insanına.
karışıklık çıkarıp, aha bakın eziliyoruz demektir.
ciddi ciddi görüş bildiren arkadaşları katılıyorum. her birinin haklılık payı var. ama üzerinde biraz daha durunca son kanaatim şu:

Sırrı Süreyya Önder, kendilerini hedef alan grubun MHP'li değil CHP'li olduğunu ileri sürdü.
http://www.gazeteciler.co...i-degil-chpli-62946h.html

bu arada Sırrı Süreyya Önder'i hatırlayalım:
vakti zamanında "bu ülkede boyu 1,5 metre olanların 3 metre heykeli dikiliyor diyen kişi."
http://www.youtube.com/watch?v=7Rjo8c04lQ8

RTE: MHP memleketin en temel meselesinde ruhsuz ve hamasi konuşmalar yaparak hiç bir rol üstlenmiyor."
RTE: CHP ve MHP'den oluşan gruplar orada provokasyonun içinde yer alıyor
http://haber.gazetevatan....soyleyin/515893/9/siyaset

rte: MHP Genel Başkanı ve arkadaşları, her gün zehir zemberek açıklamalar yaparak kontrollerini, dengelerini, şuurlarını kaybetmiş şekilde ortalığa şüphe ve tedirginlik saçmak istiyorlar. MHP; memleketin en temel meselesinde bu şekilde ruhsuz, hamasi, boş konuşmalar yaparak kan akıtmayı teşvik etmekten başka hiçbir rol üstlenmiyor.

rte: Sinop'ta ne yazık ki CHP ve MHP'lilerden oluşan gruplar, orada bir provokasyonunun içinde yer alıyor. MHP budur, kafa yapısı budur. Orada bunu engellemek suretiyle siz ülkemize huzur getirmiyorsunuz. Tam aksine huzursuzluğu getiriyorsunuz. Ondan sonra da tabii ne Hakkari'ye gidebilirsin, ne affedersiniz Van'a gidebilirsin. O taraflara hiç gidemezsin. Sadece Ankara'dan konuşursun. Sivas'ın ötesine geç görelim seni. Niye bunu yapamıyorsun? Çünkü bu ülkenin tümünü kucaklamadınız, bu milletin tümünü kucaklamadınız. Irkçılık yaptınız, kavmiyetçilik yaptınız, kabilecilik yaptınız, şeytani olan anlayışa hizmet ettiniz. Ondan dolayı bu ülkede sıkıntının hep kaynağı oldunuz. işte AK Parti'nin farkı budur. MHP gider, sadece ırkçılığın diliyle konuşur. BDP gider, sadece ırkçılığın diliyle konuşur. CHP'nin ne konuştuğu bile belli değil. O ayrı bir şey zaten.

rte: Bizim değil, devletin kurumlarının, devletin elinde olan imralı'daki terörist başıyla konuşması asla masaya oturmak da değildir, müzakere de değildir. Bu çözüm yolunda, çözüm sürecinde bir imkanın değerlendirilmesidir. Bundan kim, niye rahatsız oluyor? Bunu kim, niye masaya oturmak ya da müzakere olarak sunuyor. Bundan nasıl bir çıkar devşirmeye çalışıyorlar?

http://yenisafak.com.tr/p...cdansiz-19.02.2013-489352

açıklamalardaki mesajlar:
1- bdp chp'yi, akp mhp ve chp yi hedef alacak. Açılım süreci halka kabullendirilebilirse akp ve bdp galip olacak. mhp ve chp daha çok yıpratılacak. yok eğer halk direnç gösterirse chp ve mhp açılım sürecinin baltalayanlar olarak lanse edilecek bu iki parti terörden nemalanıyormuş gibi hava oluşturulacak.

2- bdp'nin karadeniz'i seçini provokatif amaçlıydı. bölge halkının vatansever, ateşli olduğu ve bdp ye tepki göstereceği biliniyordu. sözde karadeniz açılımı ile hedef gösterdi. "biz bütün iyi niyetimiz ve barış çabalarımız ile gittik. ama bizi konuşturmadılar. bundan sonra siz de onlardan(!) kim gelirse konuşturmayın"

3- asıl olay ise şimdiye kadar terör meselesi pkk ile ordu arasındaki çatışmalardaydı. akp açılım süreci ile birlikte toplumu olaya müdahil etti. bdp'nin karadeniz gezisi halkı saflara ayırma planının bir aşaması. bugüne kadar her türlü terbiyesizliği sineye çeken türk milleti bugünden sonra haddini bilmezlere şiddetle karşılık verme yoluna gidebilir. eskiden provokatif gösterilere sadece polis müdahele ederken artık kürtlerin taşkınlıklarına türkler müdahele edebilir. eğer bunlar kendiliğinden olmazsa, bazı ajanlar türk kılığında kürtlerle kürt kılığında türklerle çatışmaya girebilir. bunlar daha önce sağ sol meselelerinde yaşandı. alevilerin yoğun olduğu kahvehaneleri taranaması suçun sağcılara atılması, sağcı ölümlerinden solcuların sorumlu tutulması vs. çok yaşadık. ayrıca devletin bazı birimleri de povoke etme konusunda çok deneyimli. 6-7 eylül olaylarının derin devlet operasyonu olduğu zamanın görevlileri tarafından açıklandı. açıkçası bu süreçte bu tür provokatif eylemlerin yaşanacağını düşünüyorum. şimdiye kadar güvenlik güçlerimizle çatışan pkk'lıları kandırılmış halk deyip geçiyorduk. bazı çatlak sesler çıksa da pkk'nın yaptıklarından kürt halkı sorumlu tutulmuyordu. son olaylarla bu rüzgar tersine dönecek ve artık halkların çatışması yaşanacak gibi. inşallah yaşanmaz. ben yanıldığımla kalırım.

Edit
tayyip erdoğan'ın açılımlarının sonuç verip vermediğine bakarak halkın tepkisini ölçmek ve buna binaen tayyip erdoğan'ın bundan sonraki siyasi adımlarına destek olup tekrar iktidara gelmesini sağlamaktır. çünkü akp dışında bdp'ye bu kadar taviz veren ve bdp'yi bu kadar koruyan başka bir parti daha yoktur.

emin olmamakla birlikte aklıma gelmedi değil...
milleti kışkırtıp dayak yemek.
bildiğin sabotajdır, kundaklamadır.
paris te itlaf edilen pkklılar gibi, sınır kapısında patlatılan bomba gibi vs. bir sürece karşı vaziyet alınışlığıdır.
neticede siyasi oluşumlardır ya! hareket tarzları sedece yürüyüşle sınırlıdır.
bunlar dağdakileri korumak içinde operasyon bölgelerine yürüyüş düzenlemişlerdi. olsun yollar yürümeyle aşınmazdırda aşılmazdırda.
senin karadeniz gibi vatan-millet duyguları yoğun bir bölgede niyetin ne?
bunlara bir gazeteci geçengün şöyle dedi;
"bir işe (boka) yarama niyetiniz varsa kandile yürüyün, oradaki kaçırılmış masum insanları geri getirmeye çalışın"
rum kökenli vatandaşları kürtlere çekmek.ulan ne olabilir ki adam çıkıp gitmiş memleketin başka bir topragina ziyarete gidiyor.. ne sikeme içinde art niyet arıyorsun
kışkırtıcılığın daniskasıdır.
hedef göstermektir (en azından amaçlardan biri).

bdp "mhp değil chp" diyerek chp'yi hedef göstermişti.

bugün özür açıklaması yapılmış.
Bugün TBMM'de bir basın açıklaması yapan Sıtkı Süreyya Önder "Yerel gazete haberi üzerine belediye başkanını suçladık ama haberi doğrulatamadık. Sözümüzü geri alıyoruz. Özür diliyoruz" dedi.

http://haber.gazetevatan....diliyoruz/516223/1/gundem

Sinop'un CHP'li Belediye Başkanı Baki Ergül'ün Sıtkı Süreyya Önder'in dünkü açıklamalarına cevabı:
Olayın yaşandığı sırada eşinin sağlık sorunları nedeniyle şehir dışında olduğunu da belirten Ergül, "Olayların olduğu sırada orada bile değildim. Ben can derdindeydim, olayları televizyonda izledim. Şahsımın hedef alınmasını kabul etmiyorum. Bir suçlamada bulunurken insan önce vicdanıyla baş başa kalmalı. Benim bu olayların içinde olduğumu biri ispatlasın bırakın Belediye Başkanlığını, Sinop'u terk ederim. Kentimde böyle olayların olması beni de son derece üzmüştür" diye konuştu.
http://haber.gazetevatan....diliyoruz/516223/1/gundem
sırrı süreyya öndere sorulması gereken soru. ne de olsa bdpnin makyözüdür kendisi.
(bkz: Beni siken yok mu demenin bin bir yolu)
güncel Önemli Başlıklar