bugün

biri vefat edince dilenen sözdür. neden başsağlığı; ne saçma diyenleri anlayamıyorum. başsağlığı dileği, ölenin yakınlarının, geride kalan ömrüne yönelik bir dilektir anlam itibariyle. allah, geride kalanlara ömür versin dileğinin kısaltmasıdır başsağlığı dilemek. ben asıl, taziye kelimesini saçma buluyorum.
Yaygın olarak bilinenin aksine cümledeki baş kelimesi kafa anlamına da gelen baş değildir.
Buradaki baş kelimesi eski türkçe'de yara anlamına gelen baş'tır. Yani bu eski türkçe kelime grubu türkçe'nin unutulmuşlukları arasında unutulmamayı başarmıştır. Yaranız sağolsun.
bir ölüm karşısında üzüntüyü bildirme şeklidir.

Hep çok anlamsız gelmiştir bana..

Canın sağolsun, boşver dermiş gibi.

duyan bunu hissetmiyormuş, bunu öğrendim.

duyanın hassasiyeti bu sözü sarfeden kişiye göre değişiyormuş. samimiyetini bildiğinden.. ne demek istediğini bildiğinden.

siz yine de başın sağolsun demeyin.

Çok üzüldüm deyin.

Sabır dileyin.

Yakınsanız eğer birşey demeyin bile.. sadece elini tutun, "senin acın benim acımdır"ı hissettirin.
yüreğimizin yandığıdır.

hiç tanımadığım, yüzlerini görmediğim; ölmeselerdi belki ömür boyu tanışamayacağımız işçiler için içim yanıyor. ekmek parası için öldüler. namuslarıyla çalışarak geçinmeye çalışırken o daracık dehlizlerde şehit oldular. ruhları şad olsun...

ailelerinin, yakınlarının ve milletimizin başı sağolsun...
soma'da yaşanan kazada hayatini kaybeden madenci kardeslerimize allahtan rahmet, sağ kurtulanlara acil şifa, kederli ailelerine sabirlar diliyorum.

allah yardimciniz olsun dualarimiz sizinle.
(bkz: başımız sağolsun)dur.
karsindakinin acisini paylasmaya calismak, agir yukun bir kismini omuzlamaya calismak ama her bassagligi dilendiginde yerin dibine girmek, hic orada olmamis olmayi, olum haberini almamis olmayi dilemek.
yapılması zorunlu olan bir görevdir. ölüm herkes içindir.
meşakkatli bir olaydır. öyle, ki bir de bunun baş sağlığı dilenen kişi olma versiyonu vardır.. hele hele o durum yıkar, bitirir insanı. ne de olsa, ölen kişinin yakını olaraktan baş sağlığı almak sizin vazifeniz, metanetli olmak da onun bonusudur..
gözyaslarinin hic eksik olmadigi taziye seklidir...
başsağlığı dilenen kişinin aslında sağlık falan istemediğini bilmemek. hemen, heran ölmeyi bekleyen birine sağlık dilemek..
zordur.
(bkz: taziye)
Ölen kimsenin yakınlarına ilgi ve yakınlık gösterme.
(bkz: başınız sağolsun)