bugün

birden fazla isme sahip başlıkların (misal: bir rüya için ağıt - requiem for a dream) tamamının ilgili başlık altında toplanması için yapılmış sözlük için hayırlı icat.
gelelim nasıl yapılacağına:
başlık: bir rüya için ağıt
1. ( bkz : requiem for a dream)

yazdığınız anda "bir rüya için ağıt" başlığı "requiem for a dream" başlığıyla füzyonlaşacaktır, o başlığa yönelecektir.

lakin biri gelir(bu siz de olabilirsiniz) benim bir rüya için ağıt diye bir şiirim var der:
başlık: bir rüya için ağıt
1. ( bkz : requiem for a dream)
(kanun hükmünde kararname)
2. benim yazdığım bir şiir.
dün gece seni gördüm,
görmemle uyandım, terlemiştim.
anladım ki rüyamdan korkmuştum
terketme sakın beni sevgilim.
bu şiir bir rüya için ağıttır.
(rüyakar)

ve 2. entry'i girerse artık sizin başlığınız "requiem for a dream" başlığına yönelmeyecektir.
başlık yönlendirme başka türlü olmaz. ona da güncel bir örnek vereyim.
başlık: kanun hükmünde kararname
7. (bkz: kararname hukmunde kanun)
(bkz: hukmunde kararname kanun)
(bkz: kanun kararname hukmunde)
(bkz: hukmunde kanun kararname)
(bkz: kararname kanun hukmunde)
(bkz: kanun hukmunde kararname)
(bir avuc sacma, 07.06.2006 11:54)
başlık yonlendirmesi yarsın diye başlık yönlendirenlerin varlığı nedeniyle zaman zaman amacından sapan olgu. hiç de yarmayan yönlendirme biçimlerini meydana getiren yönlendirme olayı.
yonlendirmeyi yapanin yaparken uzerinde dusunmesi gereken fasilitedir. beni cok feci yarmis bir ornek:

baslik kismina "darwin" yaziyorum, getir diyorum. karsima cikan charles darwin*.
peki benim veya uludagsozluk'u kullanan herhangi birinin charles darwin'den baska darwin arama hakki yok mu?
alin size ornek ihtimaller:

kisi olarak:
+ Charles Darwin
+ Charles Galton Darwin
+ Erasmus Darwin
+ George Darwin
+ Leonard Darwin
+ Mike Darwin

yer olarak ise antarktika, avustralya, avrupa, kuzey amerika ve guney amerika'da bircok sehir ve cografi bolge ismidir darwin.
populer kultur'de ise cizgi film kahramani, kitap ve odul adi olabilmekte darwin.
ayrica bilim ve teknoloji alaninda da bircok terim icin kullanilabilmekte.

bu durum giderilmez ise olay cok komik bir amatorluk olarak kalacaktir.

--------------------------
cok gerekli edit: "darwin" konulu durum cok hizli calisan moderator kardeslerimiz tarafindan cozulmustur. ayrica bir aciklama faydali olacaktir:

"bu durum giderilemeyecek bir durum değildir.siz yönlendirilen basligin üstünde göreceğiniz bir yıldıza tıkladıgınıza ilk aradıgınız baslıga geri yönlendirilirsiniz, ve o basliga istediğinizi yazabilirsiniz. sizin entrynizden sonra o baslık artık yönlenmeyecektir."
--------------------------
bazen dalga geçer gibi verilen uktelerin, sürekli harf hatalarıyla yanlış yazıldığını görüp, sırf i.neliğine yapılan iştir.
zaten varolan benzer veya anlam olarak aynı başlıkların bir daha açılması sakıncalı kabul edildiğinden; açılan yeni başlığın benzerine veya aynı anlam taşıyanına yönlendirilmesidir. *
güncel Önemli Başlıklar