bugün

diğer insanların "ben senin yerinde olsam şöyle yapardım böyle yapardım" demesidir. biraz daha ileri gidenleri her haltınıza karışmayı kendine görev edinir.

hele birde ebeveyinler kendi yapamadıkları herşeyi çocuklarının yapmasını isteryorsa o zaman hapı yuttunuz. *
bu kişinin aşağıdaki tüm seçimlerine başkaları karar verir,

don, -ah ah bizim zamanımızda böyle donmu vardı, bak terbiyesize beğenmiyor-
süt, - bak bu tam yağlı inek sütü neyini beğenmiyosun, bize küçükken süt tozu gönderirlerdi-
anaokulu, -oranın öğretmenleri daha güzel oğlum-*
beslenme çantası,-biz kuru ekmekle büyüdük, beyfendi kuş sütü eksik çantayı beğenmiyor-
ayakkabı, - biz kara lastikle okula giderdik-
takım,-re re ra gaasaaaray gaaasaray-
arkadaş, - ali kedi kesiyormuş kedi, senide keser!-
lise, - bu okul daha yakın, alinin gittiği okula göndermem seni ölürümde göndermem-
üniversite,- hakkımı helal etmem başka bir şehre gidersen-
meslek, - rahmetli annemi kurtaramadıydık, doktor ol! doktor! doktor!-
şirket veya yer,-Kardiyolog ol! kardiyolog! kardiyolog!-
evlenilecek kız,-alinin kardeşini alırsan ömür boyu konuşmam senle, fatmanın kızını alacam ben sana-
ev, - şu bizim evin önündeki daire satılıkmış kredi çekte al-
ev dekorasyonu, -(fatmanın kızı) * * aşkııııım mobilyalar pembe olsuuuuun.-
araba, rengi, -aşkııııım, mini coper al pembeeee-
para, -bugün maaş almadın mı sen bakıyım, geçen ay ki amaliyat paralarınıda çık bakayım-
çocuk sahibi olmak, *************
okul, -enişte bizim kolej varya odunu adam yapıyor, sende parada çok ablama söylesene- (fatmanın kızının kardeşi *)
yıllık izin, -baba baba baba alanyaya gitmeyelim dubai ye gidelim-
emeklilik, -enişte deniz kenarında yazlığı ne yapacan boş ver gel arsa alalım gelecek seçimden önce imarıda çıkar-(karısının arsasını satacak)

bu zavallı ömrünün son günlerini kiminle geçireceğine bile karar veremez, çoktan düşünülmüştür nerede ikamet edeceği...

yukardakilere sen karar veremiyorsan ne demeye yaşıyorsun veya kimin için yaşıyorsun be kardeşim? diyorsunuzdur tabii...

şimdi gelelim sadete, *hadi yukardakilere sen karar vermedin bari ölünce gömüleceğin yere sen karar ver? değil mi ama?

ne yazık ki buda mümkün değildir. çocuklarından biri rahmetli annemin * yanına gömülsün der, evleneceğin kişiyi zaten sen seçmediğinden hep aşık olduğun sevgilinin* yanına bile gömülemeyeceksin.

şimdi çıkıpta hani herşeye başkaları karar veriyordu, bak arada kendi istediğini arzuladığınıda yapmış, hınzıra bak hınzıra sevgilisi bile varmış demesin,
yukardaki mazlum şahıs başkalarının hayallari için hayatını sattı bir sevgiliyi mi çok görüyorsun!!! *
son derece riskli bir iştir sakın denemeyin diyim . Hayatınız kayar.
lüzumsuz ve boş kafalı insan işidir. ama uçuruma doğru gideni uyarmak ayrı bir şey.
Kendi hayatından çalmaktır.