bugün

ingilizlerin "yawning is contagious"* dediği durumdur.her zaman olmasa da kişi esneme ihtiyacı duyar başkasını esnerken görünce,bilimsel açıklamasını hep merak etmişimdir.

*esneme bulaşıcıdır
sanırım sebebi beyin dalgaları ile ilgili discovery channelda hakında birşeyler vardı fakat kesin bilgim yok
tamamen empati ile ilgili olan durum
entrysini okurken bile esnediğim durum.
(bkz: esneme beni de esneteceksin)
empati kurabilme yetisi gelişmiş olan insanlarda görülen ihtiyaçtır.
esneyen kişi gece hiç uyumamışsa, esnetilen kişinin de aynı eyleme katılmış olması olasılığını ortaya çıkaran eylemdir.
(bkz: esnemenin bulasici olma sorunsali)
başkası kaşınırken kaşınma ihtiyacı duymak, başkası öpüşürken öpüşme ihtiyacı duymak benzeri hissiyat.
esnemenin toplumsal bir olgu olduğunun ıspatı.
yapılan bir araştırmaya göre esneyen bir insana 2 günlük uykudan da kalksan 30 saniye kadar bakarsanız sizde kesinlikle esnermişsiniz.
eğer karşınızdaki kişi siz esneyince esniyorsa;kendini sizin yerinize koyabiliyor demektir. bu kişilerin daha iyi empati kurabildiği söylenebilir.
karşımdaki insan kaşınırken bana da kaşıntı geliyor * diyen kişilerin sektirmeden yapacakları eylem.
tiktir efenim... eğerki erkekseniz bu tikle dişi erkilin sempatisini kazanırsınız.
bulaşıcı esneme psikolojisidir.empati yeteneği güçlü insanların bu psikolojiden etkilenme durumu daha fazladır.
psikolojik bir anlamı olması gereken umutsuz durum
bir amca vardı mahallede. kahvenin hemen yanında çarşı münübüslerinin kalktığı yerdeş, kavaklar yellenmeyi doğaya karşı bir borç bilerek ses çıkardığı o güzelim zamanlardı. on yaşında kızanken donudurmamızı alıp onu karşısında esnerdik nedense. o da bize aynı salaklıkla esnerdi. ama esnedikten sonra pek anlamadığımız trakyaca küfürler savururdu hep. ah be 90 larda güzeldi hayat, güzeldi edirne...
biri yer biri bakar kıyamet bundan kopar deyişiyle bağdaştırılabiliecek bir durumdur. bağdaştırmak da sevgili yazarların marifetlerine bağlıdır. * *
nereden/kimden okuduğumu/duyduğumu hatırlamıyorum ama esneten ve esneyen kişi arasındaki kan grubunun ya da rh değerinin aynı olmasıyla ilgisi olan bir durum(muş).*
(bkz: ulan sözlük yine esnettin beni)
(bkz: esneme yazısını görünce esneme ihtiyacı duymak)*
(bkz: tokatçı)
kesinlikle bulaşıcı olduğuna inanıyorum ben bu meletin.
Başıma bela olan refleks.
Esnemek bulasıcıdır evet. Bırkac sanıye gecsın gecmesın yanımızdakı kısı de esnemeye baslar. Test edıldı onaylandı.
bakmayı bırakın şu entry okuyunca hemen esnedim. bu duruma bilim adamları bir açıklık getirsin artık nedir yahuu bu.