bugün

tartışalım tartışmasına ama her yapılan eleştiriyide bu konuya bağlamayın.
bu ülke monarşiyle değil, cumhuriyetle yönetilecek nokta.
peki o zaman ;

ülkenin tüm bütçesi bir kişiye emanet edilebilir mi ?
bu halk padişahlığı tarihe gömdü, demokrasiyi tercih etti. ve bu halk bunu kanlarıyla ve canlarıyla kazandı. şimdi birileri elindeki yetkileri, dış güçlerin desteğini, algı operasyonlarını filan kullanarak, halkı kandırarak başkanlık sistemini getirmeye çalışıyor. neler olup bittiğini anlayanlar zaten hayır diyor da, anlamayan ve evet diyen kesim ne olduğunu tam anlasa, çok büyük olaylar olur.
(bkz: tek ademokrasi)
fark yaratmadığı defalarca denenmiş ve tescillenmiş mevzudur. nacizane aylardır burada yazıyorum küfür etmediğimi ve hakareti çok kaşınan olmadıkça kullanmamaya gayret ettiğimi az çok bilir çoğu yazar. anlatıyorsun yazıyorsun kaynak veriyorsun maddeleri sıralıyorsun ama yok. adamlar nuh diyor peygamber demiyor nasıl bir çıkarları varsa ( aklıma başka bir şey gelmiyor başka ) koskoca bir ülkenin ve bizahati kendi çoluk çocuklarının geleceklerini ateşe atmaya kararlılar..

bakın şimdikini boş verin unutun. adam zaten pür kötü ama her canlı gibi vefat edecek bir gün. o gitti ama bugün evet diyenler hala hayatta kendi ailelerini kurmuşlar kendi çocukları olmuş vs. bu vefat etti gitti yerine delinin teki geldi diyelim adam zırdeli ama o kadar güzel oynuyor ki milleti ikna etti ve kendisini başkan yaptırttı. başkan olduğunun 2.günü gerçek yüzünü ortaya çıkarttı. bu adama kim ne yapabilecek bu kadar yetki ile ? meclisteki çoğunluk bunun olacak gene yani atıyorum 600 vekilin 400 ü bunun oldu varsayalım. imkansız demeyin bugünkünün hemen hemen aynısı işte o 400 vekilin en az 200 tanesi evet demedikçe bu adamı yargılayamıyorsun..

çok uç bir örnek olacak ama adam tuttu tımarhaneden akrabasını çıkarttı başkan yardımcısı yaptı. ne yapabileceksin ? ayaklanırız diyorsan af edersin babayı ayaklanırsın.. ya lübnan gibi ırak gibi olacaksın çünkü tüm kolluk kuvvetleri ve yargı bu adama bağlı ya susup oturacaksın.. bakın bu çok basit bir mantık yürütme işin incesine girersek ne herzeler var neler. yeri geldikçe yazıyoruz zaten az okuyun..
Hiç mi hiç gerek duyulmayacak yöntem. O yönetim geride kaldı insanlar herşeyi çözdü demokrasi daha modern ve şimdiye kadar ülke böyle yöneltildi yani ülkece tek uzman olduğumuz yönetim şekli bu hani eskiye dönersek ülke daha acemi olacağı kanaatindeyim.
ülkede arap kültürü hakimken tartışmanın kavgaya dönüşecek olması sürpriz değildir. genede tartışalım diyorsanız diyelim ki evet çıktı sistem değişti ve memnun kalmadık. başka bir sisteme geçmenin yolları açık olacak mı? buna engel bir mekanızma varmı?
cumhurbaşkanı-başbakan ikilemine kendimi bildim bileli anlam veremeyen ben için müthiş sistemdir. Bu ikiliği hep saçma buldum. ayrıyaten karar alma mekanizmasının aşırı yavaş olduğunu düşünüyorum biz bi nükleer santralin izinlerini halledene kadar suudi arabistan bir emir ile her şeyi hazırladı şuan inşaası başladı.
var olan sistemle dünyanın hızına yetişmemiz mümkün değil.
Ben size hemen kisa bir aciklama yapayim. Yeni sistemde mevcut basbakanla cumhurbaskani yetkileri birlestiriliyor. O yetkilerin uzerinede, cumhurbaskanina yargiyi tamamen atama, kontrol etme yetkisi veriliyor. Butceyi tek basina yapma, meclisten gecmezse gene ayni butceyi kullanma yetkisi veriliyor. Bir de tabi ki merkez ve tasra teskilatlarinin yapilandirimasi yetkisi var. Ust duzey kamu personelini tek basina atama var. istedigin kisiye bakan ve baskan yardimcisi yapma yetkisi var.

Evet bu kadar. Tasari budur.
Afrika'da Liberya, Nijerya, Kamerun, Sudan, Tanzanya, Gabon, Gine, Ekvator Ginesi, Fildişi Kıyıları, Angola, Namibia, Mozambik, Çad, Kenya, Uganda, Ruanda, Sierra Leone, Togo, Benin, Sudan, Zimbabve, Zambiya, Güney Sudan, Liberya, Malavi tam başkanlık sistemiyle yönetilmektedir.
başkanlıkta çabuk karar alırsınız evet. ama bu kararları ne yönde uyguladığınız önemli.
tayyib kendine diktatör yetkileri veren bir anayasa yaptırdı ve kabul etmeyen şerefsiz vatan haini, pislik teröristtir deyip olayı bitirdi.

bunun neyini tartışacaksın ?

bit kadar vicdan-mantık ikilisine sahip olan herkes gidilen yolun diktatörlük olduğunu görüyor.
(bkz: uludağ sözlük başkanlığa neden hayır diyor/#35369064)
Başkanlık sistemi eğer tek kişilik bir saltanat istenmeden yapılıyorsa iyidir. Bakın ABD'ye; senato başkanı yargılama hakkına sahip. Ama bize gelecek olan sistemde böyle bir şey yok. Tamamen düzmece bir sistem geliyor.

Yargı bağımsız olacak diyorlar, hakim ve savcıların bir kısmını Meclis geri kalanını Cumhurbaşkanı seçecek diyorlar. iyi o zaman herkes kendi adamını koyacak zaten oraya. Nasıl bağımsız yargı bu?

Sonra daha güçlü bir meclis olacak diyorlar. Ama düşünmüyorlar herhalde Meclis parlamenter sistemde en güçlü halinde. Sen devlet başkanına meclisi fesih yetkisi ver, sonra güçlü Meclis olacak de. Bunlar tamamen palavra.

Türkiye'nin şu anki mevcut sistemi gayet iyi; ki düşünün bu sistemde istediği gibi haraket edenler tüm yetkiyi bir kişiye topladıklarında neler yaparlar.

Başkanlık falan hikaye. ihtiyacımız yok yani. Bunu iyi bilsinler. Bizim üzerimizde oyun oynamaktan vazgeçinler.
eved demeyev vatam haimidir, bor cikarcoz hülooooog.

görsel
hazreti uzun adama inanılmaz bir güvensizlik var. insanlar (bende dahil) onun yalancı olduğunu düşünüyor. ve iki yüzlü olduğunu. kendini hala kasımpaşa sokaklarında top koşturan kişi sanıyor.
devlet adamı kimliği zerre kadar yok. bütün müslümünlara dost, dünyanın geri kalanına düşman. böyle bir kafa olabilirmi ?
israil dölü diye insanlara hakaret ediyor ama yahudi olmadan yahudi üstün cesaret madalyası alabilen biri.
pekaka yı lanetliyor ama haburda seyyar mahkemeler kurup, beraatler yağdırıp o yanına koyduğumun şivanıyla türkü söyleyip halay çekebiliyor.
hoca efendi hazretleri dedikleri adam bunları kandırıp birden terörist ilan edildi.
sen mahallede saklambaç oynayan çocuk değilsin kandırılmak ne demek ya ? bu nasıl bi savunma bi anlatsana ?
yol yaptık, köprü yaptıkla olmuyor bu işler. oy toplamak için getirilen suriyelileri hiç söylemiyorum bile. arap çöplüğüne döndü ülke kardeşim. bizim mehmetimiz orada adını bilmediği, ilk defa gittiğinde duyduğu o arap çöplüğünde can veriyor can ! onlarda kayak merkezlerinde, plajlarda çüklerini sıvazlıyor !

son olarak, sahip olduğu herşeye şu anki parlementer rejimde sahip olduğu halde birden bire sistem değişikliğine gitmek bana hiç mi hiç inandırıcı gelmiyor. dün tv de hükümet kendi işini yapacak, meclis kendi işini yapacak bu yüzden evet diyen bir reklam vardı. yani diyorki babacım bize karışmayın. biz böyle iyi at koşturuyoruz. iyi alıp iyi satıyoruz. milletimize hakaret eden müteahit bozuntusu orospu çocuklarına (o bize sövdüğü için sövüyorum) rahat rahat iş veriyoruz. varlık fonları felan oluşturuyoruz ama denetlemiyoruz. iyi oluyo böyle ya alan satan belli değil hesabıda devlete kitliyoruz diyorlar.
e yargı konusu zaten tam muallak. cb ye yargı yolu görünecek felan diyorlar. e kardeşim şimdi bi kısmını cb nin seçtiği, bi kısmının da yine kurucusu olduğu ve yeni sistemle partili de olacak cb'nin partisi tarafından seçilecek yargı üyelerinin bağımsız olacağı konusunda kim nasıl emin olabiliyor ?
hem cb sıfatıyla hemde parti başkanı sıfatıyla üyeleri seçecek ama o üyeler bağımsız olacak öylemi ?
bu adamın istediği tek şey dokunulmaz olmak. denetlenemez, soru sorulamaz olmak. herşeyi eline geçirip, onay makamı olmak.
benim için kesinlikle güvenilmez, inandırıcılığı sıfır olan bir adamın cumhurbaşkanlığı sistemi diyerek, partili cumhurbaşkanı diyerek bi taraflarından uydurduğu bu sisteme bu sebepten hayır.

#hayır
Baskanlik sistemini savunanlar recep tayyip erdogani baskanlik koltugunda recep Tayyip erdogani tahayyul ettikleri icin mukemmel bir sistem oldugunu savunuyorlar. Tam tersi mizacta birinin secilecegi kuvvetle muhtemel olsa, misal kilicdaroglu secilecek olsa su an hayirrr hayirrr diye yirtiniyor olurlardi. Mesele sistem falan degil mesele kim kime tahakkum edecek o.
kandirilan birinin olmamasi kosuluyla dusunulebilecek uygulama.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi'nin sorularına yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu'nun, mevcut sistemle ve Başkanlık Sistemi ile ilgili değerlendirmesi şöyle:

"En güzel başkanlık sistemi Amerika'da"

-Bizim istediğimiz demokrasi. Amerika'da başkanlık sistemi var değil mi? En güzel başkanlık sistemi Amerika'da. Oturalım konuşalım... Oradaki başkan büyükelçi bile tayin edemiyor. Onu da tartışalım. Devasa kurumlar var orada. O kurumların benzeri Türkiye'de de olmalı. Merkez Bankası'na müdahale etmeyecekseniz, Gelir idaresi Başkanı'na 'Şu benim rakibim bunun hesaplarını denetleyin, vergi açısından öbür rakibi değil onu koruyun derseniz bu olmaz.

"Artısına eksisine bakarız, otururuz konuşuruz"

-Biz parti olarak demokratik parlamenter sistemden yanayız ama diyorlar ki bu sistemi tartışalım, elbette tartışılabilir. Biz tartışmadan çekinmeyiz. Artısına eksisine bakarız, otururuz konuşuruz. Bir rejim kolay oluşmaz. Amerika'nın kendi yapısı vardır. Bizde ise neredeyse Tazminat'tan bu yana süregelen bir sistemimiz var. Dolayısıyla bu sistemin aksaklıklarını düzeltmemiz gerekirken tersine dünyada hiç örneği olmayan ucube bir sistem geldi. Ve o sistem Türkiye'yi perişan etti...
saatler sürebilecek tartışmayı özetliyorum arkadaşlar; cumhuriyet ve demokrasi daha iyi.