bugün

evet çıkacak malesef.
Her millet kendi yok oluşunu hazırlar. Yapacak bir şey yok. Zaten onca ses kaydı onca açığa çıkan olaydan sonra adamlar %50 alınca ben umudumu kaybetmiştim.
Haziranda seçimlerde %45 e düşünce seçimi yenile, işine gelince halkın iradesi referandum. Ne güzel ya.
Evet i kafamla basacağım referandumdur.

(bkz: seni başkan yaptıracağız reis)
Saray boşuna mı yapıldı? Tabi ki başkanlık gelecek. Bu kadar soytarı varken ulkenin adı tayyibiye olacak dense onu da kabul ederler.
olduğu takdirde tc bitebilir. yazık ya sen bin bir zahmetle kur cumhuriyeti biri gelsin inşallah maşallah deyip kendini sultan yapsın.
Kendisine oy veren kesimin zaten mal olduğunu bildiğinden rahat rahat oylamaya gidebiliyorlar bu bir gerçek.
atatürk cumhuriyeti kurdu demokrasiyi getirdi. Şimdi de o demokrasiyi kullanarak Tayyip Başkan oluyor. Bunda anormal olan ne ki. Hem demokrasiyi getirdi diye Atatürk'ü övüyorsunuz hem Atatürk'ün getirdiği demokrasiyi kullanarak Tayyip'in Başkan olmasını kurulan demokrasiye zıtmış gibi gösteriyorsunuz.
Yöneticileri ideolojilerine göre değil icraatlarına göre yargılamak gerek.
Once il teskilatlarinda iki dk sikismeden bi durun da sonra yaparsiniz baskan.

Kasap et derdinde koyun can derdinde.
%52-53 oranında evet çıkacak ve ülkeye başkanlık gelecektir. şu an zaten adamın %49 küsür oyu var. %2-3 de saadet ve büyük birlik seçmeni desteklese ki adamlar zaten erdoğan'ın gizli yancısı, erdoğan yarıyı kesinlikle geçip başkan olacaktır.

edit: bir siyaset bilimi mezunu olarak böyle çıkacağını öngörüyorum.
60dan az evet geleceğini düşünmüyorum.
https://youtu.be/jP3RRGkhAno
görsel
her zaman papaz pilav yemez.

evet çıkmayacak o referandumdan.
Benim hayır diyeceğim referandum sebepleri çok da özet geçeyim ABD'deki gibi olmaz orada partilerin genel başkanı yok.
Bu seçimi şu anda kararsız olanlar belirleyecek.
Yine en çok kekonun memleketim konya dan çıktığı ankete konu olmuştur.

insan utanıyor lan konyalıyım demeye. Bu yüzden ereğli diyor hangi ereğli olduğunu söylemiyorum.
kesinlikle ama kesinlikle hayır diyeceğim referandum. başka ülkelerdeki (abd) başkanlık sistemi ile bizim ülkemizdeki bir olmayacak. okuyun, araştırın, kıyaslayın, sizi kandırmalarına izin vermeyin. oyunuzu bilinçli kullanın.
kora kor bir yarış olacaktır.
şaka şaka, tayyip erdoğan yüzde 85 ile kazanacaktır.
adam winner, yapacak bir şey yok. \_(ツ)_/¯
ak mallar sayesinde evet çıkma olasılığı çok yüksek malesef. çünkü bir paket makarna bir oyu satabiliyorlar.
http://www.sonsecimanketi...baskanlik-sistemine-karsi
http://www.sonsecimanketi...nketinde-carpici-sonuclar
hayır, sadece beyinsiz atatürk düşmanı yüzde 20'lik beslediği ferdiyetçi, iftiracı orospu çocuklarından oyu kesin ve üstüne en fazla yüzde 20 daha alabilir.
bu anketler ekonomi çökmeden önceydi şimdi durum daha vahim.
isl*mcılık adı altında bizansı getirmeye çalışanlar çok üzülecek birkaç ay sonra, takke düştü kel göründü. kim yunan dölü kim vatansever ortaya çıktı.
öncesinde daha çok bombaların patlayacağı muhtemel referandum. baktı ki halk başkanlıktan yana değil, "huzur" için daha fazla kaos denecek ve başkanlık istemeyen halka rağmen fikirleri zorla değiştirilerek getirilmeye çalışılacak. şu sıralar ve yeni yılın ilk ayları özellikle ankara'da ve diğer büyük şehirlerde yaşayan güzel insanlar fazla kalabalıklarda bulunmamaya özen göstersin.
başkanlık karşıtı biri olarak olmasını istediğim ancak olmayacağını düşündüğüm şey.

meclisten karar çıksa dahi olmasının zor olduğunu düşünüyorum.
Hayır vereceğim referandum.
yandaş çomar sürüsünün evet oyu atarak ülkeyi pakistana çevirip acılar içinde ölmelerini görmek için evet oyu vereceğim referandumdur. (bkz: #35353124)
Hayır oyu vereceğim çünkü
1)Başkanlık sistemleri ya hep ya hiçtir. Kazanan her yetkiyi alır kaybeden sıfır yetkiyle kalır.(bkz:hillary clinton
2) Ülkeye getirilen sistem bir kere başkanlık da değil, cumhurbaşkanlığı da değil.

Sistem şöyle olacak: aynı gün hem başkanlık hem milletvekili seçimi var. Parti genel başkanları vekillerin adını yazacak ve başkanlık seçimine girecek. Başkan hem yasamaya hem yürütmeye hakim olacak.
3)Yüksek mahkeme yargıçlarının yarısını atayacak, yarısını da meclis atayacak.
Anayasa mahkemsinin 15 üyesinden 12sini başkan atayacak. Bu mahkeme başkanın onayladığı yasaları denetleyecek ve başkan suç işlerse yüce divan sıfatıyla yargılayacak.
4) Başkan yargılanabilir ama pratikte asla. Mecliste 400 vekilin oyuyla başkan yüce divana gönderiliyor. En az %50 ey alan başkanın mecliste %30 vekili olmaz çünkü seçim aynı gün. Mecliste kendi yazdığı vekiller onu yüce divana gönder(e)mez.
5) Karşılıklı fesih yetkisi tam bir garabet. Cumhurbaşkanı canı ne zaman isterse hiç bir sebep göstermeden meclisi feshedebilir, ama meclis 360 vekille feshedebilir. %50 oy sebebi ile meclisin feshi neredeyse imkansız.
6)Başkan istediği gibi kanun hükmünde kararname çıkartabiliyor, canı isterse OHAL ilan ediyor. OHAL zamanı kanun hükmündeki kararnameler şu anki gibi Anayasa mahkemesi denetiminin dışında tutuluyor.

ikinci tur %50 oy almak için bakanlık vaadli kurulacak çatılar tekrar koalisyonu doğurur. Koalisyon bitiyor argümanı yanlış.
Avrupa da 7 ülkede parlementer sistem yürürlükte ve cumhurbaşkanını halk seçiyor. Orada cumhurbaşkanı yetkilerini aşmıyor. Hukuk devletinde fiili durum olmaz.
Özetle bu sistem hiçbir derde deva olmaz. Yeni yeni sorunlar doğurur.